Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Potpisan sporazum o ruskom gasovodu u Grčkoj
|
|
|
Objavljeno : 19.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Grčka i Rusija potpisale su 19. juna memorandum o razumevanju o izgradnji ruskog gasovoda u Grčkoj koji će finansirati Rusija. Grčka nije jedina zemlja koja u kontekstu političke krize Moskve i Zapada jača odnose sa Rusijom u energetici, uprkos zvaničnoj težnji EU da smanji zavisnost od ruskog gasa. Dan ranije ruski gasni gigant Gasprom je objavio da je sklopio sporazume kojima se omogućava da se kapaciteti za transport ruskog gasa ka Nemačkoj udvostruče. Uoči razgovora ruskog predsednika i grčkog premijera na ekonomskom forumu u Sankt-Peterburgu 19. juna, Rusija je stavila do znanja i da je spremna da razmotri odobravanje finansijske pomoći Grčkoj.
Memorandum o razumevanju o izgradnji gasovoda potpisali su 19. juna grčki ministar energetike Panajotis Lafazanis i njegov ruski kolega Aleksandar Novak na ekonomskom forumu u Sankt-Peterburgu.
Dokument predviđa formiranje zajedničke kompanije s jednakim grčkim i ruskim udelom zadužene za izgradnju gasovoda u periodu između 2016. i 2019. godine, rekao je Novak na ceremoniji potpisivanja.
Ovaj projekat predstavlja "kost u grlu" Zapadu. Za Brisel je neprijatno da gleda kako se Atina približava Moskvi, dok raste zabrinutost zbog mogućnosti izlaska Grčke iz zone evra. Projekt je izazov i za Vašington koji se protivi povećanju ruskih kapaciteta za isporuku gasa na evropsko tržište.
Novak je ocenio da je reč o veoma značajnom događaju. Taj gasovod nam "omogućava da nastavimo planove za realizaciju infrastrukturnih projekata u okviru gasovoda koji prolazi preko Crnog mora i Turske i izgradnje skladišta u Turskoj", rekao je ruski ministar.
"Ovaj memorandum o razumevanju predviđa formiranje zajedničke kompanije koja će graditi gasovod na grčkoj teritoriji, koji smo nazvali u našem memorandumu Južnoevropski gasovod", rekao je on.
Zajedničko preduzeće "Južnoevropski gasovod" (South European Gas Pipeline) finansiraće sa po 50% ruska i grčka strana, a grčka strana je za tu namenu uzela zajam kod ruske banke Vnešekonobank, rekao je grčki ministar Lafanzanis, prenosi ruska agencija Tas.
Lafanzanis je rekao da su ukupni troškovi izgradnje gasovoda dve milijarde evra. Gasovod će imati kapacitet od 47 milijardi kubnih metara gasa za svoje evropske klijente, napisao je Novak na svom Tviter nalogu.
Rusija je u decembru prošle godine obustavila projekat Južni tok i umesto njega najavila izgradnju gasovoda Turski tok, koji bi trebalo da preko Crnog mora doprema gas do skladišta na tursko-grčkoj granici, odakle bi mogao da bude transportovan do potrošača u južnoj Evropi.
Proširuje se Severni tok
Ruski gasni gigant Gasprom tako je 18. juna objavio da je sklopio sporazume kojima se omogućava da se kapaciteti za transport ruskog gasa ka Nemačkoj udvostruče. Pismo o namerama poptisano je sa englesko-holandskim Šelom, nemačkim EON-om i austrijskim OMV-om tokom Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.
Novi dogovor odnosi se na dva kraka preko Baltičkog mora, ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara godišnje, čime bi se količina koja se sada prenosi kroz Severni tok praktično udvostručila.
U ovoj takozvanoj fazi 3 i 4 Severnog toka, Gasprom bi imao udeo od 51%, rekao je portparol te kompanije Sergej Kuprijanov tokom ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.
Šel je prethodno sa Gaspromom poptpisao i sporazum o uspostavljanju treće linije za proizvodnju tečnog prirodnog gasa u zajedničkoj fabrici u Sahalinu na ruskom dalekom istoku.
Direktor Gasproma Aleksej Miler u saopštenju je naveo da bi novi gasovod ispod Baltika trebalo da "doprinese da se poboljša sigurnost i pouzdanost isporuak gasa".
"S obzirom na smanjenje lokalne proizvodnje u evropskim zemljama i povećanje tražnje, (preduzeća potpisnici) ističu neophodnost da se razviju nove infrastrukture da bi se garantovale isporuke evropskim potrošačima”, ističu u Gaspromu.
Gasprom stalno insistira da će u narednom periodu Evropa imati povećane potrebe za gasom i da je Rusija jedina koja može da obezbedi snabdevanje po konkurentnoj ceni uprkos volji Brisela da pronađe nove izvore snabdevanja. Gasprom je tokom prethodnih godina već osetno razvio kapacitete ka Evropi, pustivši u rad Severni tok. Ovaj gasovod od 1.220 kilometara pušten je 2011. godine.
Rusija spremna da razmotri zajmove Grčkoj
Grčki premijer Aleksis Cipras sastaće se 19. juna sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu na margini međunarodnog ekonomskog foruma. Uoči tog sastanka portparol ruskog predsednika je rekao da je Rusija je spremna da razmotri odobravanje finansijske pomoći Grčkoj.
Cipras je otputovao u Rusiju u trenutku kada njegova zemlja pokušava da postigne sporazum sa kreditorima i dobije zajmove kako bi platila dugove koji dospevaju na kraju meseca. Bez tih zajmova, Grčka ide prema bankrotu i izlasku iz zone evra.
Poseta grčkog premijera Moskvi podstakla je spekulacije da bi Grčka mogla da traži zajmove od Rusije.
"Ako Grčka bude tražila zajam, bićemo spremni da to razmotrimo, ali ona to nije tražila", rekao je Putinov portparol Dimitrij Peskov za agenciju AP.
"Uradićemo to jer su oni naši partneri i to je normalna praksa između zemalja koje su partneri", dodao je Peskov.
I zamenik ruskog premijera Arkadij Dvorkovič je rekao da bi Rusija mogla da razmatra odobravanje zajma Grčkoj.
"Za nas su najvažniji investicioni projekti i trgovina sa Grčkom. Ako je (Grčkoj) potrebna finansijska podrška, razmotrićemo to pitanje", kazao je Dvorkovič u intervjuu za TV RT nakon što su Rusija i Grčka potpisale sporazum o izgradnji produžetka gasovoda kojim će ruski gas preko Turske stizati do Evrope.
Istovremeno je ruski ministar za ekonomski razvoj Aleksej Uljukajev rekao na ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, koji se održava od 18. do 20. juna, da Rusija ne planira da kupuje grčke obveznice ali da je spremna da podrži grčku ekonomiju podsticanjem investicija ruskih kompanija. Kao primer takve podrške naveo je gasovod.
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|