Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Britaniji ponovo moguće istraživanje gasa iz škriljaca
|
|
|
Objavljeno : 28.07.2014. |
|
|
|
|
|
|
Energetske kompanije ponovo mogu da traže dozvole za istraživanje gasa iz škriljaca u Velikoj Britaniji. Izdavanje dozvola vlada u Londonu obustavila je pre tri godine nakon što je kontroverzni proces "frakinga" prouzrokovao seizmičke potrese. Ipak, pre samog bušenja u Britaniji energetskim kompanijama će biti potrebne dodatne dozvole. Širom Evropske unije vađenje gasa iz škriljaca izaziva polemiku jer, mada može da doprinese smanjenju energetske zavisnosti od uvoza gasa, pre svega iz Rusije, može i da predstavlja ozbiljnu opasnost po prirodnu sredinu. I Srbija bi uskoro mogla da dozvoli istraživanje i vađenje gasa iz škriljaca.
Britanski ministar energetike i biznisa Metju Henkok (Matthew Hancock) rekao je 28. jula da gas iz škriljaca ima potencijal da doprinese povećanju ponude energije ali je upozorio da nacionalni parkovi moraju da budu zaštićeni.
"Ubrzavanje aktivnosti sa gasom iz škriljaca značiće više radnih mesta i nove mogućnosti i pomoći će da se osigura dugoročna ekonomska i energetska bezbednost naše zemlje", rekao je za AP Henkok.
Nove dozvole će omogućiti kompanijama da počnu istraživanja gasa iz škriljaca ali će im pre nego što počnu bušenje biti potrebne dodatne dozvole.
Vlada je istakla da će nacionalni parkovi i druga značajna mesta biti zaštićeni, osim u "izuzetnim okolnostima".
Proces "frakinga" (fracking), hidrauličnog lomljenja stena, smatra se kontroverznim i neke operacije u Britaniji prekinuli su veliki protesti.
Većina ekoloških organizacija protivi se procesu "frakinga", koji podrazumeva ubacivanje vode, hemikalija i peska u škriljce kako bi se izvadio gas.
Lujza Hačins (Louise Hutćins) iz Grinpisa Britanija (Greenpeace U.K.) smatra da zaštita nacionalnih parkova od bušenja neće zadovoljiti protivnike "frakinga".
"Vlada je počela bezobzirnu trku za gasom iz škriljaca pa bi bušotine mogle da niknu širom Britanije, uključujući na osetljivim mestima", upozorila je aktivistkinja Grinpisa.
"Fraking" je u blizini Blekpula, grada na severu Engleske, 2011. godine prouzrokovao dva zemljotresa magnitude 2,3 odnosno 1,5 i to je podstaklo britansku vladu da zaustavi operacije.
Vladina je istražila rizik da "fraking" dovede do novih zemljotresa i zaključila da dalje operacije moraju da se vode pažljivo i uz praćenje seizmičkih aktivnosti.
U Evropi se gas iz škriljaca trenutno uglavnom vadi u manjem obimu, odnosno u EU još nema komercijalne proizvodnje gasa iz škriljaca, samo se sprovode ispitivanja.
Procenjuje se da bi komercijalna prozvodnja mogla da počne 2015-17. u zemljama koje su najviše napredovale na planu prozvodnje gasa iz škriljaca.
Uniji eksploatacija gasa iz škriljaca neće doneti samodovoljnost u ponudi prirodnog gasa ali će u izvesnoj meri nadoknaditi pad proizvodnje konvencionalnog gasa i takođe doprineti da se izbegne dalji rast zavisnosti EU od uvoznog gasa.
Ministarka energetike Srbije u prethodnoj vladi Zorana Mihajlović proletos je najavila da će se Srbija uskoro pridružiti nekolicini evropskih zemalja koje su počele istraživanje i eksploataciju foslinih goriva iz škriljaca.
Mihajlović je tada rekla da će se uljni škriljci u Srbiji eksploatisati izdavanjem koncesije.
Na veliko se gas iz škriljaca vadi u SAD i Kanadi. Prema podacima američke Službe za informacije o energiji (EIA), gas iz škriljaca je 2012. učestvovao u ukupnoj proizvodnji prirodnog gasa u SAD sa 39% a u Kanadi sa 15%.
Kina je jedina zemlja van Severne Amerike koja ima komercijalnu proizvodnju gasa iz škriljaca. Međutim, taj gas ukupnoj proizvodnji prirodnog gasa Kine doprinosi sa manje od 1%.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|