Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Beta OMS

Povećani ciljevi energetske efikasnosti u regionu    

Objavljeno : 16.10.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Energetska zajednica je 16. oktobra prihvatila obaveze energetske efikasnosti koje važe za Evropsku uniju i propis o izgradnji energetske mreže u regionu koji će i zvanično omogućiti finansiranje prioritetnih projekata iz evropskih fondova. Na godišnjem sastanku Ministarskog saveta Energetske zajednice u glavnom gradu Albanije usvojen je i plan povećanja efikasnosti Zajednice i njene otvorenosti za javnost, a po prvi put usvojene su i sankcije protiv BiH jer nije usvojila Drugi energetski paket u sektoru gasa. Srbija je, kako je rekao ministar energetike Aleksandar Antić, dobila pohvale na skupu za primenu svojih obaveza. On je najavio da će zbog novih propisa koji su usvojeni u okviru Energetske zajednice, biti povećana ulaganja u energetsku efikasnost.


"Današnje usvajanje cilja od 20% za energetsku efikasnost stavlja ugovorne strane Energetske zajednice na isti nivo kao članice EU“, izjavio je nakon sastanka evropski komesar za klimatsko delovanje i energetiku Migel Arijas Kanjete.

 

Direktiva će zahtevati od članova Energetske zajednice da usvoje mehanizme za uštedu energije u distributivnim i maloprodajnim energetskim kompanijama, da promovišu efikasnost u sistemima grejanja i hlađenja, kao i kogeneraciju, i da primenjuju godišnje ciljeve za renoviranje zrada centralne vlasti.

 

Usvojene smernice za Transevropsku energetsku infrastukturu uspostaviće sveobuhvatni regulatorni i pravni okvir za usklađivanje izdavanja dozvola i pravne procedure za projekte od zajedničkog interesa za Eneretsku zajednicu i ti projekti će dobiti i formalnu mogućnost da se finansiraju iz pretpristupnih IPA fondova i linije za investicije u susedstvu.

 

"Usvajanje propisa o Transevropskoj energetskoj infrastrukturi postavlja osnove za pravi panervopski energetski sistem infrastrukture“, naveo je Kanjete.

 

Energetska zajednica je 16. oktobra po prvi put usvojila sankcije protiv BiH zbog neusklađivanja propisa o gasu sa Drugim energetskim paketom EU. Prema ranijim informacijama, BiH nije usvojila Zakon o gasu na državnom nivou, a sankcije uključuju uskraćivanje pomoći.

 

Kao posebno značajno istaknuto je usvajanje predloga grupe visokog nivoa za razmatranje reformi Energetske zajednice, što će omogćuiti unapređenje procedure za rešavanje sporova, ali i veće uključivanje javnosti u rad Zajednice kroz uspostavljanje Parlamentarnog plenuma Energetske zajednice i saradnju sa organizacijama civilnog društva.

 

Kanjete je prethodno na otvaranju skupa rekao da će reforme i propisi koji se 16. oktobra usvajaju na sastanku u Tirani doneti korist Energetskoj zajednici, veću povezanost sa Evropskom unijom i uštedu energije.

 

"Energetska zajednica postaje integralni deo i partner šire Energetske unije. Radimo zajedno ne samo na efikasnoj trgovini, već na zajedničkom energetskom sistemu koji treba svim Evropljanima da omogući pouzdan i konkuretnan pristup energiji“, rekao je evropski komesar na otvaranju 13. ministarskog sastanka Energetske zajednice u Tirani.

 

Na sastanku u Tirani direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač je dobio još jedan trogodišnji mandat na čelu te organizacije, počev od 1. decembra 2015. godine.

 

Dobri rezultati Srbije

 

Ministar energetike Srbije Aleksandar Antić izjavio je da je na Ministarskom savetu Energetske zajednice Srbija prvi put dobila samo pohvale, i najavio da će zbog novih propisa koji su usvojeni biti povećana ulaganja u energetsku efikasnost.

 

"Sekretarijat Energetske zajednice i predstavnici Evropske komisije su konstatovali da je Srbija od svih članica najviše uradila i po pitanju usklađivanja regulative sa zakonodavstvom EU, da je najnaprednija u liberalizaciji tržišta struje i gasa, da je jedina otpočela stvaranje obaveznih rezervi nafte i da od svih država članica u najvećoj meri poštuje sve ugovorne obaveze“, izjavio je Antić za Betu i EurActiv nakon ministarskog sastanka u Tirani.

 

Na skupu je doneta odluka o prihvatanju evropske direktive za energetsku efikasnost, istakao je on i dodao da će to stvoriti obavezu kod svih zemalja članica da se daleko odgovornije ponašaju prema energiji i da ostvare uštede u objektima u vlasništvu vlade, kao i u distributivnim mrežama.

 

„Mi to uglavnom već imamo kao deo pravnog sistema, to je deo našeg zakona o racionalnom korišćenju energije, pa nećemo imati poseban regulatorni zadatak, ali ćemo imaćeti obavezu da daleko više sredstava obezbedimo za projekte energetske efikasnosti“, rekao je Antić.

 

Na pitanje kako će se to finansirati, rekao je da Srbija ima budžetski fond za energetsku efikasnost preko kojeg se finansiraju određeni projekti, ali da će biti predviđene dodatne mere.

 

„U najskorije vreme ćemo pokušati da definišemo način da sa Ministarstvom finansija stvormimo projekciju kako je moguće da ta sredstva budu obezbeđena“; naveo je ministar energetike Srbije.

