Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ipak sastanak zvaničnika Srbije i RS o referendumu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.08.2016. |
|
|
|
|
|
|
Pitanje održavanja referenduma u Republici Srpskoj (RS) o Danu RS dobilo je novu dimenziju posle poziva Upravnog odbora Saveta za primenu mira u BiH (PIC) vlastima srpskog entiteta da ne održe taj referendum. Iako je zvanični Beograd u prvo vreme isticao da se u vezi s tim neće mešati u unutrašnja pitanja BiH, na sastanku državnog vrha Srbije 30. avgusta odlučeno je da se o tome ipak razgovara sa liderima RS. Za sada nije poznato kakvu će poruku Beograd uputiti Banjaluci i Sarajevu, osim da želi da očuva regionalnu stabilnost i bezbednost.
Na sastanku državnog vrha Srbije 30. avgusta dogovoreno je da se sastanak sa srpskim liderima u Republici Srpskoj održi 1. septembra, kada će se dogovoriti dalji koraci, rekao je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić posle sastanka u Predsedništvu Srbije.
Sastanak je organizovan povodom poziva Upravnog odbora Saveta za primenu mira u Bosni i Hercegovini upućenog vlastima RS 30. avgusta da ne održe referendum, zakazan za 25. septembar. Sastanku su pored predsednika Srbije Tomislava Nikolića, premijera Aleksandra Vučića i Dačića prisustvovali i ministri unutrašnjih poslova i pravde, Nebojša Stefanović i Nela Kuburović.
Dačić je novinarima ispred Predsedništva rekao da će bezbednost Srbije i stabilnost regiona biti sačuvani, jer je to u interesu Srbije.
"Detaljno smo analizirali situaciju i dogovorene su mere na zaštiti interesa. Građani mogu da budu sigurni da bezbednost neće biti ugrožena", rekao je Dačić.
Vučić je izjavio 29. avgusta da će Srbija reagovati odgovorno i ozbiljno ukoliko Savet za primenu mira u BiH zabrani referendum o Danu RS.
"Vlada Srbije reagovaće odgovorno i ozbiljno, a nema sumnje da ću želeti da čujem stav svih srpskih predstavnika. Zamolićemo ih da se sa nama konsultuju ukoliko do takve odluke dođe i da vidimo kako najmanju štetu da napravimo našem narodu", rekao je Vučić u Beogradu posle sastanka s diplomatskim korom.
Premijer Srbije je 19. avgusta prilikom posete RS povodom obeležavanja 75. godina od formiranja koncentracionog logora Jasenovac rekao da se neće mešati u unutrašnje stvari RS i BiH. Mediji su preneli da Vučić i zvaničnici RS tom prilikom nisu razgovarali o referendumu.
PIC pozvao RS da ne održi referendum
Pitanje održavanja referenduma o Danu RS predmet je spora između bošnjačkih i srpskih političara u BiH i državnih i entitetskih vlasti, a sa uključivanjem Upravnog odbora Saveta za primenu mira u BIH dobio je novu dimenziju.
To telo daje političke smernice Visokom predstavniku u BiH, a čine ga predstavnici Kanade, Francuske, Nemačke, Italije, Japana, Rusije, Velike Britanije, SAD, EU i Organizacije islamske konferencije koju predstavlja Turska.
PIC je 30. avgusta pozvao vlasti RS da ne održe referendum i poručio da neće tolerisati bilo kakvo kršenje Dejtonskog sporazuma, uključujući i pokušaje otcepljenja.
U zajedničkoj izjavi ambasadora zemalja članica PIC-a, uz izdvojeno mišljenje ambasadora Rusije, navodi se da je Ustavom BiH "nesumnjivo utvrđeno da su odluke Ustavnog suda BiH konačne i obvezujuće i da su entiteti u obavezi da poštuju odluke institucija BiH".
Navodeći da referendum o entitetskim praznicima može potpadati pod nadležnost jednog entiteta, ambasadori zemalja članica PIC-a su upozorili da bilo koji referendum mora biti sproveden u skladu sa Ustavom BiH, i da ne moze kršiti Dejtonski mirovni sporazum.
"U tom kontekstu, predloženi referendum u RS, koji od birača u RS traži da se izjasne o pitanju o kojem je već odlučio Ustavni sud BiH, destabilizujući je i podiže političke tenzije koje nekonstruktivno odvlače pažnju sa veoma ozbiljnih ekonomskih i socijalnih izazova pred kojima se BiH nalazi. Pozivamo vlasti RS da ne odrze referendum", piše u izjavi.
