Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Srbija ulaže napore da pronađe trajna rešenja za izbeglice
|
|
|
|
|
Objavljeno : 05.03.2018. |
|
|
|
|
|
|
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić prisustvovao je 5. marta u Ovči svečanom uručivanju ključeva 235 stanova za izbeglice iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske u okviru trećeg potprojekta Regionalnog stambenog programa (RSP). Program regionalnog stambenog zbrinjavanja se sprovodi od 2012. u Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Hrvatskoj a najveći donator programa je EU.
Dačić je rekao da je vrednost projekta u beogradskom naselju Ovča, koji je završen za manje od dve godine, 9,8 miliona evra i da su finansijska sredstva obezbeđena delom, tačnije 5,4 miliona, iz donatorskog fonda Regionalnog stambenog programa, preko Banke za razvoj Saveta Evrope, a delom iz budžeta Grada Beograda, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
On je podsetio da je treći potprojekat RSP koji se odnosi na korisnike sa prebivalištem na teritoriji grada Beograda vredan 13,6 miliona evra namenjenih za više od 700 stambenih rešenja za izbegličke porodice sa teritorije Beograda.
Dodao je da je u okviru tog programa u junu 2016. godine uručeno 69 ugovora za otkup seoskih domaćinstava, u septembru 2017. godine 302 ugovora za pakete građevinskog materijala, a sredinom novembra 2017. počela je i gradnja novih 270 stanova u zemunskom naselju Kamendin.
Dačić je rekao da Srbija ulaže napore da pronađe i obezbedi trajna rešenja za izbeglice koje su '90-ih godina prošlog veka napustile domove širom bivše Jugoslavije i rešile da ostanu u Srbiji.
"Srbija je svesna činjenice da su za rešavanje ovako teških pitanja potrebni i vreme i iskrena posvećenost, da je neophodna saradnja država porekla i prihvata, kao i spremnost da se za sva otvorena pitanja pronađu pravična i održiva rešenja", dodao je i izrazio zahvalnost na podršci Komesarijatu za izbeglice i migracije Srbije, i međunarodnim partnerima - EU, UNHCR, OEBS, kao i mnogobrojnim bilateralnim donatorima.
Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije, kao vodeća institucija, sprovodi višegodišnji Regionalni stambeni program u Srbiji. U ovom trenutku istovremeno se implementira šest potprojekata. Do sada je, kroz RSP, u Srbiji krov nad glavom obezbeđen za 1.831 porodicu.
Ambiciozni planovi za 2018. godinu
Program regionalnog stambenog zbrinjavanja sprovodi se od 2012. u zemljama partnerima - Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Hrvatskoj, a daleko najveći donator u sve četiri zemlje je EU. Cilj RSP je da se obezbede adekvatna i održiva stambena rešenja za najranjivije izbeglice i raseljene nakon ratova na teritoriji bivše Jugoslavije 1991-1995.
Pored toga, RSP unapređuje kapacitete nacionalnih institucija da upravljaju sličnim velikim socijalnim i ili stambenim programima za izbeglice. S obzirom da je reč o pravom regionalnom programu, RSP doprinosi unapređenju susedskih odnosa i time podstiče bezbednost i stabilnost u regionu.
Za 2018. godinu planirano je više od 2.000 stambenih rešenja za korisnike RSP u Srbiji i to gotovo 1.000 paketa građevinskog materijala, više od 500 novoizgrađenih ili kupljenih stanova i oko 500 renoviranih i kuća na selu.
Na nivou četiri zemlje u projektu za 2018. je planirano 3.500 stambenih jedinica za izbeglice i raseljene.
RSP je integralni deo Sarajevskog procesa za izbeglice i raseljena lica pokrenutog 2005. na regionalnoj ministarskoj konferenciji za povratak izbeglica. Proces je ponovo pokrenut u martu 2010. na konferenciji u Beogradu i zemlje partneri u novembru 2011. ponovo su se Beogradskom deklaracijom obavezale da će doprineti rešenju stambenog pitanja najranjivijih i raseljenih.
Sa ciljem da se prikupe sredstva za RSP, u Sarajevu je u aprilu 2012. održana donatorska konferencija i međunarodna zajednica je obećala 261 milion evra za podršku Regionalnom stambenom programu od čega je Evropska komisija obećala 230 miliona.
U sve četiri zemlje planirano je da se obezbedi 9.500 stambenih jedinica u kojima će živeti 28.000 ljudi.
Početkom 2018. ukupna vrednost odobrenih projekta bila je 217 miliona evra a vrednost odobrenih grantova 183 miliona.
Izvor: Beta/EURACTIV.rs
Foto: Komesarijat za izbeglice i migracije
Povezani sadržaj
|
|
|