Projekat podržali

Evropska Unija

Soros

Sponzori mreže

 

EurActiv Newsletter
Prijava na NewsLetter


Podemos i Duda i na Balkanu?      

Objavljeno : 01.06.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

Stabilnost i boljitak Zapadnog Balkana, osiromašenog i pogođenog krizom, moguće je postići jedino ako se uhvati u koštac s nejednakošću, a socijalni sklad stavi u središte nužnih reformi. To je ključna poruka studije koja će uz poziv na veliku raspravu biti objavljena u junu, a u čijoj izradi su učestvovali različiti akteri društava regiona. Na potrebu socijalne kohezije ukazuju i iskustva EU - politika štednje je donela rezultate ali se ne sme zanemariti problem osiromašenja i socijalnog raslojavanja nakon godina krize, na šta ukazuju i ishodi izbora u Španiji i Poljskoj.

 

Autor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta iz Brisela

 

Novinarka evropske TV mreže Juronjuz je par dana uoči izbora u Španiji i Poljskoj, čiji su rezultati izazvali veliko uzbuđenje u Evropskoj uniji, u intervjuu zapitala srpskog premijera Aleksandra Vučića "kako može biti uveren da mere štednje i stezanja kaiša mogu dati rezultate u Srbiji, ako se to, kako vidimo u Evropi, nije baš pokazalo da dobro deluje i ekonomska kriza ne jenjava?"

 

Svi evropski analitičari i mediji u EU su zaključili da pobednici izbora u Španiji i Poljskoj svoj trijumf duguju obećanjima da će zaustaviti pre svega one mere stezanja kaiša koje, istina, imaju cilj obnove privrednog rasta i štednje, ali od kojih veliki deo stanovništva, posebno, mladi nemaju nikakve koristi jer žive loše, a nezaposlenost je i dalje velika.

 

Vučić je novinarki Juronjuza odgovorio da već vidi prve rezultate mučnih koraka štednje, kresanja budžetskog deficita i dugova, jer je Međunarodni monetarni fond procenio da Srbija neće biti u recesiji, dok su "naše mere konsolidacije budžeta pravo malo čudo".

 

Na pitanje sta čini da zaustavi "odlivanje mozgova" iz Srbije, Vučić je kazao da je najbolji način, i to čini vlada u Beogradu, da se stvore povoljni uslovi za poslovanje, da se promeni ekonomska perspektiva u Srbiji i da se ljudima pruži nada.

 

"Odlivanje mozgova", velika seoba obrazovanih mladih ljudi naročito u Nemačku i severne članice EU se nesmanjeno odvija u južnim zemljama evrozone - Španiji, Portugaliji, Grčkoj, Irskoj, pa i Italiji, jer nezaposlenost među mladima dostiže i preko 50% radno sposobnog, mladog stanovništva, uprkos činjenici da je naročito Španija uspela da skreše javne troškove i ove godine očekuje rast bruto društvenog proizvoda od tri odsto.

 

Od Evropske komisije zahtevano stezanje kaiša je dalo rezultate i u Irskoj, Portugaliji, čak donekle i u Grčkoj. Ali je ekonomski rast relativna veličina i vrednost, jer dolazi posle velikog pada bruto domaćeg proizvoda, u Grčkoj čak 25%, i teškog osiromašenja velikog dela stanovništva, ogromna nezaposlenost je i dalje glavna boljka...dok oni koji dobijaju posao kažu da prateće mere "liberalizacije tržišta rada" čine da su zarade male, a uslovi teži.

 

U suštini, iako ideološki i politički sasvim različiti, pobednici izbora u Španiji i ekonomski uspešnoj Poljskoj su dobili podršku onog dela stanovništva koje uopšte ne oseća boljitak i smatra da su blagodeti ekonomskog oporavka otišle u džepove samo jednog već i dosad bogatijeg sloja, banaka i finansijskog kapitala.

 

Komentatori i analitičari u EU su jednodušni u stavu da je "socijalni lom" veliki, što su uostalom već pokušali da spreče Evropska komisija i zemlje članice EU velikim planom i fondovima za oporavak privrednog rasta i zapošljavanja, ali se upozorava i da je došlo rascepa između bogatog severa i siromašnog juga Unije.

