Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Potpredsednik EK ne vidi vrednost Južnog toka za EU
|
|
|
Objavljeno : 18.11.2014. |
|
|
|
|
|
|
Potpredsednik Evropske komisije za energetiku Maroš Šefčovič izjavio je da Evropska unija ne vidi dodatnu vrednost za Evropu u planiranom gasovodu Južni tok preko Balkana jer je to gas iz istog, ruskog izvora. Šefčovič je upozorio i da u EU nije moguće realizovati tako značajan projekt kao što je Južni tok a da se pri tome ne poštuje evropska legislativa. Uz pozive za diversifikaciju izvora gasa i veću štednju energije, Šefčovič traži i da se razmotri mogućnost da EU zajedno nabavlja gas, kao grupa, s obzirom da je veliki kupac koji na vreme plaća račune.
"Evropska komisija ima dve osnovne primedbe (na Južni tok). Prva je da ne može da se realizuje tako značajan projekt u EU, a da se pri tome ne poštuju evropski zakoni. To ne bi bilo prihvatljivo nigde na svetu", kazao je Šefčovič u intervjuu koji je 18. novembra objavila slovačka Pravda.
Drugo bitno pitanje kod Južnog toka, prema rečima Šefčoviča, jeste koliko će zaista doprineti diversifikaciji izvora energije za Uniju.
"Pošto je reč o istom isporučiocu, istom izvoru gasa, ne vidimo dodatnu vrednost takvog projekta", rekao je evropski komesar za energetiku.
Tokom vikenda protiv Južnog toka kao projekta koji nije u interesu ni Slovačke, preko koje prolazi tranzit ruskog gasa iz Ukrajine u gasovodu Družba, ni Ukrajine, izjasnili su se u Bratislavi predsednik Ukrajine Petro Porošenko i šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak.
Šefčovič je naglasio značaj buduće energetske unije u EU koju je inače predložio novi predsednik Evropskog saveta Donald Tusk u vreme dok je bio poljski premijer.
"Kao što je u EU garantovano slobodno kretanje ljudi, robe i kapitala, želimo da garantujemo i slobodan tok energije. Za to je potrebno ukloniti barijere na zajedničkom tržištu", kazao je Šefčovič.
Po zamisli Šefčoviča, pored fizičkog povezivanja mreža prenosa energenata, energetska unija EU bi trebalo da pomogne diversifikaciji izvora energija pošto je po energetsku bezbednost opasno da u Evropi postoje zemlje koje su čak 90% zavisne od ruskog gasa. Energetska unija bi takođe trebalo da doprinese da se zajedničkim pregovorima o nabavkama izdejstvuju niže cene energenata za sve.
"Da budemo spremni da izbegnemo to da u bilateralnim pregovorima nekim zemljama naturaju uslove koje inače ne bi prihvatile. Moramo da se ponašamo kao najveći energetski klijent na svetu. Zemlje EU godišnje za energiju plaćaju 400 milijardi evra", rekao je Šefčovič.
On je izrazio nadu da će se naći rešenje za krizu u Ukrajini, jer to je uslov da se odnosi Rusije i EU vrate u normalne tokove.
"Evropa u velikoj meri zavisi od isporuka energije iz Rusije, ali sa druge strane 52% ruskog budžeta su prihodi od izvoza gasa i nafte. Energija predstavlja 70% ruskog izvoza. Kao što sam rekao, ključno je regulisanje odnosa Rusije i Ukrajine", rekao je Šefčovič.
Potpredsednik EK za energetiku upozorio je da je i po privrede članica EU loše kada svake zime preduzeća i građani strepe hoće li se ponoviti gasna kriza iz 2009, kada je Rusija zbog spora sa Ukrajinom prestala da preko te zemlje isporučuje gas Evropi.
Šefčovič za zajedničku kupovinu gasa
Potpredsednik Komisije zadužen za energetsku uniju rekao je 17. novembra u Briselu da EU treba da razmotri mogućnost da gas kupuje zajedno, kao grupa.
Ranije ovu godine tu ideju predstavio je tada premijer Poljske Tusk kao jednu od opcija u svetlu pogoršanja odnosa sa Rusijom i njenom državnom kompanijom za gas.
Mnogi u Briselu smatraju da bi plan za zajedničku kupovinu gasa nametnuo anitmonopolska pitanja i da bi ne bi bio operativan. Šefčovič je na to odgovorio da Evropa za početak treba da po tom pitanju usvoji pristup "korak po korak".
"Mi smo najveći potrošač energije u svetu. Račune plaćamo na vreme. Treba da ispitamo zajedničku kupovinu gasa", istakao je potpredsednik Komisije za energetiku, preneo je EurActiv.com.
S obzirom da EU godišnje daje oko 400 miljardi evra za uvoz fosilnog goriva, Evropska komisija je za prioritete postavila smanjenje potrošnje energije i diversifikaciju isporuka, kao i energetsku uniju baziranu na poboljšanoj infrastrukturi kako bi energija išla preko granica.
Šefčovič je najavio i da će insistirati na sprovođenju Trećeg energetskog paketa čijim je odredbama predviđeno da energetske firme razdvoje vlasništvo nad proizvodnjom i transportom.
Tome se Moskva oštro protivi a upravo zbog te odredbe je gasovod Južni tok nelegalan jer bi Gasprom kontrolisao i gasovod i gas koji njime ide.
Izvor: Daša Pavlović, dopisnica agencije Beta, EurActiv.rs
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|