Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Makedonija razmišlja o privremenom imenu zbog ulaska u NATO
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.06.2017. |
|
|
|
|
|
|
Samo je pitanje vremena kada će, "posle zbacivanja Nikole Gruevskog s vlasti i formiranja nove vlade u Skoplju, početi pritisci na Atinu da se nađe rešenje pitanja naziva Makedonije da bi BJRM najpre ušla u NATO, a kasnije i u EU", piše na svom sajtu uticajni atinski list Katimerini. Novi makedonski ministar spoljnih poslova najavio je da će Skoplje razmotriti predloge za privremeni naziv koji bi omogućio ulazak Makedonije u NATO.
Britanski Fajnenšel tajms preneo je 12. juna da je Dimitrov rekao da će Skoplje razmotriti promenu naziva države da bi Grčka povukla veto na prijem Makedonije u NATO, ali je na to reagovalo makedonsko Ministarstvo spoljnih poslova koja je tražilo izmenu insistiranjem na kvalifikaciji "privremeno".
Pod naslovom " 'Vruće' leto za prijem BJRM u NATO", Katimerini 12. juna, pozivajući se na zapadne diplomatske izvore u Skoplju, Briselu i Berlinu, piše da će "ubrzavanje procedure prijema susedne zemlje u NATO uz skraćenicu BJRM biti 'poklon' podrške Zapadnjaka dvojcu Zaev-Ahmeti, u koji su investirali radi normalizacije unutrašnjepolitičkog i međunacionalnog stanja u toj zemlji koju smatraju ključnom za geopolitičku ravnotežu".
Od Atine će se uskoro zatražiti da ukloni blokadu koju je postavila na samitu NATO 2008. u Bukureštu, zahtevajući da Makedonija ne bude primljena dok ne reši spor s Grčkom oko svog imena.
Katimerini saznaje da već ima pritiska Nemačke na Grčku da se Makedonija brzo primi u NATO i da se u diplomatskim izvorima očekuje da će se taj pritisak pojačati tokom leta, a još više pred jesenje izbore u Nemačkoj.
Atina, piše list, "strahuje od predloga za prijem BJRM u NATO pod privremenim nazivom .. jer je većina zemalja NATO tu zemlju već priznala pod njenim ustavnim nazivom (Republika Makedonija), te će nerešeno pitanje ostati takvo unedogled".
List prenosi da je na nedavnom samitu NATO u Briselu "već zatraženo ubrzavanje procedure prijema zemalja Zapadnog Balkana u evro-atlantske strukture da bi se osigurala bezbednost regiona, pri čemu su premijeri Albanije, Slovenije i Hrvatske naveli BJRM kao najhitniji slučaj".
Podsećajući na donedavnu krizu u Makedoniji, koja je "zapretila da destabilizuje tu zemlju i prenese međunacionalnu napetost u susedstvo, izazivajući široku krizu", Katimerini piše da "Zapadnjaci ukazuju da i Rusija vreba, želeći da dovede Skoplje u svoj zagrljaj što se videlo po otvorenoj intervenciji Kremlja u korist (donedavnog premijera Nikole) Gruevskog tokom krize".
List prenosi da je novi premijer Makedonije Zoran Zaev pre nedelju dana najavio da će generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg na leto doneti "dobre vesti" u Skoplje, i da je sada "povoljan pristup Vašingtona i Brisela iz geopolitičkih razloga", što je Zaevu nedavno preneo zvaničnik Stejt departmenta zadužen za Balkan Brajan Hojt Ji.
Zaev je još tada naveo da su moguća dva rešenja: da se reši spor s Grčkom oko naziva, ili da Makedonija uđe u NATO pod privremenim nazivom BJRM - kako je primljena i u UN, i da pod tim nazivom počne i proces njenog pristupanja EU, dok bi se spor Grčke s njom rešavao kasnije, piše Katimerini.
BJRM ili Gornja Makedonija ili ...
Novi ministar spoljnih poslova Makedonije Nikola Dimitrov najavio je da će Makedonija razmotriti predloge za privremeni naziv koji bi omogućio njen ulazak u NATO.
Britanski Fajnenšel tajms preneo je 12. juna da je Dimitrov rekao da će Skoplje razmotriti promenu naziva države da bi Grčka povukla veto na prijem Makedonije u NATO, ali je na to reagovalo makedonsko Ministarstvo spoljnih poslova koja je tražilo izmenu insistiranjem na kvalifikaciji "privremeno".
Dimitrov je za FT rekao da bi ulazak Makedonije u NATO, što bi bilo omogućeno rešenjem dugotrajnog spora s Grčkom oko imena, mogao da utiče na smirivanje tenzija u regionu.
"Tražiću od Grčke da razmisli kakvu vrstu suseda želi - da li želi stabilnu, prijateljsku zemlju koja nudi nadu za demokratiju i pravdu. Ako smo dobri susedi, tada se nadam da će političke snage u Grčkoj iskoristiti ovu istorijsku šansu", rekao je Dimitrov.
Makedonija i Grčka su više od 25 godina u sporu oko imena, pošto se Atina protivi da se severni sused naziva po severnoj oblasti u Grčkoj, dok Skoplje insistra na imenu "Republika Makedonija".
Jaz je produbljen tokom prethodne vlasti premijera Nikole Gruevskog koja je aerodrom i autoput nazvala "Aleksandar Makedonski" i podigla mu spomenik u Skoplju, čime je starogrčkog vojskovođu pokušala da poveže s identitetom sadašnje Makedonije.
Jedan od predloga za rešenje spora koji su dosad razmatrani je "Gornja Makedonija".
Dimitrov je rekao da će dogovoren naziv biti stavljen na referendum u Makedoniji i da će biti tražen konsenzus svih političkih partija.
"Balkan nije veoma srećno mesto, na mnogim mestima ljudi osećaju da postoji šansa za promenu statusa rešena postjugoslovenskih ratova. Prihvatanjem Makedonije, NATO bi mogao da ima smirujući efekat na ceo region", rekao je Dimitrov.
Dimitrov je rekao da je još rano da se govori o konkretnim predlozima za naziv, ali da će se s grčkim kolegom sastati 14. juna kako bi pokušao da povrati poverenje suseda.
Britanski list ocenjuje da će biti vrlo teško da se postigne dogovor, pošto je u levičarskoj vladi premijera Aleksisa Ciprasa i nacionalistička desničarska stranka Nezavisni Grci koja se protivi da ime severnog suseda ima ikakve veze s Makedonijom.
Uoči prve posete Atini makedonskog ministra spoljnih poslova, što će biti i prvi susret zvaničnika Grčke i nove vlade Makedonije, Skoplje se upustilo u "napad prijateljstva prema Grčkoj", javlja atinska RTV SKAI i navodi da je komesar EU za proširenje Johanes Han obećao da će i EU pomoći njihovom približavanju.
Han se sreo sa Zaevim 12. juna u Briselu. Komesar je pohvalio Makedoniju što je prevazišla dvogodišnju političku krizu ali i upozorio da nova vlada mora pod hitno da "isporuči reforme" ako želi uskoro da počne pregovore o pristupanju EU.
"Implementacija je ključna za pozitivnu preporuku (za otvaranje pregovora) ... implementacija neodložnih reformi je prioritet", rekao je Han na koferenciji za novinare.
Evropski komesar za politiku proširenja rekao je, kako prenosi EurActiv.com, da nova makedonska vlada pravi dobar korak "ali da to nije dovoljno. Želimo da vidimo reforme".
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|