 

Ovakvim kretanjima nije mogao da izmakne ni Zapadni Balkan i čini se da je i srpska vlada svesna da bi, čak i ako privredni oporavak krene, tavorenje u siromaštvu gurnulo zemlju u beznađe, pa premijer i neki ministri već kažu da će posle konsolidacije budžeta razmisliti i o povećanju plata, što bi, uz ekonomski rast, značilo i porast potrošnje i punjenje budžeta "zdravim sredstvima".

 

Tu su na istoj ravni razmišljanja i političari, predstavnici civilnog društva i naučnih, akademskih sredina sa Zapadnog Balkana koji su na inicijativu nemačke fondacije Fridrih Ebert Štiftung izradili temeljitu studiju, koja će biti objavljena u junu uz poziv na veliku raspravu, a u se kojoj socijalno pitanje i socijalni sklad u društvima Zapadnog Balkana stavlja kao preduslov za stabilnost i napredak regiona.

 

Ključna poruka studije, uz preporuke o alternativnim modelima razvoja, jeste da se stabilnost i boljitak krizom teško pogođenog, osiromašenog Zapadnog Balkana, mogu postići jedino ako se uhvati u koštac s nejednakošću, a socijalni sklad, kohezija stavi u središte nužnih reformi.

 

U Španiji su snage iza partije-pokreta građanskog bunta Podemos, bez sumnje nošene krilima i onoga što je uspelo levičarskoj stranci Siriza u Grčkoj, na lokalnim izborima izazvale pravi politički zemljotres, uspevši da ne samo postanu nezaobilazna politička snaga, već su osvojili vlast u Barseloni, sve govori i Madridu i još nekim velikim gradovima. To je sad zalog španskih parlamentarnih izbora na jesen.

 

Španci koji su glasali za Podemos su odabrali program zaustavljanja stezanja kaiša, obustave kresanja javnih troškova po cenu socijalnih nedaća siromašnih, a uz žestoku kritiku skandala oko korupcije u redovima dosad vladajuće desne stranke Partido popular i zamerki neodlučnim socijalistima, su hteli da preokrenu situaciju da je nezaposlenost, uprkos lišavanjima, i dalje ostala ogromna.

 

U Poljskoj su delovi zemlje ostali bez plodova ekonomskog boljitka, a raspodela unutar slojeva stanovništva je bila veoma nepravedna i, isto kao i u Španiji, mnogi su glasali iz protesta prema vladajućoj politici za desno opredeljenog populistu Andžeja Dudu, iza koga stoji stranka Pravo i pravda, čiji su vođi, braća Kačinjski, dok su ranije bili na vlasti imali velikih primedbi na vođenje poslova EU.

 

I Duda, koga smatraju populistom, najavio je da će zatražiti izuzimanje Poljske iz nekih zajedničkih politika EU, bolje raspodeliti ekonomsku dobit, zaštiti male preduzetnike i trgovce od prevlasti krupnih kompanija, oporezovati strane banke...kao Orban u Mađarskoj.

 

Izborni zemljotres u Španiji i Poljskoj sad analitičari vide kao deo šireg evropskog pokreta osporavanja onog što se prevashodno događa unutar zone evra, a u prilog tome se navodi analiza OECD-a da je socijalna neravnopravnost, sve veće razlike između imućnih i siromašnih u EU, dostigla najveći stepen za poslednjih 30-ak godina i koči opšti napredak.

 

"Krajnje je prosto žigosati `bundžije' koji govore trbuhom očajnih osiromašenih" u EU, upozorava direktor italijanskog časopisa za geostrategiju Lućo Karaćolo.

 

I kaže, što je odjek razmišljanja i drugih analitičara, da je Evropa, nekad pojam napretka i blagostanja, sad "pukla" i mada bi bilo logično da se "prilagodi germanocentričnoj zoni evra, postala je kondominijum bez upravljača i projekta zajedničkog života".

