Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Bugarska i EK ne govore istim jezikom o Južnom toku    

Objavljeno : 25.04.2014. Štampa El. pošta bookmark
 

Bugarska i Evropska komisija ni posle susreta bugarskog ministra energetike Dragomira Stojneva i evropskog komesara za energetiku Gintera Etingera nemaju isti stav o budućnosti Gaspromovog projekta gasovoda Južni tok. Zvanična Sofija planira za jun početak radova na gasovodu i uverava da ne pokušava da "izvrda" zakone EU dok iz Komisije navode više spornih pitanja vezanih za realizaciju projekta, kao i sporne međuvladine sporazume Rusije i zemalja kroz koje će, prema planovima, ići gasovod. U kompaniji Južni tok Bugarska kažu da realizacija projekta ide po planu i da se nadaju da će ekonomski interesi nadvladati politiku. Gasovodom planiranog kapaciteta 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje iz Rusije će gas stizati ispod Crnog mora do Bugarske i odatle kroz Srbiju, Mađarsku i Sloveniju do Austrije.


Obraćajući se novinarima posle sastanka održanog 24. aprila, Stojnev je rekao da realizacija Južnog toka neće biti zaustavljena odbacujući pozive iz Evropskog parlamenta da se projekat "zamrzne".

 

U svetlu ukrajinske krize, Evropski parlament je zauzeo stav da Južni tok ne treba graditi i da Evropska unija treba da kupuje gas od drugih snabdevača osim Rusije.

 

Međutim Stojnev, ekonomista blizak lideru bugarske Socijalističke partije Sergeju Staniševu, insistira da će gradnja gasovoda Južni tok početi u junu, kao što je planirano. On okrivljuje opoziciju desnog centra da je pogrešno informisala Evropsku komisiju o gasovodu pokušavajući da "sabotira" realizaciju projekta. Inače, vlada socijalista je vatreni zagovornik Južnog toka.

 

Bugarski ministar energetike kazao je da će se prva stanica Južnog toka na kopnu graditi na dva kilometra od obale Crnog mora a ne na 20 kilometara, kako su iz opozicije rekli Etingerovim saradnicima. To je, kako je istakao, "velika razlika".

 

Stojnev je objasnio da direktive EU o energetskoj liberalizaciji ne mogu da se primenjuju na "ofšor" gasovod već samo na delove na kopnu.

 

On je takođe obećao da će Sofija informisati Komisiju o amandmanima na kontroverzni zakon koji se tiče Južnog toka pre nego što ode u parlament na usvajanje u drugom čitanju, ako uopšste ode.

 

Bugarski parlament usvojio je 4. aprila u prvom čitanju amandmane na zakon o energetici prema kojima će se Južni tok smatrati interkonektorom a ne gasovodom. Tako bi Gaspromov projekat bio izuzet iz Trećeg paketa EU o energetskoj liberalizaciji.

 

Za bugarski nacionalni radio Stojnev je rekao i da bi izgradnja Južnog toka mogla da počne iako pravni problemi koji se tiču međuvladinog sporazuma između Bugarske i Rusije još nisu rešeni.

Background

Gasovodom Južni tok ruski gas će ispod Crnog mora stizati do Bugarske i zatim preko Srbije (odakle će ići dva kraka, za Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku) u Mađarsku i Sloveniju do Italije.

 

Planirani kapacitet gasovoda je 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje a troškovi izgradnje procenjuju se na 16 milijardi evra.

 

Ključni partner ruskog gasnog giganta Gasproma u projektu Južni tok je ENI, najveća italijanska energetska kompanija.

 

Rusija je potpisala međuvladine sporazume o projektu sa Srbijom, Bugarskom, Mađarskom, Grčkom, Slovenijom, Hrvatskom i Austrijom.

 

 

"Jedno pitanje je izgradnja a drugo rad gasovoda", istakao je bugarski ministar energetike.

 

Podsećanja radi, u decembru 2013. godine Evropska komisija je saopštila da se svim bilateralnim sporazumima o izgradnji gasovoda Južni tok potpisanim između Rusije i Bugarske, Srbije, Mađarske, Grčke, Slovenije, Hrvatske i Austrije, krše zakoni EU i da o njima treba ponovo pregovarati.

 

Ministar nije uverio Komisiju

 

Ipak, bugarski ministar nije ubedio Komisiju koja, kako je rekla Etingerova portparolka Sabine Berger, brine da Bugarska amandmanima na zakon o energetici isključuje Južni tok iz poštovanja odredaba Trećeg energetskog paketa EU.

