Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Supervizor energetske unije biće Agencija regulatora
|
|
|
Objavljeno : 23.02.2015. |
|
|
|
|
|
|
Agencija za saradnju regulatora u energetici (ACER) dobiće novu moć i raditi kao panevropski nadzorni organ, navodi se u najnovijem nacrtu planova Evropske unije za energetsku uniju. Trenutno Agencija odluke donosi samo na zahtev nacionalnih regulatora i deluje kroz neobavezujuće preporuke. EU želi da stvori energetsku uniju u kojoj će članice u snabdevanju energijom zavisiti jedna od druge, na bazi solidarnosti i poverenja. Cilj unije je da se evropskim građanima i kompanijama pruže sigurne, održive, konkurentne i dostupne isporuke energije, što zahteva fundamentalnu transformaciju evropskog energetskog sistema.
Planovi za energetsku uniju EU biće zvanično predstavljeni 25. februara.
U najnovijoj verziji mišljenja EU o energetskoj uniji, u koju je EurActiv.com imao uvid, poziva se na "značajno osnaživanje uloge i nezavisnosti ACER". To će omogućiti Agenciji da obavlja nadzor kao "evropski regulator" unutrašnjeg tržišta energije EU. Takođe će se Agencija "baviti važnim prekograničnim pitanjima".
Prema akcionom planom koji ide uz dokument o energetskoj uniji, razmatranje rada ACER i regulatornog okvira za energiju predviđeno je za 2015-16.
U ranijim nacrtima planova za energetsku uniju nije bilo reči o davanju veće uloge Agenciji.
Agencija za saradnju regulatora u enrgetici osnovana je u sklopu Trećeg energetskog paketa sa ciljem da radi na dovršavanju unutrašnjeg energetskog tržišta i za struju i za gas. Zvanično je pokrenuta u martu 2011. godine a sedište joj je u Ljubljani.
Druga evropska udruženja supervizora već su osnažena na način koji se sada predviđa za udruženje nacionalnih regulatora u energetici. Reč je o tri finansijska regulatora EU čije je osnivanje predloženo 2009. godine kao odgovor na finansijsku krizu. Te agencije regulatora pokrenute su kako bi se pojačao otpor finansijskim potresima koji se, pokazala je kriza, lako šire preko granica.
Evropska bankarska agencija, Evropska agencija za tržišta i hartije od vrednosti i Evropska agencija za osiguranje i penzije rade od 2011. godine. Sve tri su prvo bile agencije nacionalnih regulatora, kao što je ACER sada.
Kao i u slučaju finansijskih regulatora, jačanje uloge ACER stiže kao odgovor na krizu, ovaj put povezanu sa bezbednošću snabdevanja energijom.
Energetska unija predstavlja odgovor EU na ruske pretnje prekidom isporuka gasa. EU ruskim gasom pokriva oko 30% godišnjih potreba za gasom a najveći deo uvoza ide preko Ukrajine. Rusija je 2009. zavrnula slavine zbog spora sa Ukrajinom i EU je pogodila nestašica gasa usred zime.
Od tada se situacija pogoršala nakon aneksije Krima od strane Rusije, rušenja aviona malezijskog avioprevoznika iznad Ukrajine i sankcija koje je EU uvela Rusiji.
I dok je finansijska kriza u zoni evra vodila stvaranju bankarske unije EU u kojoj je supervizor Evropska centralna banka, Ukrajina je dala politički pečat stvaranju energetske unije.
Deljenje energije
Jedinstveni nadzorni organ, kako se ocenjuje, ima smisla u energetskoj uniji čiji je cilj da se širom EU efikasnije deli energija tako da višak energije u nekoj članici može da se koristi u drugoj, kojoj nedostaje energija, bez opasnosti od nestašica zbog nepouzdanosti snabdevača, poput Rusije, ili iz nekog drugog razloga.
Ocenjuje se da će ACER imati značajnu ulogu u daljem podsticanju saradnje i deljenju informacija između nacionalnih supervizora.
Planovima EU za energetsku uniju predviđeni su i sveobuhvatan pregeld tržišta struje i unapređenje prikupljanja i analize podataka širom Unije.
U sklopu projekta energetske unije su i eneregtski i klimatski ciljevi o kojima su se dogovorili lideri EU u oktobru 2014. Članice EU sporazumele su se o obavezujućem smanjenju emisije gasova koji izazivaju efekte staklene bašte za 40% dok je kod korišćenja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti postavljen neobavezujući cilj povećanja za najmanje 27%. S obzirom na te neobavezujuće ciljeve, moguće je da ACER bude telo koje će pratiti angažovanje članica na povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti.
Žan-Arnold Vinoa (Jean-Arnold Vinois), savetnik za evropsku energetsku politiku na Institutu "Žak Delor", rekao je nedavno da je evolucija regulatora "dosledna i logična".
"Jednog dana imaćemo regulatora EU za energetiku. To smo videli sa bankarskom unijom - pre pet godina niko nije mislio da je to moguće", rekao je Vinoa koji je počasni direktor Komisijinog Generalnog direktorata za energiju.
Najnoviji nacrt plana za energetsku uniju sličan je prethodnim i Evropska komisija ne odustaje od mogućnosti veta na energetske sporazume članica sa nečlanicama EU.
Takođe, Komisija u novom nacrtu nije prihvatila pozive da se energetska efikasnost eksplicitno stavi na prvo mesto u planu već je ostala na tome da poziva vlade EU da u svojim politikama prvenstveno daju značaj energetskoj efikasnosti.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|