Ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić izjavio je 21. novembra da je potrebno unaprediti Sporazum o slobodnoj trgovini u centralnoj Evropi (CEFTA) i da je Vlada Srbije spremna da učini korak ka formiranja zajedničkog ekonomskog prostora u regionu. Ljajić je podsetio da se stalno konstatuje da svi potencijali CEFTA nisu iskorišćeni i da se zanemaruje značaj udruživanja u okviru zapadnobalkanske šestorke. Zvaničnik EK je na skupu povodom CEFTA nedelje istakao da je CEFTA priprema za Evropsku uniju.
Ljajić je u Beogradu na otvaranju CEFTA nedelje rekao da je potrebno rešiti probleme slobodnog protoka ljudi i robe u zemljama CEFTA koje imaju sporazume o slobodnoj trgovini i dodao da će to biti ključno pitanje tokom skupa koji traje do 24. novembra.
"Pitanje je da li će CEFTA ići u pravcu veće ekonomske integracije ili dalje stagnacije", rekao je on.
Ljajić je dodao i da zemlje CEFTA regiona moraju da donesu odluku da li će čekati da politika reši sve probleme ili će tražiti način da pomognu privrednicima.
Naveo je primer da kamioni i dalje na graničnim prelazima čekaju od sedam do 48 časova, a da je u Gruziji prosečeno zadržavanje kamiona sedam minuta.
Ljajić je kazao da se godišnje izgubi 26 miliona sati zbog čekanja kamiona sa robom na granicama, a da se oko 800 miliona evra plaća za različite vrste usluga na graničnim prelazima, što je 1% bruto domaćeg proizvoda zemalja CEFTA regiona.
On je rekao da je CEFTA napravila ogroman uspeh i da je svaka od zemalja povećala izvoz, konkurentnost i potencijal proizvodnje i produktivnost.
"Duže vreme se vrtimo u krug, svi načelno konstatujemo da želimo da idemo više i dalje, ali nikako da praktično preduzmemo korake koji će uveriti one druge da zaista to želimo", objasnio je on.
Istakao je da CEFTA sporazum ni na koji način ne znači alternativu i zamenu za evropski put, jer njega ništa ne može da zameni.
"Evropsku uniju ne može da zameni bilo koja druga ekonomska integracija. Tri četvrtine robne razmene zemlje Zapadnog Balkana ostvaruju sa EU", rekao je on.
Ljajić je rekao da se stalno konstatuje da nisu iskorišćeni svi potencijali koje CEFTA omogućava, a da se zanemaruje značaj udruživanja u okviru zapadnobalkanske šestorke.
"Ovde je prekretnica, da li idemo dalje ili ćemo sve da svedemo na klasičan sporazum o slobodnoj trgovini, da svako može kad mu padne na pamet da blokira ovog drugog, uvodi vancarinske barijere, stvara prepreke i uvodi protekcionističke mere zarad kratkoročnih interesa", rekao je on.
Ljajić je rekao da je to ključna dilema i da će to pitanje otvoriti na sastanku ministara CEFTA sporazuma.
"Mi u ovom trenutku nemamo saglasnost za potpisivanje Protokola 6, iako je on u potpunosti usaglašen, kasnimo sa ratifikacijom Protokola 5, nemamo saglasnost za dalje funkcionisanje sekretarijata CEFTA. Status kvo je za nas neprihvatljiv", rekao je Ljajić.
Istakao je da nema nikakvih prepreka da se povećaju i mandat i nadležnosti CEFTA sekretarijata.
"Ova pitanja moraju da dobiju odgovor, ako ne tokom ove CEFTA nedelje onda vrlo brzo. Plašim se da ćemo ući fazu regresije onog što je dobro zamišljeno, dalo odlične rezultate, ali mora da se menja i da se ide napred", rekao je on.
Ljajić je 20. novembra najavio da će Srbija tokom CEFTA nedelje zvanično predložiti promenu načina glasanja u okviru te organizacije kako bi se izbeglo da jedna zemlja blokira drugu prilikom glasanja o važnim sporazumima.
CEFTA nedeljom Srbija završava ovogodišnje predsedavanje tom organizacijom koja je osnovana u decembru 1992. Članice CEFTA su Srbija, Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Moldavija, Crna Gora i Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji UNMIK. Hrvatska je bila članica do pristupanja EU.
Srbija inače ostvaruje suficit u razmeni sa zemljama članicama te organizacije.
Predsednik PKS za jedinstven ekonomski prostor regiona
Na istom skupu predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež ocenio je da će formiranje jedinstvenog ekonomskog prostora pomoći zemljama regiona da ubrzaju privredni rast.
Čadež je na otvaranju CEFTA nedelje rekao da su privrednicima potrebna jednostavna rešenja i zamolio učesnike da "budu kreativni u donošenju odluka".
Istakao je da je CEFTA podigla lestvicu regionalne saradnje i da je razmena u regionu povećana više od 2,5 puta, a sa Evropskom unijom 3,6 puta.
"Malim i srednjim kompanijama omogućila je izlazak na regionalno tržište, kao prvi korak internacionalizacije", rekao je Čadež i dodao da su ekonomije regiona CEFTA ipak i dalje nedovoljno integrisane u svetsku ekonomiju.
"Jedan od ključnih razloga je to što jedni drugima i danas u praksi dogovorenu liberalizaciju ometamo necarinskim barijerama", rekao je on.
Šef Odseka Generalnog direktorata Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju Bernard Brunet rekao je da zemlje regiona treba da ubrzaju ekonomski rast u okviru nastojanja da se približe Evropskoj uniji.
On je ocenio da je CEFTA priprema za Evropsku uniju.
"Potrebno je da se prvo otvorite prema svojim susedima i da se suočite sa konkurentima iz regiona", rekao je on.
Kako je dodao, Evropska komisija želi da i dalje pomaže i prati napredak saradnje u okviru CEFTE.
"CEFTA nedelja 2017" okupia je predstavnike državnih organa, poslovne i akademske zajednice da bi razmotrili rezultate sporazuma CEFTA, probleme i predstojeće izazove u primeni.