Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Vučić za iskrenije odnose sa Hrvatskom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.04.2013. |
|
|
|
|
|
|
Nakon nedavnog izvinjenja srpskog predsednika koje je uzburkalo javnost u regionu, vlasti u Srbiji napravile su još jedan korak u otopljavanju odnosa sa susedima. Potpredsednik srpske Vlade Aleksandar Vučić sastao se 29. aprila u Zagrebu sa najvišim hrvatskim zvaničnicima što je, prema oceni analitičara, prethodnica susretu predsednika Hrvatske i Srbije. Vučić je od zvaničnog Zagreba dobio podršku za evropske integracije Srbije. Razgovaralo se i o potrebi jačanja ekonomske saradnje dve zemlje, ali i o rešavanju stanarskih prava i penzija za građane Hrvatske srpske nacionalnosti, kao i o položaju manjina.
Vučić je najviši srpski zvaničnik koji je došao u posetu Zagrebu od kako je sadašnja srpska vlada preuzela dužnost. Tokom posete Hrvatskoj, Vučić se u Zagrebu sastao s premijerom i predsednikom Hrvatske, Zoranom Milanovićem i Ivom Josipovićem. Vučić se takođe susreo i s ministarkom spoljnih poslova Hrvatske Vesnom Pusić i ministrom odbrane Antom Kotromanovićem.
Tokom susreta predsednik Josipović je naglasio da dve zemlje moraju intenzivirati komunikaciju kako bi sprečile širenje pogrešnih informacija.
"Pojedinačno smo male države i teško možemo uspeti na trećim tržištima, ali zajedno imamo šansu. Podržavamo put Srbije ka Evropskoj uniji, jer Evropa bez vas nije kompletna", kazao je Josipović.
Ministarka spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić izjavila je, posle susreta s potpredsednikom srpske Vlade Aleksandrom Vučićem, da Hrvatska bez rezerve podržava put Srbije prema EU i da smatra da je neophodno da u junu dobije datum za početak pristupnih pregovora.
Vučić je zahvalio Hrvatskoj na podršci i naglasio da je ulazak u EU strateški cilj Srbije i da očekuje da Srbija u junu dobije datum za početak pregovora o članstvu. Na zajedničkoj konferenciji za novinare Vučić je izrazio očekivanje da će posle toga, ali i ulaskom Hrvatske u EU 1. jula, saradnja dve zemlje biti još jača, dodajući da je Srbija spremna za svaki vid saradnje.
"Srbija i Hrvatska su ključne zemlje regiona i naš odnos je i kičma razvoja regiona. Mislim da ne treba da bude previše emocija, treba da na racionalan i pragmatičan način unapređujemo odnose, da i politički i ekonomski odnosi budu bolji nego što su bili do danas", rekao Vučić koji je u zvaničnoj poseti Zagrebu.
On je dodao da "zna da nije ni upola šarmantan kao mnogi drugi srpski predstavnici koji su ranije ovde dolazili".
Vučić je rekao da je uveren da odnosi Srbije i Hrvatske mogu da budu neuporedivo bolji i iskreniji, s mnogo više poverenja, pouzdanosti i kredibiliteta, ako se razvijaju na konkretan način, bez preterano ljubavi ili mržnje.
Mogućnost povlačenja tužbi
Vesna Pusić i Aleksandar Vučić najavili su i mogućnost razgovora o povlačenju međusobnih tužbi za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu za šta je uslov Hrvatske da budu rešena pitanja nestalih iz rata 90-tih.
Vučić je kazao da niko nema interes da skriva podatke o nestalima i da Srbija po tom pitanju sarađuje s Hrvatskom. Na pitanje o mogućnosti povlačenja međusobnih tužbi za genocid, Vučić je kazao to pitanje nije lako za Srbiju, ali da je otvorena za razgovore. On je izrazio uverenje da će se doći do zajedničkog rešenja.
Vesna Pusić je rekla da su na polju rešavanja problema nestalih napravljeni ozbiljni koraci što, kako je dodala, otvara i prostor za mogućnost razgovora o tužbama. "Prvi put su napravljeni ozbiljni koraci i pred nama su očito ozbiljni pomaci, što otvara prostor za razgovor o mogućnosti povlačenju tužbi za genocid", rekla je Pusić, koja je zahvalila Srbiji na saradnji i informacijama koje su omogućile pronalazak i identifikaciju nestalih iz masovne grobnice u Sotinu kod Vukovara.
