Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Slovenija ratifikovala ugovor o pristupanju Hrvatske EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 02.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Slovenački parlament jednoglasno je 2. aprila ratifikovao Ugovor o pristupanju Hrvatske Evropskoj uniji, što je ključan korak u procesu ratifikacije tog ugovora u EU. Taj proces je u jednom trenutku bio doveden u pitanje zbog spora Hrvatske i Slovenije oko Ljubljanske banke, a sada se, pošto je ta prepreka otklonjena, ne očekuju problemi sa ratifikacijom u preostale četiri članice EU.
Za ratifikaciju pristupnog ugovora Hrvatske EU je u Državnom zboru glasalo svih 82 prisutnih poslanika, od ukupno 90. Ratifikovanju su prisustvovali i hrvatski premijer Zoran Milanović i ministarka spoljnih poslova Hrvatske Vesna Pusić.
Slovenačka premijerka Alenka Bratušek izjavila je nakon nakon ratifikacije da je to poseban i važan dan za dve države, a da je pozitivan ishod glasanja u parlamentu dokaz da Slovenija razume evropsku politiku saživota kao svoju politiku.
Milanović je zahvaliio poslanicima, a posebno bivšem premijeru Janezu Janši. Naglasio je veliki značaj ratifikacije, kao i privredne saradnje dve države čemu će, dodao je, hrvatski ulazak u EU značajno doprineti.
Slovenija je 23. članica EU koja je ratifikovala hrvatski pristupni ugovor, ali je poslednja počela taj proces zbog dugogodišnjeg spora sa Hrvatskom o prenetoj štednji hrvatskih štediša bivše Ljubljanske banke. Ta prepreka je otklonjena pošto su Zoran Milanović i sada bivši slovenački premijer Janez Janša potpisali 11. marta u Mokricama u Sloveniji memorandum za rešavanje pitanja prenete štednje.
Ostalo je da Ugovor o pristupanju ratifikuju još četiri članice EU - Nemačka, Danska, Belgija i Holandija. U daljem procesu ratifikacij, ne očekuju se problemi posebno pošto je Evropska komisija krajem marta objavila da Hrvatska ispunjava sve obaveze za ulazak u EU 1. jula.
Prema tom izveštaju, Hrvatska je ispunila osam od deset zadataka iz prethodnog izveštaja o monitoringu iz oktobra 2012, a ostalo je još da reši pitanje o graničnom prelazu kroz Neum i osnaži kapacitete za prevođenje i reviziju evropske pravne tekovine.
Background Hrvatska je 9. decembra 2011. potpisala Ugovor o pristupanju Evropskoj uniji, na osnovu koga će u julu 2013. postati 28. članica, pošto ugovor ratifikuju sve članice EU.
Prethodno, Hrvatska je 30. juna 2011. završila pristupne pregovore s EU koji su pokrenuti 2005. Prvo poglavlje je nakon faze "skrininga", odnosno analitičkog pregleda stanja, otvoreno u junu 2006. godine.
Hrvatska je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 29. oktobra 2001. godine, a on je stupio na snagu više od tri godine kasnije. Zahtev za članstvo podnela je 21. februara 2003. godine, a Evropski savet joj je taj status odobrio u junu 2004. godine.
Hrvatska je prva država za koju je uveden pretpristupni monitoring kojim se osigurava da zemlja u EU uđe spremna, bez potrebe da se nad njom sprovodi kontrola, kao u slučaju Rumunije i Bugarske, pošto postane članice.
Slovenačka vlada je 1. aprila pozdravila poslednji izveštaj Evropske komisije o napretku Hrvatske koji toj zemlji "otvara vrata u EU". "Članstvo u EU nudi nove šanse Hrvatskoj, regionu Zapadnog Balkana i celoj EU", dodaje se u saopštenju u kojem se naglašava da "poseta predsednika hrvatske vlade potvrđuje dobre odnose dve države, koji će ulaskom Hrvatske u EU 1. jula 2013. biti još više ojačani".
Prema memorandumu koji su potpisale Hrvatska i Slovenija 11. marta, predviđa se nastavak pregovora o prenetoj štednji pod okriljem Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Bazelu na osnovu Ugovora o sukcesiji i zaustavljanje svih sudskih postupaka koje su pokrenule dve hrvatske banke u vezi s prenetom deviznom štednjom, čime je Slovenija uslovljavala ratifikaciju.
Po hrvatskim zvaničnim podacima, ukupna štednja hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci iznosila je oko 420 miliona evra, od čega je 260 miliona evra Hrvatska preuzela u javni dug, odnosno isplatila građanima koji su štednju preneli na hrvatske banke.
Preostali dug predstavlja štednju koja nije preneta, odnosno štediše vode individualne sporove protiv Ljubljanske banke.
Izvor: Beta
Foto: Beta/STA
Povezani sadržaj
|
|
|