Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Južni gasni koridor vodi u odnosu na Turski tok
|
|
|
Objavljeno : 27.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Južni gasni koridor, koji treba da dovede gas iz kaspijskog regiona do Evrope, u prednosti je u odnosu na ostale projekte gasovoda koje tek čekaju konkretni koraci. Trećina tog koridora već postoji a za učešće u projektu ili njegovim delovima postoji interesovanje, kako Turske, preko koje azerbejdžanski gas ide ka Evropi, tako i Irana. Istovremeno projekat Turski tok, koji su Moskva i Ankara najavile nakon što je Rusija odustala od Južnog toka, okružuju mnoga otvorena pitanja i taj gasovod će, ako ga bude, mnogo kasnije stići do tursko-grčke granice od Južnog gasnog koridora.
Turska, ambiciozni igrac koji može da izmeni "sliku" energetike u regionu, želi da uzme učešće u Transjadranskom gasovodu (Tap) koji je deo Južnog gasnog koridora.
Preuzimanje udela u projektu Tap, koji se smatra evropskom alternativom za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa, predstavlja "istorijsku priliku" za Tursku koju Anakara ne želi da propusti, rekao je izvor iz turske vlade za agenciju Trend koja prenosi vesti iz kavkaskog i kaspijskog regiona, kao i centralne Azije. Kako je dodao taj izvor, to pitanje se trenutno razmatra.
Direktorka za komunikacije Tapa Liza Živer (Lisa Givert) rekla je nedavno komentarišući potencijalno interesovanje Irana da je projekat gasovoda Tap otvoren za nove partnere, uključujući Iran.
"Tap je otvoren za nove akcionare koji mogu da dodaju stratešku vrednost projektu", kazala je novinarima Živer u Bakuu.
Interesovanje za izvoz gasa u Evropu Iran pokazuje nakon što je nedavno postigao nuklearni sporazum sa svetskim silama koji znači uklanjanje sankcija u zamenu za ograničavanje nuklearnog programa.
Iranski ambasador u Bakuu ranije je rekao da bi Iran mogao da se priključi gasovodu Tanap koji će se kao deo Južnog gasnog koridora povezati sa Tapom na tursko-grčkoj granici.
Norveški Statoil, koji je partner u projektu Tap uz britanski BP, azerbejdžanski SOCAR, belgijski Fluksis (Fluxys), španski Enagas i šcajcarski Akspo (Axpo), nedavni je objavio da namerava da proda udeo od 20% u projektu.
Evropska unija već dugo pokušava da nađe nove isporučice gasa ali nikada pre zvaničnici nisu bili spremniji za sporazum o budućem Južnom gasnom koridoru. Taj projekat već je počeo da se realizuje nizom gasovoda kojima će do Evrope stizati azerbejdžanski gas nakon što se odustalo od ranije planiranog koridora Nabuko.
S obzirom na evropske planove za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa i obezbeđenje veće količine gasa, EU je postavila Južni gasni koridor za jedan od najizvodljivijih projekata za prenos gasa do Evrope.
"Azerbejdžan je naš pouzdan i strateški partner na polju energetike i mi želimo to partnertsvo i ubuduće. Jedan od ciljeva evropske energetske unije jeste da se isključi mogućnost da se gas koristi za pretnje. Konflikt u Ukrajini pokazao je da su takve pretnje još moguće", rekao je predsednik Evropskog saveta Donald Tusk tokom posete Bakuu ranije ovog meseca.
"Zato je EU odlučna da diverzifikuje snabdevanje. Azerbejdžan je vodeći partner u tom poduhvatu. Dogovorili smo se da ostanemo ujedinjeni oko razvoja Južnog gasnog koridora, projekta koji je u zajedničkom strateškom inetresu, i da obezbedimo da se realizuje na vreme bez obzira šta naši konkurenti rade", kazao je Tusk, preneo je azerbejdžanski dnevnik Azernjuz (Azernews).
Nakon što je Rusija krajem 2014. odustala od gasovoda Južni tok zbog neslaganja sa Evropskom komisijom, Moskva i Ankara objavile su da nameravaju da grade gasovod Turski tok koji neki vide kao konkurenta Južnom gasnom koridoru.
Međutim, Turski tok okružuju brojna otvorena pitanja koja treba rešiti pre nego što taj projekat postane realnost. Na prvom mestu među spornim pitanjima je nedostajuća infrastruktura na evropskoj teritoriji Turske koja bi mogla da primi gas iz podvodnog gasovoda i prenese ga do grčke granice.
Takođe za sada Anakara i Moskva nisu potpisale nijedan precizan dokument o tom gasovodu.
Ruski premijer Dmitrij Medvedev rekao je u intervjuu za slovenački RTS 27. jula da Rusija očekuje da sa Turskom uskoro potpiše međuvladin sporazum o Turskom toku, čim ta zemlja dobije vladu.
Međutim, potpisivanje će izgleda biti odloženo jer dogovor među turskim političkim partijama nije na vidiku. Vladajuća partija pravde i razvoja mora da formira vladu do 23. avgusta ili slede novi izbori. To će pak delovati i na razgovore o Turskom toku.
Konačno, cena izgradnje Turskog toka je 50-60 milijardi dolara što je izuzetno velika suma, s obzirom na ekonomsku krizu s kojom su zemlje suočene.
Kočnicu predstavljaju i brojna pitanja između Moskve i Brisela a nije se razgovaralo ni sa potrošačima.
Kako se procenjuje, Rusiji će biti potrebno mnogo godina da završi projekat Turski tok. U međuvremenu će azerbejdžanski gas iz gasovoda Tap biti u prednosti jer će naći kupce mnogo pre nego što ruski gas eventualno stigne do istog mesta.
Oko 30% projekta Južnog gasnog koridora već je realizovano, rekao je direktor azerbejdžanske energetske kompanije SOCAR Rovnag Abdulajev, preneli su nemački mediji.
"Sporazum sa 163 snabdevača iz 23 zemlje ukupne vrednosti veće od 10 milijardi evra već je potpisan. Trenutno na projektu radi 9.500 ljudi. U sklopu projekta Šah Deniz 2 izbušeno je sedam bušotina dok su izgradnja kompresorske stanice u Gruziji i proizvodnja cevi u punom zamahu", istakao je Abdulajev.
Južni gasni koridor u dužini 3.500 kilometara, koji će konačno staviti tačku na zavisnost Evrope od samo jednog gasovoda, prvobitno je pokrenut kao deo projekta proširenja Južnokavkaskog gasovoda koji će preko Gruzije povezati terminal Sangaćal na obali Kaspijskog jezera sa istočnom Turskom. Zatim sledi veza Transanadolskog gasovoda (Tanap) i Tapa na tursko-grčkoj granici.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|