Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Politička kriza u Albaniji prepreka za put ka EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 31.03.2011. |
|
|
|
|
|
|
Politička kriza u Albaniji može biti prepreka za pozitivno mišljenje Evropske komisije o statusu kandidata za članstvo u EU, upozorili su 30. marta evropski zvaničnici. Šefica evropske diplomatske službe Ketrin Ešton (Catherine Ashton) upozorila je da će lokalni izbori, zakazani za 8. maj, biti jedan od pokazatelja spremnosti Albanije za napredak u evropskim integracijama, a evropski komesar za proširenje Štefan File (Fuele) kazao je da Albanija ne sme da propusti priliku da organizuje izbore u skladu sa međunarodnim standardima.
File (Fuele) je upozorio da bi Albanija mogla da zaostane za drugim zemljama Zapadnog Balkana u evropskim integracijama ukoliko uskoro ne budu preduzeti odlučni koraci za prevazilaženje krize.
"Ukoliko se ne pronađe rešenje, Evropska komisija neće moći da da pozitivno mišljenje o napretku u narednom izveštaju", kazao je File.
File je u Tirani, nakon sastanka sa Berišom, kazao da vlast i opozicija "dele odgovornost" za izlazak iz ćorsokaka i kazao da su neophodni "znakovi volje za postizanje kompromisa".
"Podstičemo dve strane da se založe za konstruktivan dijalog i da unaprede rad parlamenta", kazao je File.
"Albanija ne može da propusti priliku da organizuje izbore u saglasnosti sa međunarodnim standardima", ocenio je File.
Background Albanija je u političkoj krizi od juna 2009. godine, kada su održani izbori na kojima je pobedila Demokratska partija premijera Saljija Beriše i saveznici te stranke. Opozicija nikada nije priznala rezultate, optužujući Berišu za krađu na izborima.
Politički život Albanije od tada je blokiran, a kriza je izmakla kontroli 21. januara kada je u Tirani na antivladinim protestima poginulo četiri osobe, a više ljudi je ranjeno. Opozicija i vlast se međusobno optužuju za tu nesreću. Od tada je održano još nekoliko antivladinih okupljanja.
Albanija još nije dobila status kandidata za članstvo u EU. Od zemalja Zapadnog Balkana na putu ka EU najviše je odmakla Hrvatska, za koju se očekuje da će ove godine okončati pregovore o pristupanju. Crna Gora i Makedonija imaju status kandidata, ali im još nije dodeljen datum za otvaranje pregovora. Srbija na jesen očekuje mišljenje Evropske komisije o spremnosti za status kandidata, a Bosna i Hercegovina još nije podnela zahtev za članstvo.
Evopska komisija u decembru 2010. nije dala preporuku za davanje statusa kandidata Albaniji. Tada je ukazano pre svega da albanske vlasti treba da ojačaju borbu protiv korupcije, a izražena je i zabrinutost zbog političke krize koja potresa tu zemlju.
Izbori u maju smatraju se jednim od ispita koji će pokazati zrelost Albanije da ostvari napredak na putu ka EU. Osporavanje izbornih rezultata je stalni problem u Albaniji od pada komunističkog režima početkom 90-ih godina.
Posrednik u rešavanju aktuelne krize je jedan od direktora diplomatske službe Miroslav Lajčak.
Albanija je zahtev za članstvo u EU podnela 28. aprila 2009. godine, a Evropska komisija je u decembru 2011. objavila mišljenje u kojem je ocenila da je za otvaranje pregovora sa tom zemljom potreban dodatni napredak.
Kao glavni zadaci Albanije navedeni su izbori u skladu sa međunarodnim standardima, borba protiv ogranizovanog kriminala i otklanjanje prepreka za istrage slučajeva korupcije na svim nivoima, a posebno slučajeve među sudijama, ministrima i poslanicima.
Među uslovima je i unapređenje poštovanja ljudskih prava, pre svega žena, dece i Roma.
U tom smislu, Evropska komisija će iz događaja koji su u toku imati deo materijala za procenu, budući da se očekuju lokalni izbori, a u toku je i istraga potiv bivšeg potpredsednika vlade.
Albanski poslanici su sredinom februara izglasali ukidanje imuniteta poslaniku i bivšem zameniku premijera Iljiru Meti zbog optužbi za korupciju, što je stvorilo mogućnost da se otvori istraga protiv njega.
Meta je podneo ostavku u vladi u januaru nakon što su objavljeni snimci na kojima je prikazano kako on traži od ministra ekonomije da pruži povlašćen položaj nekim preduzećima. Beriša je u prvi mah odbacio taj snimak kao "konstrukciju" opozicionih socijalista i "ružan politički i moralni blef". Meta je nakon objavljivanja šireg snimka ipak podneo ostavku.
Albanija je po bruto domaćem proizvodu po stanovniku, jednom od pokazatelja blagostanja, na 27% prosek EU i po tom kriterijumu je lošija od ostalih zemalja Zapadnog Balkana.
Izvor: AFP i EurActiv.rs
Povezani sadržaj
|
|
|