Upitan o različitim pogledima na prošlost, u Beogradu i u Zagrebu, poput stavova o akciji "Oluja" koju je predsednik Srbije Tomislav Nikolić nedavno nazvao genocidnom, Vučić je odgovorio da postoje značajne razlike između Hrvatske i Srbije u viđenju prošlosti, ali da na njima ne treba insistirati, kao i da one ne smeju da budu smetnja za budućnost.
"Prošlo je 18 godina, i deca postaju punoletna, vreme je da i mi počnemo da razmišljamo i razgovaramo o budućnosti. Naše razlike ne treba da krijemo, da ih stavljamo pod tepih, ali budućnost je mnogo važnija od prošlosti", poručio je Vučić.
Vesna Pusić i Aleksandar Vučić razgovarali su i o potrebi jačanja ekonomske saradnje, posebno u svetlu ulaska Hrvatske u EU 1. jula i izlaska iz CEFTA, ali i o rešavanju stanarskih prava i penzija za građane Hrvatske srpske nacionalnosti, kao i o položaju manjina.
Kao jedno od konkretnih primera saradnje Pusić je navela da će do kraja idućeg meseca Beograd poslati Zagrebu avio-snimke iz 1968. koji su Hrvatskoj potrebni za nastavak legalizacije bespravno izgrađenih objekata.
Probijanje leda
Vučić je najviši srpski zvaničnik koji je došao u posetu Zagrebu od kako je sadašnja srpska vlada preuzela dužnost. Prethodno je polovinom januara 2013. Beograd posetio hrvatski premijer Milanović što je bila prva poseta nekog premijera Hrvatske od marta 2009. kada je u Beogradu bio tadašnji premijer Ivo Sanader. To je ujedno i prva poseta od stupanja Milanovića u decembru 2011. i Dačića u julu 2012. na dužnost premijera.
U proteklih nekoliko meseci nakon formiranja nove vlade u Srbiji i pre svega izbora kandidata Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića za predsednika, odnosi Srbije i Hrvatske su zahladneli. Napetostima je doprinela i oslobađajuća presuda Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču za zločine počinjene tokom vojne operacije "Oluja" 1995.
Za Zagreb su bile neprihvatljive Nikolićeve izjave o regionu, poput izjave da je Vukovar srpski grad koju je srpski predsednik demantovao, a za Beograd presuda Tribunala hrvatskim generalima i način na koji je ona dočekana u Hrvatskoj.
Uprkos zahlađenju odnosa saradnja nije stala i nastavljeni su kontakti ali na nižem nivou. U prolećnom izveštaju o napretku Srbije koji je Evropska komisija objavila pre nekoliko dana podseća se da je u prvim mesecima od preuzimanja vlasti, srpska Vlada imala “teškoća” u odnosima sa regionom, ali da je onda bilo kontakata na najvišem nivou u naporima da se pozitivno doprinese regionalnoj saradnji.
Zajedničko učešće na trećem tržištu
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić predložio je hrvatskom ministru odbrane Anti Kotromanoviću poboljšanje saradnje u više oblasti, saopštilo je srpsko Ministarstvo odbrane.
Teme razgovora dva ministra u Zagrebu bile su vojno-vojna, vojno-obrazovna, vojno-ekonomska i vojno-medicinska saradnja dve zemlje, navodi se u saopštenju. Ministri su razgovarali i o mogućnostima zajedničkog učešća na trećem tržištu, kao i zajedničkom učešću u mirovnim misijama.
Vučić je hrvatskom kolegi predložio što skoriji susret srpskih i hrvatskih ekspertskih vojnih timova kako bi se konkretizovala saradnja i pozvao Kotromanovića da uskoro poseti Srbiju. Hrvatski ministar je naglasio da je ovo dobra prilika za razvijanje odnosa dve zemlje, brže i bolje nego ranije.
"Saradnja nam je na niskom nivou i ovo je dobra prilika da je podignemo na nivo koji mi imamo sa drugim zemljama bivše Jugoslavije, zato što za to postoji puno potencijala", naglasio je Kotromanović.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije
Povezani sadržaj
|
|
|