 

Berger insistira da se zakon EU primenjuje na infrastrukturu pod jurisdikcijom EU, uključujući bugarske teritorijalne vode i bugarske ekskluzivne ekonomske zone.

 

"Dužina sekcije na kopnu 'pomorskog gasovoda' je irelevantna za Komisijinu ocenu predloženih amandamana (na bugarski zakon o enrgetici)", kazala je Berger očigledno reagujući na pitanje razdaljine od dva ili 20 kilometara.

 

Ona je kazala da je Komisija zabrinuta i zbog šireg bugarskog međuvladinog sporazuma sa Rusijom o Južnom toku jer smatra da je suprotan zakonima EU, kao i drugi takvi sporazumi o gasovodu.

 

U pismu koje je Komisija poslala bugarskim vlastima 14. avgusta 2013, u koje je EurActiv.com imao uvid, sporazum Bugarske i Rusije se analizira do detalja. Taj dokument na šest strana, upućen zamenici ministra energetike Evgeniji Haritonovoj, nikada nije zvanično objavljen uprkos pritisku od strane nekih poslanika bugarskog parlamenta da se to učini.

 

U pismu se ukazuje na kršenje propisa na energetskom tržištu EU kojima se zabranjuje da proizvođač energije istovremeno bude i vlasnik prenosne mreže. Taj se propis krši u svih sedam međuvladinih sporazuma Rusije i zemalja kroz koje ide Južni tok.

 

Ukazuje se međutim i na druga problematična rešenja. Tako se Bugarska obavezala da Gaspromu da najpovoljniji poreski režim, čime se, prema oceni Komsije, takođe krše propisi EU o državnoj pomoći.

 

Još jedno sporno pitanje je što se međuvladinim sporazumom propisuje s jedne strane da bugarske i grčke kompanije budu podizvođači a s druge da se prednost daje kompanijama iz zemalja ugovornih strana (Bugarske i Rusije), što je opet protivno propisima EU o konkurenciji.

 

Međuvladinim sporazumom je predviđeno da tarife za korišćenje gasovoda utvrđuje "kompanija", što je kontradiktorno ovlašćenju nacionalnog regulatora da odobri tranzitne tarife u skladu sa zakonom EU.

 

"Ako će gasovod Južni tok biti građen kršenjem propisa EU, uključujući o javnim nabavkama, ili ako će on raditi kršeći propise EU, Komisija će preduzetni neophodne korake da obezbedi primenu zakona EU", zaključila je Berger.


Južni tok Bugarska

 

Izvršni direktor Južnog toka Bugarska Igor Elkin na skupu o Južnom toku u Varni je na pitanje pitanje učesnika skupa šta će biti ako Brisel odbije i zabrani Južni tok zbog odredaba Trećeg energetskog paketa EU odgovorio da realizacija tog projekta u Bugarskoj ide po planu i da se nada da će "ekonomski interesi nadvladati političke predrasude".

 

Na skupu "Projekat Južni tok – Šta dobijaju Bugarska i Evropa", održanom 23. aprila u crnomorskom letovalištu Sveti Konstantin i Elena nadomak Varne, učestvovali su i predsednik Privredne komore Srbije Željko Serić, predstavnici bugarske privredne komore, mađarskog ministarstva za nacionalni razvoj, bugarskih kompanija i lokalnih samouprava kroz koje će ići gasovod.

 

Elkin je za EurActiv.rs rekao i da će u maju ili junu biti dobijene sve neophodne dozvole i da u junu počinju radovi na gasovodu u Bugarskoj.

 

Na pitanje o navodima iz medija da su sklonjene postavljene cevi kod Varne, gde Južni tok iz Crnog mora izlazi na kopno, i da se spekuliše da to ima veze sa neslaganjem EU, Elkin je kazao da su cevi jesenas postavljene ceremonijalno, a da su sklonjene u skladište dok se ne pribave sve potrebne dozvole.

 

Elkin je kazao da se vrednost investicije u Južni tok u Bugarskoj procenjuje na tri milijarde evra i dodao da će taj projekat biti finansiran projektno i delom iz sopstvenih resursa.

 

Od Južnog toka u Bugarskoj očekuju se, kako je rečeno, 5.000 radnih mesta, podsticaj ekonomskom rastu, poboljšanje socijalne situacije u opštinama kroz koje prolazi gasovod, privlačenje kompanija iz različitih sektora.

 

Izvor: EurActiv.rs

Foto: Sxc.hu

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA