Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Forum: Siva ekonomija i česte izmene zakona problem u regionu
|
|
|
|
|
Objavljeno : 08.06.2017. |
|
|
|
|
|
|
Siva ekonomija, donošenje zakona bez konsultacija s predstavnicima privrednog sektora i nedovoljno znanje preduzetnika neke su od prepreka ekonomskom napretku i većim stranim investicijama u zemljama Zapadnog Balkana, ocenili su 8. juna učesnici regionalne konferencije o investicionoj klimi u Beogradu. Evropski komesar za politiku susedstva i pregovore o članstvu Johanes Han izjavio je da investicije ne privlači ni nejasna politička situacija u nekoj zemlji.
"Potrebna je stabilna politička situacija koja rasterećuje ljude koji nisu iz te zemlje i uverava ih da mogu da imaju poverenja u sistem", rekao je Han.
Česte promene zakona, donošenje zakona po hitnom postupku bez uključenosti relevantnih ljudi, prema njegovim rečima, ne doprinose povoljnim uslovima za investitore. "Stvar je komunikaciji, ne košta mnogo, a vrlo je isplativa", kazao je Han.
Kada se govori o zajedničkom tržištu regiona, Han je rekao da treba razmišljati kako ubrzati procedure na graničnim prelazima, jer kada kompanije posluju preko granice, potrebno je da "granicu pređu brže".
Ministarka ekonomije Albanije Milva Ekonomi je izjavila da zemlje u regionu treba da sarađuju na pronalaženju puta definisanja regionalnog ekonomskog prostora, ali je ocenila da svaka zemlja sagledava regionalnu saradnju samo kao put ka evropskim integracijama.
"To nije jednostavan proces. Počeli smo u Berlinu pre četiri godine i do sada smo razgovarali o tri glavna pravca - energetici, transportu i trgovini", rekla je Ekonomi, dodajući da ima mnogo administrativnih prepreka povećanju regionalne trgovine.
Ekonomi je izjavila da su strukturne reforme pomogle znatnom rastu bruto-domaćeg proizvoda Albanije, sa 0,1 odsto 2013. na 3,5 odsto 2016. godine. Dodala je i da je 2016. Albanija prvi put imala povećanje direktnih stranih investiija na milion evra i povećanje broja stranih ulagača na 1.500.
Pošto većinu preduzeća u Albaniji čine mala i srednja preduzeća, koja nemaju mnogo vremena za učenje o trgovini, Ekonomi je rekla da je potrebno da im vlada pruža instrumente i informacije i pomaže da nauče kako da trguju svojim proizvodima.
Predsednica Privredne komore Makedonije Danela Arsovska izjavila je da ta zemlja treba da se koncentriše na nekoliko ključnih strukturnih reformi kako bi mogla da se integriše u tržište EU. "Te reforme se odnose na problem čestih izmena zakona, zbog čega u njihovo donošenje ne mogu da se uključe sve zainteresovane strane, zatim izradu dobre strategije za privatni sektor, sivu ekonomiju i veliki broj parafiskalnih nameta na raznim administrativnim nivoima", rekla je Arsovska.
Ocenila je da Makedonija ima dobru stratešku i stabilnu makroekonomsku poziciju za investicioni sektor, kao i dobro obučenu radnu snagu.
Problem predstavlja mogućnost malih i srednjih preduzeća da dobiju sredstva i kredite, rekla je Arsovska i dodala da je potrebna strategija koja bi pomogla novootvorenim start-up preduzećima.
Izvršni direktor crnogorske kompanije DoMEn Predrag Lešić oceni je da novac nije problem, da ima nekoliko fondova, uključujući državne i regionalne koje odvajaju novac za investicije, ali da je problem način razmišljanja.
"Jugoslavija je bila socijalistička zemlja i većina naših ljudi i dalje živi s tim načinom razmišljanja i to treba da menjamo kroz obrazovanje. Treba da stvorimo novu generaciju preduzetnika", kazao je Lešić.
Drugi problem koji postoji u zemljama regiona je koncept start-up kompanija i potrebno je, po njegovom mišljenju, prilagoditi privredni sistem tim preduzećima i pružiti im što više znanja, posebno u prve tri godine koje su ključne za njihov opstanak.
Lešić je istakao privatno-javno partnerstvo kao način privlačenja stranih investicija.
"Činjenica je da vlada ponekad piše zakone za koje misli da će biti funkcionalni, ali se u praksi tokom njegove implementacije ponekad stvori haos", izjavio je Lešić, navodeći kao primer zakon o zapošljavanju stranih državljana u Crnoj Gori čija je primena odložena do kraja turističke sezone, posle koje je i promenjen.
Lešić je rekao da je neophodan dijalog vlade i kompanija koji bi doprineo smanjenju prepreka i problema i lakšoj primeni zakona.
Forum "EU-Zapadni Balkan o investicionoj klimi" u Beogradu su 8. juna otvorili komesar EU Han i ministar privrede Srbije Goran Knežević. Na konferenciji su učestvovali i predsednici Privrednih komora Srbije i Kosova i predstavnici međunarodnih institucija i privatnog sektora.
Izvor: Beta
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|