 

Na pitanje u balkanske poslove zaduženim funkcionerima u Evropskoj komisiji mogu li se i na Zapadnom Balkanu pojaviti pokreti nalik Podemosu (ili Sirizi) i programu Dude, odgovor je glasio da se već u Bosni prošle godine videlo da je spontana buna naroda protiv neodgovornih političara na vlasti veoma na to ličila, iako nije bilo snage da se pretopi u političku alternativu.

 

Makedonija je upravo primer teškog sukoba unutar raznih slojeva stanovništva, siromaštvo i loše upravljanje na Kosovu je veliki problem.

 

Pa je zato cela politika Evropske komisije i Saveta ministara EU, kako je objašnjeno, usmerena na to da se zemljama regiona pomogne opipljivo da što pre krenu ka ekonomskom i socijalnom oporavku, a to znači izvlačenju iz siromaštva i endemske nezaposlenosti.

 

 

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar


 

Partner rubrike


19.11.2019, Beograd
Organizator: CRTA i Politikon mreža
07.11.2019, Beograd
Organizator: Desk Kreativna Evropa Srbija
06.11.2019, Beograd
Organizator: PLAC III
05.11.2019, Beograd
Organizator: EPuS
31.10.2019, Kragujevac
Organizator: Swiss PRO
24.10.2019, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
03.10.2019, Beograd
Organizator: Tempus, Ministarstvo prosvete i Ministarstvo omladine
01.10.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
26 - 27. 09.2019, Beograd
Organizator: Projekat Podrška Komisiji za kontrolu državne pomoći
09.09.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde, Pištaljka, Projekat USAID i Projekat EU
06.09.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
30.08.2019, Beograd
Organizator: Kancelarija Grada Beča u Beogradu - Eurocomm-PR
19.07.2019, Beograd
Organizator: Odbranimo reke Stare planine
18.07.2019, Beograd
Organizator: CRTA
16.07.2019, Beograd
Organizator: EIC i Ministarstvo prosvete
04.07.2019, Beograd
Organizator: CEP
26.06.2019, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i EPuS
25.06.2019, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
05.06.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU, Ministarstvo finansija i EU PPF
31.05.2019, Beograd
Organizator: FCD i EWB
17.05.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i projekat Podrška komisiji za kontrolu državne pomoći
11.05.2019, Beograd
Organizator: CRTA
10.05.2019, Beograd
Organizator: FPN
08.05.2019, Beograd
Organizator: Koalcija 27
07.05.2019, Beograd
Organizator: EPuS
22.04.2019, Beograd
Organizator: RENEXPO
16.04.2019, Beograd
Organizator: MEI, Delegacija EU i PLAK III
11.04.2019, Beograd
Organizator: ISAC fond
03.04.2019, Beograd
Organizator: CSP i Hans Zajdel fondacija
04.04.2019, Beograd
Organizator: Republika Srbija
25.03.2019, Beograd
Organizator: CRTA
20.03.2019, Beograd
Organizator: Ministarstvo finansija i Delegacija EU u Srbiji
19.03.2019, Beograd
Organizator: MONS
26.02.2019, Beograd
Organizator: EPuS i Centar za spoljnu politiku
22.02.2019, Beograd
Organizator: Centar za promociju nauke
21.02.2019, Beograd
Organizator: RES fondacija i Fondacija Hajnrih Bel
06.02.2019, Beograd
Organizator: EU info centar
04.02.2019, Beograd
Organizator: CRTA
30.01.2019, Beograd
Organizator: EU info centar, Delegacija EU i EUNIC
18.01.2019, Beograd
Organizator: NKEU
14.12.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
4.12.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Fridrih Ebert
30.11.2018, Beograd
Organizator: NKEU
28.11.2018, Beograd
Organizator: CEP, CFA/ÖFZ i CIFE
26.11.2018, Beograd
Organizator: Konfindustrija Srbija
26.11.2018, Beograd
Organizator: Agencija za borbu protiv korupcije
19.11.2018, Beograd
Organizator: CEP
16.11.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
14.11.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
08.11.2018, Beograd
Organizator: EPuS i Konrad Adenauer Fondacija
06.11.2018, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
06.11.2018, Beograd
Organizator: ASB i Ministarstvo za rad
06.11.2018, Beograd
Organizator: Predstavništvo Grada Beča
01.11.2018, Beograd
Organizator: U mreži i Grupa za analizu i kreiranje javnih politika
30.10.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
17.10.2018, Beograd
Organizator: BFPI, BCBP i EPuS
14.10.2018, Beograd
Organizator: Srbija 21
12.10.2018, Beograd
Organizator: Ambasadori održivog razvoja i NKEU
09.10.2018, Beograd
Organizator: MZŽS
03.10.2018, Beograd
Organizator: EBRD
29.09.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Švedske, MZŽS i EISP2
26.09.2018, Beograd
Organizator: Kreativna Evropa Srbija
25.09.2018, Beograd
Organizator: EPuS
25 - 26.09.2018, Beograd
Organizator: CEP i TEN
24.09.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert
01.10.2018, Beograd
Organizator: Tempus
18.09.2018, Beograd
Organizator: UNDP i Vlada Švajcarske
14.09.2018, Beograd
Organizator: Bitef i EU info centar
14.09.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Ministarstvo pravde
13.09.2018, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
07.09.2018, Beograd
Organizator: FREN i SeCons
04.09.2018, Beograd
Organizator: Tim Noći istraživača
12.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
11.07.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
03.07.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
28.06.2018, Beograd
Organizator: Istinomer i Crta
28.06.2018, Beograd
Organizator: CEP i EU info centar
27.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS, Fondacija Fridrih Ebert
27.06.2018, Beograd
Organizator: Projektni tim, Švajcarska kancelarija za saradnju i Ministarstvo energetike
22.06.2018, Beč
Organizator: Energetska zajednica
21.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS
20.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
21.06.2018, Beograd
Organizator: BOŠ
15.06.2018, Beograd
Organizator: CEP
14.06.2018, Beograd
Organizator: BCBP
15.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
13.06.2018, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
12.06.2018, Beograd
Organizator: Savet Evrope i Delegacija EU
12.06.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
01.06.2018, Beograd
Organizator: Green European Foundation
24.05.2018, Beograd
Organizator: Kancelarija Vlade za saradnju sa civilnim društvom
21.05.2018, Beograd
Organizator: CEDEF
17.05.2018, Beograd
Organizator: CEP, EFB
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar
16.05.2018, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
14.05.2018, Beograd
Organizator: Koalicija 27
10.05.2018, Beograd
Organizator: AŽC, UŽ Peščanik
09.05.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i Delegacija EU u Srbiji
10.05.2018, Beograd
Organizator: Fondacija Fridrih Ebert i Centar za spoljnu politku
10.05.2018, Beograd
Organizator: EPuS, FEFA
25.04.2018, Beograd
Organizator: USAID, EPuS, CEP
25.04.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
23.04.2018, Beograd
Organizator: NKEU
24.04.2018, Beograd
Organizator: REECO Srbija
20.04.2018, Beograd
Organizator: Udruženja
16.04.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i Kolarčeva zadužbina
13.04.2018, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
13.04.2018, Beograd
Organizator: Fridrih Ebert
16. i 17.04.2018, Beograd
Organizator: EFB
11.04.2018, Beograd
Organizator: CEP
11.04.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
12.04.2018, Beograd
Organizator: EPuS
23.03.2018, Beograd
Organizator: Beogradski centar za ljudska prava
16.03.2018, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji, EU info centar
13.03.2018, Beograd
Organizator: CEP, TEN, BENCHER
13.03.2018, Beograd
Organizator: ISAC fond
14.03.2018, Beograd
Organizator: EU info centar i PLAC II
08.03.2018, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
08.03.2018, Beograd
Organizator: Francuski institut u Srbiji
27.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska fondacija za demokratiju
13.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
08.02.2018, Beograd
Organizator: Evropska platforma za ZB
07.02.2018, Beograd
Organizator: CFP, Fondacija Hans Zajdel
01.02.2018, Beograd
Organizator: BCBP
30. i 31.01.2018, Beograd
Organizator: MDULS, ReSPA
24.1.2018, Beograd
