Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Neizvesnost oko gasovoda zbog evropske politike
|
|
|
Objavljeno : 23.10.2015. |
|
|
|
|
|
|
Odnosi Azerbejdžana i Evropske unije upali su u ćorsokak i Baku bi mogao da izgubi interesovanje za velike energetske projekte, poput Transjadranskog gasovoda (TAP), kao i za grčkog operatera gasom, kompaniju DESPA, upozoravaju iz diplomatskih izvora. Do zahlađenja je došlo nakon što je Evropski parlament (EP) nedavno usvojio rezoluciju koja je naišla na oštru reakciju zvaničnog Bakua. Rezolucijom se poziva na zaustavljanje pregovora EU o partnerstvu sa Azerbejdžanom zbog pitanja ljudskih prava. Baku okrivljuje Brisel da manipuliše i vodi "prljave" političke igre protiv Azerbejdžana.
Evropski parlament u septembru je usvojio rezoluciju o situaciju u Azerbejdžanu sa 328 glasova za i 273 protiv. Protiv rezolucije je glasala grupa Evropska narodna partija (EPP).
Nemački evroposlanik Elmar Brok (CDU), predsedvajući Komiteta za spoljne odnose, ukazao je na kršenje procedure prilikom donošenja rezolucije, s obzirom da je to pitanje pre iznošenja na plenarnu sednicu trebalo da bude na raspravi u komitetima.
"U suprotnom, možete da izgubite Azerbejdžan", preneo je EurActiv.com Brokove reči.
U rezoluciji Evropski parlament poziva da se pregovori o Sporazumu o strateškom partnerstvu sa Azerbejdžanom stave na čekanje dok Baku ne preduzeme konkretne korake za obezbeđenje poštovanja univerzalnih ljudskih prava.
Evroposlanici su peticijom tražili od EU da sprovede istragu u vezi optužbi za korupciju protiv predsednika Ilhama Alijeva i članova njegove porodice. Korupciju je otkrila istraživačka novinarka Kadija Ismajlova.
Političke igre
Parlament Azerbejdžana sazvao je vanrednu plenarnu sednicu da bi odgovorio na glasanje u Evropskom parlamentu. Predsednik azerbejdžanskog parlamenta Ogtaj Asadov nazvao je rezoluciju "organizovanom političkom akcijom" protiv njegove zemlje.
Asadov je rekao da se procedurom glasanja u EP manipulisalo. Takođe je okrivio EP da je bio pristrasan u slučaju rezolucije o Azerbejdžanu.
"Uveren sam da su te političke igre protiv Azerbejdžana isplanirane i sprovedene sa namerom", istakao je predsednik azerbejdžanskog parlamenta.
Prema Asadovu, jedan od ključnih ciljeva kod usvajanja rezolucije bio je da se Azerbejdžan izoluje od Evrope, da se nanese šteta njegovoj reputaciji i tako oslabi pozicija zemlje u "zamrznutom konfliktu" sa Nagorno-Karabahom.
Asadov je dodao da postoji "neraskidivo jedinstvo naroda i vlade" i zatražio od Azerbejdžanaca da se ujedine oko predsednika "kao šamar svim zaverama protiv nas".
Ugrožen gasovod
Azerbejdžan inače ima ključnu ulogu u naporima EU da diverzifikuje izvore snabdevanja gasom.
Brisel želi da do 2019-20. dovede azerbejdžanski gas do Evrope Južnim gasnim koridorom čiji je deo Transjadranski gasovod. To treba da bude prvi veliki korak Brisela u smanjenju energetske zavisnosti od ruskog gasa, posebno u jugoistočnoj Evropi.
Planirano je da se gasovod dug 870 kilometara poveže sa Transanadolskim gasovodom (TANAP) u Kipoi, u blizini tursko-grčke granice, i da ide preko Grčke i Albanije i Jadrana do južne Italije.
Pored toga, Azerbejdžan je većinski vlasnik grčkog sistema za distribuciju gasa DEFSA. Azerbejdžanska kompanija SOCAR kupila je 2013. godine 66% grčkog distributera, navodno na insistiranje Evropske komisije kako grčka mreža ne bi dospela u ruke ruskih kompanija.
Međutim, u novembru 2014. Komisija je otvorila istragu kako bi utvrdila da li je preuzimanje većinskog udela u grčkoj firmi u skladu sa odredbama Trećeg enrgetskog paketa EU.
U diplomatskim izvorima su za EurActiv.com rekli da je rezolucija EP o Azerbejdžanu u velikoj meri doprinela razočarenju Bakua u Evropsku uniju i da postoji rizik da Azerbejdžan proda sav svoj gas Turskoj i "zaboravi na EU".
U međuvremenu Azerbejdžan ne može da proda udeo od 66% u kompaniji DESPA za razumnu cenu.
"Ko želi da kupi gasni sistem totalno nepredvidive zemlje u kojoj nema sigurnosti da će građani plaćati račune?", prokomentarisao je jedan neimenovani diplomata.
Izvor: Euractiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|