Projekat podržali
Sponzori mreže
|
U Hrvatskoj počela kampanja o pristupanju EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.01.2012. |
|
|
|
|
|
|
U Hrvatskoj je 3. januara i zvanično počela kampanja pred referendum o ulasku Hrvatske u Evropsku uniju koji će se održati 22. januara. Nevladina organizacija GONG zatražila je u decembru da se taj datum promeni zbog manjkavosti u propisima o organizovanju referenduma i neinformisanosti građana, ali taj zahtev nije prihvaćen. Prema najnovijem istraživanju javnog mnjenja 60% građana bi glasalo za pristupanje.
"Na referendumu se odlučuje da li Hrvatska i politički pripada Evropi, kao što joj je geografski, istorijski i kulturno uvek pripadala", rekla je ministarka spoljnih i evropskih poslova Vesna Pusić predstavljajući na konferenciji za novinare referendumsku kampanju. Ona je pozvača građane da na biralištima podrže ulazak u Uniju.
Background Hrvatska je 30. juna završila pristupne pregovore s Evropskom unijom i trebalo bi da postane 28. članica Unije 1. jula 2013. godine. Pristupni pregovori sa Hrvatskom pokrenuti su 2005. godine. Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 29. oktobra 2001. godine, a on je stupio na snagu više od tri godine kasnije. Zahtev za članstvo podnela je 21. februara 2003. godine, a Evropski savet je taj status odobrio u junu 2004. godine.
Put Hrvatske ka EU su, osim zahteva za reformama i smanjenjem korupcije usporavali i saradnja sa Haškim tribunalom i granični spor sa Sloenijom. Početak pregovora je odložen u martu 2005. godine i pregovori su počeli tek 3. oktobra 2005. godine, na dan kada je glavni tužilac Haškog tribunala dao ocenu da Hrvatska u potpunosti sarađuje sa Tribunalom. Najznačajniji hrvatski haški optuženik Ante Gotovina uhapšen je dva meseca kasnije na Kanarskim ostrvima.
Slovenija je blokirala pregovore od decembra 2008. do septembra 2009. godine zbog graničnog spora. Slovenija je tada blokirala otvaranje novih poglavlja u pregovorima. Blokada je otklonjena dogovorom Slovenije i Hrvatske da se granični spor reši međunarodnom arbitražom.
Ona je upozorila da nije tačan stav uvrežen u javnosti da je potpisivanjem pristupnog ugovora 9. decembra prošle godine završen put Hrvatske do članstva u EU.
"Izuzetno je važno poslati poruku svima da će biti onako kako građani odluče na referendumu. Ako kažu 'Da', Hrvatska je članica EU, a ako kažu 'Ne' cela stvar se zaustavlja", ukazala je šefica diplomatije.
"Hrvatska 22. januara donosi odluku, a sve što smo do sada radili bilo je ispunjavanje preduslova", istakla je Pusić.
Ministarka je istakla da, s obzirom na pozitivan trend javnog mnjenja, ne veruje da će građani na referendumu odbiti ulazak u Uniju.
Za pripremu referenduma i kampanju biće potrošeno 4,8 miliona kuna (637.000 evra), dodala je ona. Prema njenim rečima, glavni ciljevi referendumske kampanje su dostupnost informacija u razumljivom obliku i podsticanje građana da izađu na referendum. Dodala je da će se kampanja temeljiti na transparentnosti i dostupnosti svih službenih dokumenata o pregovorima i članstvu na internet stranicama Ministarstva, na kampanji na internet-portalima, preko radija i televizije, na brošurama i info-telefonu "Halo EU".
Ministarka je pokazala video-poruke kojima najviši zvaničnici Hrvatske pozivaju građane da podrže ulazak u EU. Te poruke će biti emitovane na nacionalnim i lokalnim televizijama. Pored predsednika Republike Ive Josipovića, premijera Zorana Milanovića i petoro ministara, poziv građanima uputiće i bivša premijerka Jadranka Kosor, šefica najveće opozicione stranke, HDZ.
Brošura pod nazivom "Sve što ste hteli da znate o EU" štampana je u više od dva miliona primeraka i distribuiraće se svim domaćinstvima u Hrvatskoj.
Predstavnici "Veća za Hrvatsku - Ne u EU" koju čine vanparlamentarne stranke, udruženja i pojedinci, počeli su kampanju protiv ulaska u Uniju.
Prema poslednjem istraživanju javnog mnjenja, oko 60% građana glasalo bi za ulazak u EU, a 33% bi bilo protiv. Osam odsto ne zna kako bi glasalo, pokazuje istraživanje koje za za Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova obavila agencija Ipsos puls. To istraživanje pokazuje i da bi na referendum izašlo oko 80% građana s pravom glasa.
Izvor: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|