Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ruski reaktori podelili Mađare pred izbore
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.02.2014. |
|
|
|
|
|
|
Opozicija u Mađarskoj traži pred parlamentarne izbore zakazane za 6. april podršku protiv sporazuma vlade Viktora Orbana sa Rusijom o izgradnji još dva reaktora u jedinoj nuklearnoj elektrani u zemlji. Rusija će za izgradnju reaktora dati i zajam na dugi rok. Mađari su međutim ljuti što nisu konsultovani pre potpisivanja sporazuma o proširenju nuklearne centrale u gradu Paksu na jugu zemlje. Oni uglavnom nisu protiv nuklearne energije već im smeta energetska zavisnost od Rusije. Opozicione partije obećavaju da će, ako pobede na izborima, organizovati referendum o sporazumu Orbanove vlade sa Rusijom. Aktivisti Grinpisa upozoravaju na finansijske i ekološke aspekte planiranog širenja nuklearne elektrane.
Orban i ruski predsednik Vladimir Putin u januaru su se dogovorili o izgradnji dva reaktora u Paksu, kao i zajmu od oko deset milijardi evra sa rokom otplate od 30 godina. Tim zajmom biće pokriveno 80% troškova proširenja elektrane.
Sada nuklearna elektrana u Paksu, izgrađena u sovjetsko doba, pokriva oko 40% mađarske potrošnje električne energije.
Političari iz izborne koalicije levice, uključujući bivše premijere Ferenca Ðurčanja (Ferenc Gyurcsány) i Gordona Bajnaija (Bajnai), poručuju da birači zaslužuju informacije o sporazumu i optužuju Orbana da se prodaje Rusiji.
Protivnici sporazuma ističu da nisu protiv nuklearne energije ali da ne žele da Mađarska postane energetski zavisna od Rusije.
Međutim, Mađarska najveći deo gasa i nafte već uvozi iz Rusije.
Mađarski parlament, gde Orbanova Fides partija (Fidesz) ima kvalifikovanu većinu, odobrio je sporazum sa Rusijom 6. februara. Tim sporazumom predviđeno je i da 40% posla na izgradnji obave mađarski isporučioci i podugovarači.
Background Mađari su na izborima u aprilu 2010. godine velikom većinom glasali za radikalne promene šaljući vladajuće socijaliste u opoziciju i dajući kvalifikovanu većinu u parlamentu desnom centru.
Ti izbori predstavljali su najveću pobedu neke političke partije na opštim izborima od pada komunizma 21 godinu ranije. Međutim, neke mere nove vlade bile su u najmanju ruku kontroverzne.
Tako je novi ustav, koji je stupio na snagu 1. januara 2012, naišao na neodobravanje u zemlji ali i svetu. Tada su protestovale desetine hiljada Mađara uverenih da se novim ustavom podrivaju nezavisnost centralne banke, sudstva i medija, kao i verske slobode.
Ministar ekonomije Mihalj Varga (Mihály) najavio je da će finansijski sporazum sa Rusijom biti potpisan u narednih nekoliko nedelja.
Varga je kazao i da će novi reaktori doprineti da se zadovolji tražnja energije za račun mađarske ekonomije i građana "na jevtin i konkurentnan način", preneo je EurActiv.com.
Pritisnut zahtevom opozicije da kaže zašto je potpisao "tajni ugovor" a da nije tražio dozvolu parlamenta, Orban je rekao da će "kada se slegne prašina" posle izbora biti obnovljen ugovor vlade i opozicionih socijalista o pitanju nuklearne elektrane u Paksu.
"Bez renoviranja Paksa, jevtina, bezbedna i čista energija neće moći da se proizvodi u Mađarskoj", rekao je po potpisivanju sporazuma u Moskvi Orban za mađarski državni radio.
On je, kako je preneo AP, rekao i da će bez nuklearne elektrane u Paksu Mađarska biti samo siromašna i nekonkurentna ekonomija.
Reaktori u Paksu su ukupnog kapaciteta dva gigavata (GW) a datiraju iz osamdesetih godina prošlog veka. Očekuje se da njihov 30-godišnji vek bude produžen za 20 godina.
Novi reaktori, koji će biti završeni 2023. godine, biće kapaciteta 1,2 GW svaki, tako da će ukupan kapacitet Paksa biti 4,4 GW.
Levica u Mađarskoj se u svetlu izbora ujedinila u savez u kojem su i Ðurčanjeva Demokratska koalicija, Bajnaijeva formacija "Zajedno" i nova liberalna partija Gabora Fodora.
Nova istraživanja javnog mnjenja pokazuju međutim da Fides ima "komotnu" prednost nad savezom levih partija.
Inače, mađarska vlada nedavno je najavila smanjenje cena gasa za 6,5% od 1. aprila, što je manje od nedelju dana pre izbora. Neki stručnjaci smatraju da je Rusija u sklopu paketa koji uključuje dva nova reaktora za elektranu u Paksu možda pristala i na niže cene gasa.
Za Grinpis plan finansijski problematičan
Protest protiv predloženog proširenja jedine mađarske nuklearne elektrane najpre je organizovala ujedinjena levica a zatim aktivisti Grinpisa (Greenpeace) koje najviše brinu finansijski aspekti plana.
"Nećemo moći da iskoristimo prednosti energije iz obnovljivih izvora i energetske efikasnosti ako se sada obavežemo na takvu giga investiciju i potrošimo sav novac na to", kaže aktivistkinja Grinpisa za energiju i klimu Brigita Bože (Brigitta Bozsó).
Ona dodaje da "što je još gore, (sporazumom sa Rusijom) opterećujemo građane ogromnim zajmom".
"Time smo dali zeleno svetlo za narednih 60-70 godina za zastareli, skup i nefleksibilan izvor energije koji će konstantno ugrožavati zemlju", poručili su iz Grinpisa.
Aktivisti Grinpisa ističu i da nuklearna energija sa svojim ekološkim, bezbednosnim i ekonomskim rizicima nije najbolje rešenje.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|