Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Ulaskom Hrvatske u EU porašće suficit Srbije sa CEFTA      

Objavljeno : 21.05.2013. Štampa El. pošta bookmark
 

Ulazak Hrvatske u Evropsku uniju doprineće da Srbija poveća suficit u trgovinskoj razmeni u CEFTA regionu, a mogu se očekivati i veće investicije, ocenjeno je 21. maja na skupu o posledicama ulaska Hrvatske i region CEFTA u Privrednoj komori Srbije (PKS). U pregovorima o izmenama trgovinskog režima po ulasku Hrvatske u EU Srbija za sada nije prihvatila da se zadrže preferencijali iz CEFTA u vidu kvota sa nižom carinom za uvoz cigareta i nastoji da taj princip ne primeni ili da ga bar ublaži. Srbija traži veće izvozne kvote za šećer, a odgovor očekuje krajem juna na višem nivou jer na ekspertskom to pitanje nije moglo da bude rešeno.

 

Pomoćnica ministra spoljne i unutrašnje trgovine Srbije Bojana Todorović izjavila je na skupu o CEFTA regionu, koji organizuje PKS i magazin Biz Lajf, da Srbija neće izgubiti ništa ulaskom Hrvatske u EU od 1. jula i njenim izlaskom iz te organizacije, već da može mnogo toga da dobije.

 

"Trgovina s Hrvatskom nije toliko bitna u CEFTA, jer nije među prve tri zemlje u koje Srbija najviše izvozi", ocenila je Todorovićeva i dodala da Srbija najviše izvozi u BiH, Crnu Goru i Makedoniju.

 

Ona je podsetila da Srbija ima suficit u trgovini poljoprivrednim proizvodima za celom CEFTA, ali i sa Bosnom i Hercegovinm. "Hrvatska je imala u BiH bescarinski pristup, a sada ga više neće imati i to je naša šansa za veći izvoz i otvaranje firmi", ocenila je Todorovićeva.

 

Kako je rekla, kada je u pitanju carinska zaštita, uslovi za izvoz iz Srbije na tržiste Hrvatske će se poboljšati, dok će se za neke hrvatske proizvode primenjivati carine koje se primenjuju za članice EU.

 

"Poskupljenjem proizvoda koje je Hrvatska do sada izvozila na tržište CEFTA stvara se mogućnost da Srbija iskorsti taj momenat i plasira više svojih prozizvoda u CEFTA region", rekla je Todorovićeva.

 

Predsednik PKS-a Željko Sertić kazao je da nakon pristupanja Hrvatske EU privreda Srbije treba da bude što spremnija za ulazak u EU. On je podsetio da su u toku pregovori s potpisnicama CEFTA sporazuma o izmeni sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU kojim bi se za Hrvatsku zadržali isti uslovi izvoza u taj region.

 

Sertić je rekao da PKS podržava poljoprivredne proizvođače i prerađivače u zahtevima za zadržavanje carinskih stopa.

 

On je kazao da se nakon ulaska Hrvatske u EU očekuje veći priliv investicija u Srbiju.

 

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je da Srbija ima veliku korist od CEFTA sporazuma i da može dosta toga da dobije ulaskom Hrvatske u EU. Dežer je rekao da će pridruživanje Hrvatske EU doneti prednost i za ostale zemlje u regionu i da članstvo u CEFTA predstavlja način pripreme za ulazak u EU.

 

Ambasador Hrvatske u Srbiji Željko Kuprešak ocenio je da ulazak Hrvatske u EU šalje poruku da se proces priključenja EU nastavlja i da Srbija na taj način dobija čvrstog zagovornika za što brže priključenje. Kako je dodao, ulazak Hrvatske biće i šansa za zajedničke poslove kompanija iz regiona.

 

On je ocenio da se izlaskom Hrvatske iz CEFTE neće desititi neke velike promene i da će se tržiste samo od sebe urediti, ali da će Srbija dobiti mogućnost da poveća suficit.

 

Srbija za sada ne prihvata kvote za cigarete

 

Srbija za sada nije prihvatila u pregovorima o izmenama trgovinskog režima po ulasku Hrvatske u EU da se zadrže preferencijali iz CEFTA u vidu kvota sa nižom carinom za uvoz cigareta i nastoji da taj princip ne primeni ili bar ublaži, rekla je Bojana Todorović novinarima posle skupa.

 

Što se tiče šećera, ona je rekla da Srbija traži veće izvozne kvote i dodala da očekuje odgovor na višem nivou, jer na ekspertskom ovaj problem nije mogao da bude rešsen, početkom juna, kada bude sastanak zajedničkog tela pododbora za trgovinu.

 

Todorović je rekla novinarima da ne bi bilo u redu da se zbog problema srpske industrije cigareta u plasmanu u Hrvatsku preferencijali iz sporazuma CEFTA prebace u EU jer bi tada postojala opasnost od konkurencije u EU.

