Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Reaktori sve češće van pogona zbog starosti
|
|
|
Objavljeno : 18.08.2014. |
|
|
|
|
|
|
U narednih nekoliko godina već stare evropske nuklearne elektrane biće sve češće van pogona, što će kompanije koje njima upravljaju koštati milione evra. Istovremeno će zbog prekida rada pouzdanost isporuka struje biti sve manja. Nuklearne elektrane obezbeđuju trećinu proizvodnje električne energije u Evropskoj uniji a prosečna starost 132 reaktora u 14 članica EU je 30 godina. Francuska je evropski lider na polju nuklearne energije sa 58 reaktora, Velika Britanija ima 16, Švedska deset a Nemačka devet, nakon što je zatvorila osam posle tragedije u Fukušimi.
Energetske kompanije, već pogođene padom cena energije i slabijom tražnjom, žele da produže vek svojih elektrana i zaustave odliv sredstava za gradnju novih.
Za mnoge zemlje EU zatvaranje starih nuklearnih elektrana međutim nije opcija pošto se suočavaju sa nedostatkom energetskih kapaciteta. Naime, drugi tipovi elektrana zatvaraju se jer ne mogu da pokriju operativne troškove niti da odgovore na stroge propise o zaštiti životne sredine.
Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora poput vetra ili Sunca lagano raste ali njihova produkcija nije konstantna pa će podrška iz drugih izvora biti potrebna uvek, ukazuju analitičari.
Sa starenjem nuklearnih elektrana njihove performanse se smanjuju a prekidi proizvodnje, i redovni i neplanirani, sve su češći.
Tu je i pitanje bezbednosti nuklearnih elektrana, posebno od 2011. godine, nakon Fukušime, i Nemačka je tada odlučila da postepeno zatvori svoje nuklearne kapacitete.
"Ti reaktori napravljeni su pre 30 godina. Ljudi koji su ih napravili su ili penzionisani ili više nisu živi i većina kompanija koje s tim imaju veze više ne postoji", rekao je analitičar britanske Agencije za nuklearnu energiju Džon Lardž (John Large).
Inspektor za nuklearnu bezbednost u grupi EDF Žan Tandone (Jean Tandonnet) u januaru 2014. saopštio je da je u francuskim nuklearnim elektranama u 2013. registrovan niz "ozbiljnih prekida rada" a prosečno vreme van pogona produženo je u proseku na više od 26 dana. Kako je dodao, u poslednjih šest godina redovno održavanje i poslovi na zameni najvažnije opreme porasli su za 60%.
"U starim elektranama prekidi rada traju malo duže i ima sve više posla da se osigura da budu u dobrom stanju. Na sve to ide bezbednost", rekla je portparolka EDF Energije u Velikoj Britaniji, preneo je EurActiv.com.
Francuska je po nuklearnim elektranama lider u EU sa 58 reaktora koji proizvode gotovo tri četvrtine struje u toj zemlji. Nadzorna agencija za nuklearnu energiju Francuske 2018. ili 2019. će odlučiti o produženju veka francuskih elektrana do 50 godina.
Prema procenama EDF, produžetak veka francuskih nuklearnih elektrana koštao bi 55 milijardi evra.
"Sada je prosečna starost francuskih reaktora oko 30 godina. To nameće pitanje investicija kako bi im se omogućio dalji rad pošto je starim reaktorima potrebna zamena delova", navodi se u izveštaju Status svetske nuklearne industrije za 2014.
Bezbednost je na prvom mestu
Iako EU redovno proverava rizike i bezbednost nuklearnih elektrana, borci za očuvanje životne sredine ukazuju da tim testiranjima nisu, pored ostalog, obuhvaćeni rizici povezani sa starenjem tehnologije.
Delovi nuklearnih postrojenja izloženi su radijaciji, visokim temperaturama i pritisku i vremenom propadaju.
"Ti delovi mogu, npr, da postanu krti, podložni pucanju ili manje otporni na temperaturu", upozorava istraživač londonskog nezavisnog instituta Četam haus (Chatham House) Entoni Frogat (Anthony Froggatt).
"Iako se to može kontrolisati, može da bude problematično ako starenje (elektrana) bude brže nego što je predviđeno ili ako se dešava na mestima koja su nedostupna ili teška za kontrolu", dodao je Frogat.
Gerijatrijski poremećaji
U Velikoj Britaniji radi 16 reaktora. Svi su počeli da rade između sedamdesetih i devedesetih godina prošlog veka i svi, osim jednog, treba da okončaju radni vek do 2023. godine, ukoliko im se vek ne produži.
U najstarijoj britanskoj elektrani Vilfa (Wylfa) u Velsu, koja radi 43 godine, jedini preostali reaktor u radu bio je ove godine van pogona sedam meseci. Najpre je to bilo zbog održavanja a zatim je ponovno puštanje u rad odloženo zbog novootkrivenih problema.
Ovih dana EDF Energija je isključila tri reaktora u elektranama u Britaniji Hejšam 1 (Heysham) i Hartlpul (Hartlepool), a obe su stare 31 godinu, zbog nove inspekcije nakon što su na reaktoru iste vrste kao u tim elektranama otkriveni ozbiljni problemi.
EDF Energija sprovodi dodatne provere na britanskim elektrana od kako ih je nasledila od prethodnog operatera, kompanije Britiš enerdži (British Energy) koja je propala 2009. godine.
Više neplaniranih prekida rada umanjilo je proizvodnju te kompanije i koeficijent stvarne proizvodnje prema maksimalnom kapacitetu pao je 2009. na najniži nivo od 56%, pokazuju zvanične britanske statistike.
Poređenja radi, prosek kompanije EDF u francuskim nuklearnim elektranama u 2013. bio je 73% prema maksimumu od 77,6% iz 2005. godine.
Neto proizvodnja struje iz nuklearnih elektrana te kompanije smanjena je sa 429 teravat sati u 2005. godini na 404 teravat sati u 2013. što je, međutim, posledica brojnih faktora, uključujući slabiju tražnju.
Pored smanjenja pouzdanosti snabdevanja Evrope strujom, kompanije gube milione evra od svakog prekida rada elektrane samo od toga što ne proizvode i prodaju energiju.
Prema Rojtersovim računicama zasnovanim na kompanijskim procenama dnevnih gubitaka na prodaji struje, prekidi u radu u dve elektrane EDF Energije mogli bi da koštaju kompaniju oko 155 miliona funti samo za prekide od juna ili avgusta do oktobra i to isključjući troškove inspekcije i radova na održavanju.
Industrija procenjuje da bi izgubljeni prihod od gubitka proizvodnje u elektrani od jednog gigavata mogao da dostigne milion funti dnevno.
Britanska Centrika (Centrica), koja je vlasnik 20% nuklearnih elektrana EDF Energije, procenila je da će ove godine smanjenje proizvodnje umanjiti njenu zaradu po akciji za 0,3 penija.
Istovremeno je više od polovine belgijskih nuklearnih kapaciteta van pogona zbog održavanja. Tri zatvorena reaktora u Belgiji stara su 29 , 31 i 32 godine.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|