Ustavni sud BiH je u novembru prošle godine naložio RS da promeni Zakon o praznicima, jer je obeležavanje 9. januara kao Dana Republike diskriminišuće po građane tog entiteta koji nisu Srbi, jer se na taj dan slavi i krsna slava RS - Sveti arhiđakon Stefan.
Skupština RS donela je zatim odluku da se 25. septembra održi referendum na kojem bi se građani RS izjasnili da li su za to da se 9. januar i dalje proslavlja kao Dan republike.
PIK je pozvao institucije BiH da ovo pitanje reše kroz ustanovljene zakonske procedure i postojeći ustavni okvir, te putem konstruktivnog dijaloga.
"U tom kontekstu, konstatujemo da su pred Ustavnim sudom BiH već u toku postupci koje su pokrenuli predstavnici državnih institucija s ciljem ocenjivanja ustavnosti odluke Narodne skupstine RS o referendumu, kao i zahtev za preispitivanje odluke Ustavnog suda BiH o Zakonu o praznicima RS koji je podneo parlament RS", naveo je PIK.
Član Predsednistva BiH Bakir Izetbegović podneo je 24. avgusta Ustavnom sudu BiH zahtev za rešavanje ustavnopravnog spora s RS zbog odluke o raspisivanju referenduma o Danu republike.
Izetbegović je uputio 29. avgusta PIC-u i visokom predstavniku Valentinu Incku pismo u kome je upozorio da je najavljeni referendum o Danu RS najozbiljniji udar na ustavnopravni poredak i vladavinu prava u BiH od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
U Stranci demokratske akcije čiji je lider Izetbegović, smatraju da Kancelarija visokog predstavnika (OHR) treba da, ne čekajuci na aktivnosti domaćih institucija, poništi odluku Parlamenta RS o referendumu i da kazni odgovorne za donošenje te odluke.
PIC je pozvao sve strane u BiH da se "uzdrže od ishitrenih mera i retorike koja vodi podelama i koje samo produbljuju negativnu političku atmosferu".
PIC je poručio da se neće tolerisati bilo kakvo kršenje Dejtonskog sporazuma, uključujući, između ostalog, i pokušaje otcepljenja. "Neće biti prekrajanja geografske karte BiH", zaključuje se u izjavi.
Dodik: Ne interesuju me poruke PIC-a
Predsednik RS Milorad Dodik izjavio je 30. avgusta za agenciju Srna da mu u danu, u kojem je dobio unuku i koji je tako poseban za njega i za njegovu porodicu,"Ćne pada na pamet da se bavim PIC-om i njihovim saopštenjima" o referendumu o Danu RS, preneli su banjalučki mediji.
Premijerka RS Zeljke Cvijanović je izjavila da niko ne može građanima RS oduzeti pravo da se na referendumu izjašnjavaju o pitanjima koja smatraju važnim za sebe ili za Republiku Srpsku. Ona je ocenila da referendum o Danu RS nije u koliziji sa Ustavom i zakonom, te da RS zakazivanjem referenduma "ne krši Dejtonski sporazum niti prekraja granice".
Srpski član Predsedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da je odluka PIC-a očekivana, dodavši da je ta odluka i jednostrana. Po njegovim rečima, PIC nikada nije osudio to što već više od deceniju i po u četiri kantona u Federaciji BiH nema Srba kao konstitutivnog naroda.
Vlada Republike Srpske uputila je ranije otvoreno pismo svim stranim ambasadorima u BiH u kome je naglasila da referendum o Danu republike u potpunosti u skladu s propisima, i da će biti informativnog karaktera za Narodnu skupstinu RS u njenim razmatranjima nacina izvrsenja odluke Ustavnog suda BiH.
Vlada je u pismu navela da je Venecijanska komisija Saveta Evrope ranije detaljno analizirala usklađenost Ustava RS sa Ustavom BiH i nijednom nije prigovorila na odredbu Ustava Republike Srpske o referendumu.
"Referendum je u potpunosti u skladu sa Ustavom BiH i praksama demokratskih drzava u Evropi i svetu. Dejtonski sporazum ne sadrži nijednu odredbu koja bi se mogla tumaciti kao zabrana ili ograničavanje referenduma", stoji u pismu.
Izvor: Beta
Foto: Beta/Kancelarija za odnose s medijima Vlade Srbije
Povezani sadržaj
|
|
|