 

"Mi smo shvatili problem naših prozivođača, branimo njihove zahteve pred EU i pokušavamo da nađemo rešenje", rekla je Bojana Todorović koja je u Privrednoj komori Srbije učestvovala na skupu o CEFTA regionu nakon pristupanja Hrvatske EU.

 

Kako je rekla, Srbija za sada nije prihvatila taj princip, već želi da ga ublaži ili da ga ne primeni, jer nija bila u mogućnosti da izvozi cigarete u Hrvatsku.

 

Na skupu o CEFTA regionu Bojana Todorović je objasnila da pri izvozu cigareta iz Srbije u Hrvatsku problem nije bila carina već poštovanje pravila konkurencije. "Ono što smo tražili jeste da se adatacija (trgovinskog režima) ne gleda kao čista matematika", rekla je ona i dodala da je Srbija tražila da se osim carina uvaže i drugi parametri poput poštovanja pravila konkurencije i necarinskih barijera.

 

Ona je dodala da se u pregovorima o prilagođavanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju razgovara o očuvanju "tradicionalnih trgovinskih tokova", što je princip koji je Srbija prihvatila.

 

To podrazumeva trogodišnji prosek izvoza buduće članice EU u zemlje s kojima se pregovara i očuvanje koncesija za taj prosek, rekla je ona i dodala da se razgovara o "celom paketu", tako da država mora da balansira između svih indsutrija i zemlje u celini i da nađe najbolje rešenje.

 

Kompanija Britiš ameriken tobako (British American Tobačo - BAT) zatražila je na skupu od srpskih vlasti da u pregovorima o prilagođavanju trgovinskog režima nakon ulaska Hrvatske u EU zaštite njene investicije i poslovanje u Srbiji.

 

Predstavnik BAT-a Nebojša Ćirjaković rekao je bi uvođenje kvote za uvoz cigareta u Srbiju od 1.625 tona za koje bi se zadržala sadašnja carinska stopa od 15% iz sporazuma CEFTA narušila pravila igre u korist jedne strane.

 

On je pozdravio dosadašnje napore vlade i naveo da su srpski predstavnici na ekspertskom nivou uspeli da blokiraju uvođenje kvota i izrazio nadu da će se istrajati u tome.

 

Ćirjaković je rekao da je spoljnotrgovinski režim "jedini preostali mehanizam koji garantuje održivost domaće proizvodnje cigareta". "Eventualnim uvođenjem kvote ili bilo koje druge koncesije nauršio bi se postojeći regulatorni okvir, što bi za rezutlat imalo ogromne negativne posledice po duvansku industriju u Srbiji koja je je jedna od najstabilinijih sektora ekonomije u ova krizna vremena", rekao je on.

 

Eventualne izmene spoljnotrgovinskog režima bi, prema njegovim rečima, narušile predvidljivost poslovnog orkuženja i poslale "izrazito loš signal drugim potencijalnim stranim investitorima".

 

On je dodao da bi kvota važile ne samo za Hrvatsku već i za sve članice EU, kao i da bi BAT mogao da se nađe u situaciji da proizvodnju prebaci u okolne zemlje, poput Mađarske ili Rumunije, gde kako je naveo, postoje kapaciteti na tržištu.

 

To bi dalje moglo do povećanja uvoza cigareta i spoljnotrgovinskog deficita i gašenja radnih mesta u Srbiji, upozorio je Ćirjaković i dodao da je u duvanskoj industriji direktno zaposleno 1.700 a indirektno nekoliko desetina hiljada ljudi.

 

On je naveo da su prema sporazumu CEFTA carine na uvoz cigareta iz Hrvatske 15 odsto, a za izvoz iz Srbije u Hrvatsku 38 odsto, što je dovelo do toga da u periodu 2004-2012. Hrvatska izveze u Srbiju preko 10.500 tona cigareta a Srbija u Hrvatsku oko 100 tona.

 

Opada izvoz cigareta iz Hrvatske, raste uvoz

 

Predstavnica hrvatske Državne kancelarije za trgovinsku politiku Tatjana Tomić je rekla da je sadašnji trgovinski režim između Srbije i Hrvatske na snazi od 2003, odnosno sporazuma o slobodnoj trgovini, da je prenet u CEFTA i da bi bilo logično da se preslika u kvotu od oko 1.600 tona sa 15% zaštitne carine pri uvozu u Srbiju.

 

Ona je ocenila da se srpskim proizvođačima duvana sada otvara hrvatsko tržište sa carinom po nultoj stopi a navela je i da izvoz hrvatskih cigareta u zemlje CEFTA opada dok uvoz, iako malo, raste.

 

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer je rekao na skupu da ne treba iz vida izgubiti širu sliku i naveo da procene govore da hrvatske cigarete zauzimaju osam odsto srpskog tržišta.

 

On je ocenio i da najave o eventualnom premštanju proizvodnje nisu razložne i kredibilne jer su investitori, kada su došli na srpsko tržište, izašli i na tržište CEFTA, a da bi odlaskom u neku članicu EU izgubili koristi od tog sporazuma.

 

Izvor: Beta i EurActiv.rs

Foto:

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA