Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Poslanik EP: Članstvo Zapadnog Balkana u EU se ne dovodi u pitanje
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.05.2015. |
|
|
|
|
|
|
Zemlje Zapadnog Balkana za razliku od zemalja Istočnog partnerstva imaju evropsku perspektivu i pored zamora od proširenja u EU i stava Evropske komisije da u narednih pet godina neće biti prijema novih članica, rekao je 29. maja poslanik u Evropskom parlamentu i potpredsednik Unije evropskih federalista Andrej Kovatčev. On je na skupu u Beogradu rekao da niko u Evropskom parlamentu ne traži da se promeni pristup u približavanju zemalja Zapadnog Balkana Uniji i ocenio da bi napredak Srbije u pregovorima o članstvu u EU bio vrlo dobar signal za ceo region. Na skupu o pregovorima o pristupanju Srbije EU, on je izazio nadu da će u tom procesu uskoro biti otvorena i prva poglavlja.
Kovatčev je rekao da je, iako u EU preovladava mišljenje da Uniji treba vremena za unutrašnju konsolidaciju, i da zemlje treba dobro da se dobro pripreme za članstvo, proces proširenja u toku.
On je podsetio da zemlje Zapadnog Balkana za razliku od zemalja Istočnog partnerstva, odnosno šest bivših sovjetskih republika, imaju evropsku perspektivu i pored zamora od proširenja u EU i stava Evropske komisije da u narednih pet godina neće biti prijema novih članica.
"Niko u Evropskom parlamentu ne kaže da je potrebna novi pristup za zemlje Zapadnog Balkana. Sve one, uključujući Srbiju, Makedoniju i druge, biće punopravne članice", rekao je on na skupu "Pregovori o pristupanju EU - perspektiva za Srbiju, pogled iz Evrope" koje je organizovalo udruženje Evropski federalisti Srbije.
Kovtčev, bugarski poslanik u grupi Evropske narodne partije u EP, rekao je da zemlje regiona treba da što pre postanu članice EU jer će to biti dobro i za Zapadni Balkan i za Uniju, sa stanovišta stabilizacije regiona ali i pitanja poput migracija i energetske bezbednosti.
Ocenivši da su iz Albanije u poslednje vreme stizali "čudni signali", on je rekao da sve nepravde iz prošlosti treba rešavati kroz mirnu integraciju u EU koja će stvoriti prostor u kome granice neće biti bitne.
On je dodao da u EU raste populizam, dok krajnja desnica i levica pokušavaju da iskoriste nezadovoljstvo građana. Kako je dodao, pred EU je izazov da uveri građane da je evropska budućnost u većoj integraciji unutar Unije za šta se inače zalažu Ujedinjeni evropski federalisti koji deluju od 1946. godine.
Napredak Srbije ka EU bio bi važan signal za region
Kovatčev je rekao da bi napredak Srbije u pregovorima o članstvu u EU bio vrlo dobar signal za ceo region i izazio nadu da će u tom procesu uskoro biti otvorena i prva poglavlja.
"Za nas je Srbija ključna zemlja u regionu u procesu proširenja. Njen brz napredak u pregovorima sa EU bio bi vrlo dobar signal za region. Nadam se da ćemo moći da počnemo sa otvaranjem poglavlja", rekao je potpredsednik Unije evropskih federalista.
Kovatčev je dodao je da neke članice EU, poput Nemačke, smatraju da u pregovorima sa Srbijom prvo treba otvoriti poglavlje 35 i zatvoriti ga na kraju pregovora.
On je rekao da je bitno i da Priština bude uključena u evropske integracije i da je i u njenom interesu da ne odlaže rešavanje otvorenih pitanja i da sarađuje na tome sa Beogradom i Evropskom komisijom.
Poslanik Srpske napredne stranke u Skupštini Srbije Vladimir Orlić je rekao da će otvaranje poglavlja u pregovorima o članstvu predstavljati uvažavanje rezultata koje je Srbija ostvarila i ocenio da je u interesu svih da se ne izgubi dinamika u tom procesu.
On je rekao i da "ne bi bilo loše da do otvaranja poglavlja dođe i ranije", već tokom ovog leta, iako, kako je istakao, Srbija neće izgubiti vreme ako radi na reformama bez obzira kada će doći do napretka u integracijama.
Orlić je rekao i da velika većina poslanika u Skupštini Srbije podržava evropske vrednosti bez rezerve i ukazao na dobru saradnju i redovne konsultacije srpskog i evropskog parlamenta.
Kovatčev rekao da u Spoljnopolitičkom odboru EP većina podržava napore Srbije podsetivši da se u izveštajima o Srbiji redovo ukazuje na pozirivne korake koje je učinila ali i daju preporuke šta dalje treba da uradi.
Autor: M.P.
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|