Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministri EU traže neopoziv dogovor lidera BiH
|
|
|
|
|
Objavljeno : 16.12.2014. |
|
|
|
|
|
|
Šefovi diplomatija Evropske unije zatražili su od političkih lidera u Bosni i Hercegovini da "što pre potpišu neopoziv dogovor" i obavezu za reforme i naročito poboljšanje ekonomske i socijalne situacije, što bi EU onda podržala već predočenim planom ekonomskog oporavka. Ministri inostranih poslova podvukli su da to u kontaktu s političkim prvacima BiH treba da izdejstvuju visoka predstavnica za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Federika Mogerini i komesar za politiku proširenja Johanes Han. Istaknuto je da uslovi za priključenje BiH Uniji neće biti izmenjeni, već će neka pitanja biti ostavljena za kasnije, a prioritet će biti ekonomski oporavak i reforme.
Ministri EU su u zaključima sa zasedanja 15. decembra istakli da je "sveukupni cilj da se uspostavi funkcionalnost i delotvornost u svim ravnima vlasti i omogući Bosni i Hercegovini da se pripremi za buduće članstvo u EU".
Posebno je pozdravljen plan EU o Zajedničkom paktu za rast i zapošljavanje. Taj pakt Evropska komisija je prethodno predočila kao prioritet za usredsređenje na reforme i uslišenje zahteva građana BiH.
Početkom godine građani BiH su talasom protesta izrazili nezadovoljstvo zbog loše ekonomsko-socijalne situacije i za to okrivili rukovodstva, naročito u bošnjačko-hrvatskom entitetu te zemlje.
BiH je u poslednje četiri godine u ekonomskoj stagnaciji, stopa nezaposlenosti premašuje 40%, korupcija je izražena a protesti nezadovoljnih građana su česti.
Zvaničnici EU naveli su da je u osnovi zahtevanih koraka za pospešenje saradnje unutar BiH to da se ta zemlja izvuče iz zastoja u reformama, manjkavog funkcionisanja državnih struktura i omogući stupanje na snagu zakočenog sporazuma o pridruživanju EU.
Savet ministara je stavio do znanja da je reč o novom pristupu odnosima EU s BiH, ali je predočeno da time neće biti izmenjeni uslovi za priključenje EU, uključujući sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci" kojom se traži ravnopravnost svih etničkih grupa prilikom izbora na vodeće funkcije u oba entiteta BiH.
Zvaničnici EU su privatno rekli da će ta odredba, koja je do sada bila velika kočnica za dogovor među političkim vođama u BiH, biti ostavljena za kasnije rešavanje, dok bi se naglasak stavio na ekonomsko-socijalni oporavak i reforme, kao i zajednički koordinacioni mehanizam dva entiteta za primenu uslova i reformi na putu u EU.
Kako se navodi, to bi se moralo zajamčiti potpisanim dogovorom vođa dva entiteta, što u zajedničkom predlogu o "novom pristupu BiH" napominju i Nemačka i Velika Britanija.
Evropski ministri stavili su do znanja da traženi neopozivi dogovor mora biti postignut u Predsedništvu BiH, potpisan od političkih prvaka i podržan u parlamentu BiH. Tada će EU dati zeleno svetlo za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-BiH.
Kako se ističe, biće nužan suštinski napredak u reformama i Zajedničkom paktu za rast i zapošljavanje da bi EU prihvatila da razmotri molbu BiH da dobije status kandidata za članstvo.
Savet ministara takođe je naglasio značaj brzog formiranja vlade i pozvao lidere BiH da obezbede da se to ostvari.
Pomoć i aktiviranje SSP
Prema nemačko-britanskoj inicijativi iz novembra 2014, BiH bi trebalo da bude ponuđeno 800 miliona evra i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU pod uslovom da poltički lideri i parlament usvoje plan za reforme i pisano se obavežu da će ga sprovoditi.
"Vreme je da politički lideri u BiH ispune obećanja i krenu u korenite reforme", rekao je komesar za proširenje dodajući da posle izbora u BiH postoji "novi impuls" i da političari "znaju da je vreme da ispune obećanja".
Han je naglasio da Brisel neće snižavati kriterijume za nastavak evropskih integracija BiH, ali da novi pristup omogućava da se oni brže ispune jer će se uslovi ispunjavati postepeno, korak po korak.
Šefica hrvatske diplomatije Vesna Pusić rekla je uoči sastanka ministara spoljnih poslova EU da će novi plan za BiH od sada biti inicijativa EU, a ne više grupe zemalja.
Pusićeva je rekla da je to prvi korak koji će omogućiti aktiviranje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU naglasivši da novi pristup BiH ne podrazumeva snižavanje kriterijuma već novi redosled, što će BiH omogućiti da se pomeri s mesta i započne proces evrointegracija.
Inače, EU i BiH su 16. juna 2008. potpisale Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum koji je stupio na snagu na snagu 1. jula te godine.
BiH još nije ispunila uslove da bi se primenio SSP i jedina je zemlja regiona koja nije podnela zahtev za članstvo u EU.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|