Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Prvi popis stanovništva u BiH posle 22 godine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 30.09.2013. |
|
|
|
|
|
|
U Bosni i Hercegovini će od od 1. do 15. oktobra ove godine biti izvršen popis stanovništva, domaćinstava i stanova, prvi put posle 22 godine. Od tog procesa se očekuje da precizno pokaže socijalnu i privrednu sliku zemlje, ali i promene u sastavu i rasporedu stanovništva koje je izazvao rat vođen od 1992. do 1995. godine. Sprovođenje popisa u BiH godinama je bilo predmet spora jer političke stranke nisu mogle da se dogovore treba li čekati da se u potpunosti sprovede Aneks 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim se predviđa pravo na bezuslovan povratak izbeglica svojim predratnim domovima.
Polemike je izazvalo i definisanje pitanja o etničkoj i verskoj pripadnosti njenih stanovnika, kao i o jeziku kojim govore.
Posle brojnih rasprava usvojen je takozvani otvoreni model izjašnjavanja o tim pitanjima. To znači da će svaki ispitanik odgovore definisati kako želi i neće mu se sugerisati nijedan modalitet izjašnjavanja.
Takvo rešenje je najviše izazvalo zabrinutost kod stranaka i organizacija koje predstavljaju Bošnjake. One strahuju da će se značajan broj Bošnjaka izjasniti kao muslimani, što bi moglo umanjiti njihov ukupan broj ako ih se evidentira pod različitim oznakama.
U kampanji kojom su pozivali građane na izjašnjavanje kao "Bošnjak" pojedine nevladine organizacije su posezale i za video spotovima u kojima su za te svrhe koristile decu, što je kancelarija ombudsmana ocenila kao teško narušavanje prava dece i njihovu zlopotrebu.
Direktorka Zavoda za statistiku Republike Srpske (RS) Radmila Čičković potvrdila je da je Zavod spreman za popis i pozvala građane da odgovore na sva pitanja koja će im biti postavljena.
"Ti podaci su važni, jer će biti jedini relevantni i na osnovu njih će se donositi odluke i stoga pozivamo građane da se pripreme i za sva pitanja daju kvalitetne odgovore, koji će svima nama koristiti", rekla je Čičković.
Ona je potvrdila da je u poslednje vreme bilo dosta odustajanja prijavljenih osoba za popisivače, zbog malih naknada koje su im ponuđene, ali i zbog kompleksnog popisnog materijala.
"Nigde u svetu popis stanovništva nije savršen, ali verujemo da će se sa svim pripremljenim metodološkim materijalima, uputstvima i instrukcijama na terenu rešiti svi eventualni problemi", rekla je direktorka Zavoda za statistiku RS.
Ona nije isključila i moguće "neočekivane situacije", ali smatra da će se kroz uspostavljene strukture u BiH svi problemi kod anketiranja građana biti rešeni.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je građane da se odazovu popisu stanovništva i da se obavezno izjasne o svojoj nacionalnoj, jezičkoj i verskoj pripadnosti.
On je istakao da je veoma važno da popis bude regularan i da se dobiju neophodni podaci, na osnovu kojih će se modelirati ne samo privreda nego i politički sistem.
Predsednik parlamenta RS Igor Radojičić takođe je pozvao građane da na popisu "slobodno izraze nacionalnu i versku pripadnost, kao i jezik kojim se koriste".
"Na bazi rezultata popisa stanovništva i kućanstava može se planirati razvoj, što je nužna pretpostavka za pregovore BiH s EU", naveo je Radojičić.
Za popis stanovništva, Veće ministara BiH će izdvojiti 46,4 miliona konvertibilnih maraka (KM), a Evropska unija je donirala Agenciji za statitisku BIH oko 15 miliona maraka.
Popis će obavljati 18.500 popisivača na terenu, 2.500 instruktora popisivača, a za posao popisivača u BiH se do sada prijavilo ukupno 28 hiljada osoba.
U Zakonu o popisu stanovništva predviđene su prekršajne sankcije za građane koji netačno odgovore na pitanja tokom popisa, a sankcije se kreću od 100 do 10.000 KM.
Tokom predstojećeg popisa, popisivači će od građana zatražiti odgovore na brojna pitanja pa će tako članovi domaćinstava koji raspolažu poljoprivrednim dobrima biti upitana za broj grla stoke, živine i košnica pčela.
Osim što će pitati za stoku u ruralnim sredinama, popisivači će se zanimati i za površinu stana i kuhinje, ali i za uslove u toaletu. U popisu se, između ostalog, prikupljaju i podaci o vrsti grejanja, godini izgradnje zgrade, vrsti krovnog pokrova i stanju u kojem se zgrada nalazi.
U Zakonu o popisu BiH stoji da će ovim procesom biti obuhvaćena i pitanja o tome da li su građani izbeglice ili raseljene osobe u svojoj državi i da li nameravaju da se vrate na mesto gđe su prethodno živeli. Popisom će biti obuhvaćena i pismenost, završena škola i stečeno zvanje.
Popisom neće biti obuhvaćene bebe rođene od 1. do 15. oktobra, ali biće popisani oni građani koji preminu u tom periodu.
Prema poslednjem popisu stanovništva iz 1991. godina, u BiH je živelo 4.377 miliona stanovnika, od toga 43,47% muslimana, 31,21% Srba, 17,38% Hrvata, dok su ostatak činili pripadnici manjinskih naroda.
Agencija za statistiku BiH procenjuje da u zemlji sada živi oko 3,8 miliona stanovnika, no precizni podaci biće izneseni 90 dana od dana završetka popisnih aktivnosti.
Izvor: Merima Spahić i Ljiljana Kovačević
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|