Projekat podržali
Sponzori mreže
|
BiH: Rešavanje konkretnih pitanja opterećeno podelama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.06.2013. |
|
|
|
|
|
|
Kriza u BiH oko donošenja zakona o jedinstvenom matičnom broju građana (JMBG) koja je kulminirala višednevnim protestima građana i blokadom zgrade institucija BiH u Sarajevu, traje već mesecima ali joj se još ne nazire kraj. Za sada je pod pritiskom građana doneto privremeno rešenje, protesti su, međutim, nastavljeni a građani su 6. juna blokirali i zgradu institucija BiH. Blokada je ipak 7. juna okončana nakon dogovora visokog predstavnika Valentina Incka s demonstrantima. Kriza je ponovo pokrenula pitanje funkcionisanja institucija BiH a sada ostaje da se vidi da li će srpski i bošnjački poslanici moći da se usaglase oko registracijskih područja pri izdavanju JMBG - pitanja koje koči donošenje novog zakona.
Demonstracije su 5. juna počeli građani i roditelja dece bez matičnog broja kako bi izvršili pritisak na Savet ministara da usvoji Zakon o jedinstvenom matičnom broju. Povod je bio slučaj tromesečne bolesne bebe Belmine Ibrišević iz Gračanice, kojoj je hitno trebalo izdavanje JMBG, odnosno pasoša za odlazak na lečenje u inostranstvo.
Protest građana je kulminirao 6. juna blokadom zgrade državnih institucija BiH u kojoj se nalazi Parlament BiH, Saveta ministara BiH i ministarstva. Okupljeni građani su blokirali sve izlaze iz zgrade i poručili da će takvo stanje ostati dok se ne usvoji konačan predlog zakona o matičnim brojevima, umesto izdatog privremenog rešenja o izdavanju jedinstvenih matičnih brojeva.
Građani nisu dozvolili izlazak 1.500 osoba koje su se nalazile u zgradi. Među njima je bilo 350 stranaca, od kojih su četiri osobe bile sa statusom visokih znavničnika UN. U zgradi parlamenta se održavala i godišnja skupština Evropskog fonda za jugoistočnu Evropu (EFSE) a guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić je u jednom trenutku ponudio svoju ostavku u zamenu za izlazak 200 učesnika i gostiju EFSE, što su demonstranti odbili.
Zaposleni u Savetu ministara BiH ceo slučaj su nazvali "talačkom krizom".
Predstavnici okupljenih građana saopštili su da "skup nema nacionalni ni stranački karakter" dok su poslanici stranaka iz Republike Srpske ocenili da su protesti nasilni i politički motivisani. Oni su rekli da su protesti pokušaj pritiska na srpske poslanike da pristanu na predlog zakona o JMBG, koji je predložila Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH).
Blokada zgrade institucija BiH završena je rano ujutru 7. juna, kada su iz nje evakuisani strani državljani, zastupnici i državni službenici. Evakuaciji je prethodio dogovor visokog predstavnika Valentina Incka s demonstrantima koji su od njega tražili garancije da će preduzeti sve mere da bude donesen zakon o jedinstvenom matičnom broju. Incko im je obećao da će već naredne sedmice sazvati sednicu Saveta za primenu mira.
Pod pritiskom građana Savet ministara 5. juna je doneo privremenu odluku o izdavanju JMBG-a, ali građani traže konačno rešenje i donošenje zakona o JMBG.
Iako je Savet ministara usaglasio konačno rešenje, naknadno su SDP i Stranka za bolju budućnost izašli sa drugačijim predlogom zakona, na koji ne pristaju stranke iz RS. SDP-ov predlog zakona razlikuje se od onog koji je 5. juna utvrdio Savet ministara i podrazumeva da u jedno registracijsko područje uđe Sarajevo, Istočno Sarajevo i opština Pale, kao što je to bilo pre rata.
S obzirom na političke razlike u stavovima stranaka iz Republike Srpske i Federacije BiH dogovor o zakonu do sada nije bio moguć.
Poslanici iz RS traže da Zakon o JMBG postuje ustavnu, odnosno entitetsku teritorijalnu organizaciju BiH.
Od 12. februara nijedno novorođeno dete u BiH ne može da dobije jedinstveni matični broj niti može biti upisano u knjige rođenih zbog presude Ustavnog suda BiH od januara ove godine kojom se van snage stavlja postojeći Zakon o matičnom broju BiH.
Ustavni sud je naložio da se Zakon o JMBG usaglasi sa Zakonom o teritorijalnoj organizaciji RS.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|