Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ukrajina će otkloniti potrebu za Južnim tokom
|
|
|
Objavljeno : 20.06.2014. |
|
|
|
|
|
|
Poslanici ukrajinskog parlamenta razmotriće predlog zakona kojim se omogućava davanje postrojenja za tranzit gasa u zakup na bazi zajedničkih ulaganja sa kompanijama iz Evropske unije ili SAD. Ukrajina bi zadržala 51% vlasništva a stranom partneru bi se ponudilo 49% u zajedničkoj kompaniji koja bi upravljala i gasovodima i podzemnim skladištima gasa. Suočenoj sa trećim prekidom isporuka prirodnog gasa iz Rusije za devet godina, kao i s političkim odnosima u krizi, Ukrajini je preko potrebno da smanji zavisnost od ruskog gasa ali i da istovremeno obezbedi pouzdaniji tranzit ruskog gasa do evropskog tržišta.
U ukrajinskoj vladi kažu da bi zajednička preduzeća sa zapadnim kompanijama donela investicije i uklonila potrebu za gasovodom Južni tok koji ruski Gasprom gradi kako bi doveo gas do jugoistočne Evrope ispod Crnog mora zaobilazeći Ukrajinu.
Cilj predloženog zakona je i unapređenje kapaciteta Ukrajine za prijem gasa iz "obrnutog toka", odnosno ponovni uvoz ruskog gasa iz članica EU.
"Ako se Evropljani priključe toj kompaniji, Rusija neće graditi Južni tok", rekao je 19. juna u parlamentu ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk.
Još nije utvrđeno kada će se u parlamentu Ukrajine razmatrati predloženi zakon.
Nadležni za zaštitu konkurencije u EU smatraju da se Južnim tokom krše pravila EU jer neće biti otvoren za druge proizvođače gasa. Ipak, taj projekat snažno podržavaju brojne članice EU, uključujući Nemačku, Austriju i Bugarsku, i evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Guenther Oettinger) rekao je 16. juna da je to projekat koji bi EU mogla da prihvati.
Ako Južni tok bude izgrađen, Ukrajina može da ostane bez budžetu i više nego potrebnih tranzitnih taksi koje dobija za isporuke gasa iz Rusije ka Evropi.
EU uvozom iz Rusije pokriva 30% potreba za gasom a oko polovina tog gasa stiže preko Ukrajine. Deo isporuka već je preusmeren na gasovod Severni tok ispod Baltičkog mora.
Rusija je "zavrnula slavine" 2006. i 2009. godine, kada se Ukrajina sporila sa Rusijom oko cene gasa.
Ukrajinski Naftogas saopštio je 17. juna da ga je Gasprom obavestio o nameri da raskine ugovor po kome Ukrajina obezbeđuje dodatni gas Evropi kada evropska potrošnja raste i zatim joj to Rusija nadoknadi.
Naftogas je naveo i da mu je rečeno da će ugovor biti raskinut 23. juna i da je uveren da je cilj tog poteza da se Ukrajina diskredituje kao pouzdan snabdevač.
U Gaspromu nisu želeli da prokomentarišu Naftogasovo saopštenje.
Zavrnute slavine i obrnuti tok
Isporuke gasa Ukrajini ponovo su zaustavljene pošto je Kijev odbio da prihvati cenu koju traži Rusija od svrgavanja proruskog predsednika Viktora Janukoviča u februaru. Rusija je nakon toga pripojila Krim a proruski separatisti uzeli su oružje u ruke na istoku Ukrajine.
Ukrajina, čiji novi predsednik Petro Porošenko planira da ovog meseca potpiše ugovor o pridruživanju i trgovini sa EU, od čega je njegov prethodnih odustao, nastavila je da dozvoljava normalan tranzit gasa preko njene teritorije.
Komesar Etinger, koji je posrednik u sporu Ukrajine i Rusije, rekao je da se nada da će uspeti da obe strane vrati za pregovarački sto do sredine jula.
EU nastoji da podrži sporazume po kojima bi Ukrajina mogla da re-importuje ruski gas iz drugih delova Evrope kako bi pomogla toj zemlji da prevaziđe probleme u slučaju prekida snabdevanja iz Rusije.
Ukrajina godišnje troši oko 45 milijardi kubnih metara gasa i pokriva iz vlastite proizvodnje nešto manje od polovine te količine. Ta zemlja očekuje da ove godine "obrnutim tokom" iz članica EU dobije oko šest milijardi kubnih metara gasa.
Jacenjuk je rekao da bi ukupna količina gasa koju bi Ukrajina dobila iz EU mogla da dostigne 15 milijardi kubnih metara godišnje, preneo je EurActiv.com.
U aprilu je nemački RWE počeo da isporučuje gas preko Poljske kroz mrežu koja omogućava isporuku do 10 milijardi kubnih metara godišnje.
I Slovačka je pristala da uradi tehnička prilagođavanja na starom nekorišćenom gasovodu da bi mogla da isporučuje više od tri milijarde kubnih metara gasa godišnje. Do narednog proleća kapacitet bi trebalo da bude povećan na 10 milijardi kubnih metara gasa.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Sxc.hu
Povezani sadržaj
|
|
|