 

Na pitanje o ranijoj napomeni Energetske zajednice da bi Srbija mogla biti pozvana da revidira plan za obnovljive izvore energije, rekao je da o tome nije bilo reči.

 

Kada je reć o usvojenoj direktivi o energetskoj infrastrukturi, precizirao je da je njome na kvalitetniji načni definisana procedura za definisanje projekatta od značaja za Energetsku zajednicu, kao i za to kako oni mogu da postanu projekti od značaja za Evropu, i kako će se reguliati finasiranje.

 

"Definisane su i procedure i tela koja će za izradu te energetske infrastrukture pratiti izdavanje svih dozvola i saglasnosti i ubrzati sve procedure", rekao je Antić.

 

Inicijativa za saradnju sa EU u oblasti snabdevanja gasom

 

Na skupu u Tirani usvojen je i plan reformi za iduću godinu a jedna od njih je uspostavljanje zajedničkog akta o sigurnosti snabdevanja gasom 28 zemalja članica EU i osam članica Energetske zajednice, što je predložila Evropska komisija, a podržali ministri zemalja članica EU.

 

Kako je za EurAktiv i Betu 15. oktobra objasnio direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač, ovaj propis, koji će uspostaviti obavezu za saradnju članova Energetske zajednice i EU u oblasti sigurnosti snabdevanja gasom, sada treba da prođe kroz proceduru zvaničnog usvajanja u EU.


Tim aktom bi se uvela obaveza razmene informacija i primena drugih mera između EU i zemalja regiona.

 

Kopač je objasnio da takva direktiva postoji na nivou EU, a Evropska komisija je predložila da se on proširi i na zemlje Energetske zajednice, čiji je Srbija član, što bi značilo da se zemlje regiona u ovoj oblasti tretiraju ravnopravno sa članicama EU, i to je naišlo na podršku ministarskog saveta EU.

 

Kao konkretan primer naveo je da bi Mađarska i Srbija morale da razmenjuju podatke o količinama raspoloživog gasa, a na svim granicama bi morali da budu uspostavljeni takozvani povratni tokovi gasa.

 

Iskustva i potrebe regiona

 

Albanski premijer Edi Rama izjavio je na otvaranju skupa da je osnivanje Energetske zajednice samo 10 godina nakon krvoprolića na Balkanu i njen uspešan razvoj u prethodnih 10 godina „odličan primer koji ćemo nastaviti da gradimo“. Kako je naveo, pokazalo se da je saradnja na regionalnom nivou, gde se bez povezivanja ostvaruju samo gubici, „nadahnjujući primer za ekonomiju“.

 

Balkan ima potencijale i raznovrsne izvore za proizvodnju energije. Ako svaka zemlja to koristi zasebno, to je skupo i donosi manje koristi za naše građane“, istakao je on.

 

Rama je ukazao na korist koju donose reforme u energetskom sektoru, navodeći da je energetski sektor u Albaniji pre samo dve godine bio na ivici ambisa, gotovo nelikvidan, i predstavljao pretnju za finansije u celini.

 

„Od sektora u koji je vlada trebalo da uloži 150 miliona evra godišnje, kako bi se kontinuitet snabdevanja osigurao, do sektora koji ima prihod 130 miliona dolara godišnje, sektor u koji više ne treba da se ulaže“ iz budžetskih mehanizama za sprečavanje krize, naveo je Rama.

 

Ukazao je da je Energetska zajednica bila značajan podsticaj za to, kao i podrška Albaniji u rešavanju spora sa stranom kompanijom koja je bila distributer u toj zemlji, i istakao je da je Albanija od zemlje koja je bila na začelju u energetskoj zajednici po usvanjanju i primeni propisa postala lider u reformama.

 

Dan ranije na panelu o razvoju energetskog koncepta za Evropi, zamenik ministra spoljnih poslova Bugarske Valentin Porijazov (Poriazov) rekao je 15. oktobra da je Bugarska u EU najosetljivija u pogledu snabdevanja gasom jer 90% uvozi iz Rusije, i dodao je da zbog toga plaća duplo više nego Nemačka i da je to problem celog regiona.

 

Kao ključno za rešavanje tih problema istakao je razvoj južnog koridora za gas iz Azerbejdžana, ali i drugih mogućih zemalja,  i dodao je da se nada da će SAD uskoro izvoziti tečni prirodni gas u Evropu. "Potrebno je i integrisano tržište, berza energije, različiti dobavljači. Onda nećemo biti žrtve energetskog oružja. Gas uvek dolazi ili od nestabilnih zemalja, ili zemalja sa upravljanjem kakvo mi ne podržavamo", rekao je on.

 

Dodao je da Rusija treba i dalje da izvozi gas kroz Ukrajinu jer, kako je rekao ima najbolji tranzitni sistem između Rusije i Evrope.

 

Ambasador SAD u Albaniji Donald Lu ocenio je da nema potrebe za "mega projektima" poput Tuskog toka i ekspanzije Severnog toka, kojima bi se, kako je naveo, istim korisnicima davao isti gas, a sadašnji kapacitet za to nije iscrpljen. SAD podržavaju Južni koridor, uključujući TAP, i smatraju da je to ključno za energetsku bezbednost Evrope, rekao je on.

 

Zamenik ministra spoljnih poslova Italije Mario Điro rekao je da su za energetski sistem ključni sigurnost, integrisano unutrašnje tržište, energetska efikasnost, dekarbonizacija koja će biti razmatrana krajem godine na klimatskoj konferenciji u Paritzu, kao i istraživanje i inovacije.

 

Autor: Smiljana Vukojičić Obradović

Foto: Energetska zajednica

 

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA