Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Stupio na snagu SSP između BiH i EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 01.06.2015. |
|
|
|
|
|
|
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Evropske unije i Bosne i Hercegovine stupio je na snagu 1. juna. Tim sporazumom uspostavlja se blisko partnerstvo između EU i BiH i produbljuju političke, ekonomske i trgovinske veze. To je prvi značajniji korak na putu BiH ka EU u proteklih nekoliko godina koje je obležilo zaostajanje te zemlje za drugim zemljama regiona zbog nedovoljnog sprovođenja reformi, odsustva konsenzusa između različitih nivoa vlasti, kao i nespremnosti da se ispune uslovi koje EU postavlja pred BiH. Nakon što su se politički lideri u toj zemlji pismenim putem obavezali da će raditi na reformama, EU je u martu uz odlaganje nekih uslova dala zeleno svetlo za stupanje SSP sa BiH na snagu, sedam godina od njegovog potpisivanja.
Šefovi diplomatija EU u martu su dali zeleno svetlo za stupanje na snagu sporazuma s BiH, čime se može otvoriti i mogućnost da ta zemlja zatraži kandidaturu za članstvo u EU. Uslov za deblokiranje evropskih integracija BiH nakon višegodišnjeg zastoja je sprovođenje ekonomskih reformi na koje su se vlasti obavezale.
Ministri inostranih poslova EU su naglasili da su odluku o deblokiranju procesa doneli imajući u vidu pismeni dogovor političkih lidera BiH o reformama, saradnju na nivou centralne države u cilju evropskih integracija i primenu plana za ekonomski oporavak koji je usaglašen sa EU.
U zaključcima o BiH ministri EU su tada istakli da je i parlament BiH usvojio pismeni dogovor vođa Bošnjaka, Hrvata i Srba, čime su se ispunili uslovi za dovršetak i stavljanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s BiH.
Savet EU je doneo 21. aprila "odluku o zaključenju SSP" sa BiH uz očekivanje da stupi na snagu 1. juna. na sajtu Evropske komisije objavljeno je 1. juna da je Sporazum stupio na snagu.
Background EU je krajem 2014. na predlog Nemačke i Velike Britanije ponudila BiH da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupi na snagu pod uslovom da poltički lideri i parlament usvoje plan za reforme i pisano se obavežu da će ga sprovoditi.
Tada je stavljeno do znanja da je reč o novom pristupu odnosima EU s BiH, ali je predočeno da time neće biti izmenjeni uslovi za priključenje EU, uključujući sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" kojom se traži ravnopravnost svih etničkih grupa prilikom izbora na vodeće funkcije u oba entiteta BiH.
Zvaničnici EU su privatno rekli da će ta odredba, koja je do sada bila velika kočnica za dogovor među političkim vođama u BiH, biti ostavljena za kasnije rešavanje, dok bi se naglasak stavio na ekonomsko-socijalni oporavak i reforme, kao i zajednički koordinacioni mehanizam dva entiteta za primenu uslova i reformi na putu u EU.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju će ubuduće biti glavni okvir za odnose EU i BiH i njegova primena će doprineti daljim pripremama BiH za članstvo u EU.
"Stupanje na snagu SSP je prekretnica na putu BiH ka EU. Otvara se novo poglavlje. Sada su potrebni politička jasnoća, odlučna akcija i stvarni, koordinisani napori institucija na svim nivoima kako bi se razvila i sprovodila agenda reformi", istakla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini povodm stupanja na snagu SSP-a sa BiH.
Potpredsednica Komisije rekla je i da "ogromna većina" građana BiH želi da ta zemlja uđe u EU dodajući da lideri BiH treba da udvostruče angažovanje i ispune očekivanja građana.
Stupanje SSP na snagu pozdravio je i evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju Johanse Han koji je kazao da Sporazum donosi novu odgovornost koja proističe iz njegove primene.
"Komisija se neće štedeti da pomogne vlastima BiH da sprovedu neophodne reforme", kazao je Han.
Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju doprineće unapređenju odnosa EU i BiH i kroz osnivanje Saveta SSP, Komiteta SSP i sektorskih potkomiteta. Takođe će između Evropskog parlamenta i Parlamenta BiH biti uspostavljen SSP Parlamentarni komitet.
Kako je navela Evropska komisija, stupanje Sporazuma na snagu doprineće povećanju poverenja investitora, domaćih i međunarodnih, u BiH i omogućiće pristup tržištima EU i BiH i kompanijama iz BiH i onim iz EU. To će pak delovati pozitivno na unapređenje poslovnih mogućnosti za kompanije iz BiH i EU i stimulisati ekonomski rast i zapošljavanje.
Takođe će SSP doprineti usklađivanju zakona BiH sa evropskim od čega će koristi imati građani BiH u vidu kvalitetnijih, zdravijih i bezbednijih proizvoda. Trgovinski deo SSP već je stupio na snagu 1. jula 2008. godine sa Prelaznim sporazumom.
Očekuje se da prvi sastanak Saveta za stabilizaciju i pridruživanje bude održan u drugoj polovini 2015. godine.
Bosna i Hercegovina je dobila status potencijalnog kandidata za EU 2003. a SSP sa EU je potpisala 16. juna 2008.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|