Organizator: Tempus - Erazmus+
16.1.2018, Beograd
Organizator: Ambasada Bugarske
17.01.2018, Beograd
Organizator: Koalicija za REKOM
21.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i RAI
19.12.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
14.12.2017, Priština
Organizator: Energetska zajednica
13.12.2017, Beograd
Organizator: EU info centar, CAPE
13.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
08.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS, EIB
08.12.2017, Beograd
Organizator: Savet Evrope, EU
07.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU Info centar, KCSD, Fondacija Divac
05.12.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS, BCBP, BIRN, TS
06.12.2017, Beograd
Organizator: EPuS
05.12.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i RZS
29.11.2017, Beograd
Organizator: EPuS i Fondacija Fridrih Ebert
17.11..2017, Beograd
Organizator: Koalicija 27
15.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, UNDP
15.11.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin
14.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, Ministarstvo rada, EU info centar
07.11.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar, PKS
03.11.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fondacija Fridrih Ebert
01.11.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
31.10.2017, Beograd
Organizator: EPuS i FPN
01 - 02.11.2017, Novi Sad-Beograd
Organizator: Francuski institut
25.10.2017, Beograd
Organizator: Koalicija prEUgovor
24.10.2017, Beograd
Organizator: Evropski pokret u Srbiji
23.10.2017, Beograd
Organizator: RYCO
17.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
12.10.2017, Beograd
Organizator: Građanske inicijative
11.10.2017, Beograd
Organizator: TACSO
10.10.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU i Tim UN
09.10.2017, Brisel
Organizator: Savet za regionalnu saradnju
06.10.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
05.10.2017, Beograd
Organizator: Forum za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i Fondacija Fridirh Ebert
02.10.2017, Beograd
Organizator: CZKD
28.09.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Tempus
26.09.2017, Beograd
Organizator: EUNIC Srbija
22.09.2017, Novi Sad
Organizator: CINS
21.09.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo pravde
20.09.2017, Pančevo
Organizator: Gradska uprava Pančeva
19.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU, EU info centar i SKGO
18.09.2017, Beograd
Organizator: BOŠ i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom
15.09.2017, Beograd
Organizator: Beograd Prajd
14.09.2017, Beograd
Organizator: POINTPULS i BCBP
15.09.2017, Beograd
Organizator: Delegacija EU u Srbiji
14.09.2017, Vlasinsko jezero
Organizator: Evropski PROGRES
13.09.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku
06.09.2017, Beograd
Organizator: Ujedinjene nacije
05.09.2017, Beč
Organizator: Energetska zajednica
25.08.2017, Beograd
Organizator: Balkanmagazin i EPS
25.07.2017, Beograd
Organizator: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
06.07.2017, Beograd
Organizator: Ministarstvo zaštite životne sredine i Nacionalni konvent
04.07.2017, Beograd
Organizator: ISAC fond i Fridrih Ebert fondacija
30.06.2017, Beograd
Organizator: Centar za spoljnu politiku i Fridrih Ebert fondacija
22.06.2017, Beograd
Organizator: CEP, EU Info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
22.06.2017, Beograd
Organizator: Fondacija Hajnrih Bel
15 - 17.06.2017, Beograd
Organizator: Evropa Nostra, Evropa Nostra Srbija, Mreža za nasleđe JIE
14.06.2017, Beograd
Organizator: Ambasada Italije u Srbiji
15.06.2017, Beograd
Organizator: Novinska agencija Beta
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
18.05.2017, Beograd
Organizator: EU info centar
25.05.2017, Beograd
Organizator: EU Info centar

PROJEKTI I KONKURSI

EurActiv franšiza za Srbiju:
Novinska agencija BETA, direktor: Radomir Diklić, glavni i odgovorni urednik: Dragan Janjić
Novinska Agencija Beta
Developed by Zorica Filipović, Predrag Tošić
EKO ZNACKA