Stampa
Nemačka: Migranti pod šatorima, strah od zime  

Objavljeno : 14.08.2015. Štampa El. pošta bookmark
 

“Dobrodošli u privremenu republiku Nemačku”, reči su kojima je ekonomski dnevnik Handelsblat ironično opisao način na koji se trenutno zbrinjavaju migranti u toj zemlji. Procene broja tražilaca azila za 2015. stalno su u porastu, i kreću se i iznad pola miliona, za obradu zahteva se angažuju i nastavnici i policajci u penziji, a izbeglice se smeštaju u montažne barake. Pritisak raste jer vreme za pronalaženje rešenja ističe – u zimu spavanje pod šatorima i vedrim nebom neće biti moguće. U Srbiji sistemskog rešenja nema, pa se imigranti okupljaju u velikom broju oko stanica i puteva, pod vedrim nebom. Prema zvaničnim podacima kroz Srbiju je od početka godine prošlo više od 66.000 migranata.


Izbeglice iz rata i sukoba u Siriji i Avganistanu su krećući na dug i opasan put sanjale o Nemačkoj kao bogatokj i mirnoj zemlji. U Berlinu ih, međutim, dočekuje izlizana livada sa gomilom đubreta. Ispred centra za prvi prihvat migranata stotine Sirijaca, Avganistanaca, pa i Albanaca svakog dana kampuje u redu da bi se registrovali kao tražioci azila.

Po vrelom avgustovskom vremenu ovo čekanje traje satima, pa i danima. Službenici su zatrpani iako produženo rade, i nikako ne uspevaju da izađu na kraj sa duhaćkim redom koji se vije ispred njihove službe.

U bivšoj istočnoj Nemačkoj u gradu Hojersverda 17 sirijskih izbeglica je ćak započelo štrajk glađu u znak protesta zbog trajanja obrade dosijea.

Procene o broju tražilaca azila u Nemačkoj za 2015. godnu se redovno podižu -  300.000, pa 400.000, pa više od 500.000... Očekuje se da će ove godine biti rekordni broj izbeglica u Nemačkoj, koja je i inače omiljena destinacije tražilaca azila, ispred Švedske, Italije i Francuske, sa skoro 203.000 zahteva u 2014.

Kancelarija za migracije je samo u julu zabeležila 7.301 zahtev iz Sirije, što je tri puta više nego u 2014. godini. Za razliku od Grčke, Mađarske i Srbije, koje su takođe preplavljene mirgantima, Nemačkoj je potrebno dugoročno rešenje, jer je Nemačka poslednje odredište onih koji beže od ratova.

Tražioci s Balkana, pre svega diskriminisani romi sa Kosova i iz centralne Srbije, dodatno pogoršavaju situaciju jer, iako praktično nemaju nikakve šanse za azil, predstavljaju posao za nemačke službe do donošenjaodluke. Zbog toga su na meti kritika zvaničnika.

„Nejasno je, neprihvatljivo i sramno za Evropu” da migranti s Balkana zakrče sistem, rekao je besno ministar unutrašnjih poslova Tomas de Mezijer.

Smeštaj u barakama, možda čak i u logorima

Postojeći kapaciteti za smeštaj su pretrpani, ša je tako jedan centar u Dortmundu na zapadu morao u dva navrata da zatvori vrata za novopridošle jer nije bilo mesta.

Na jugu Berlina završava se „gradić montažnih baraka” koji bi trebalo da se otvori do kraja meseca. Plavi, zeleni i žuti blokovi na tri sprata poslužiće kao privremeni smeštaj za posebno osetljive grupe izbeglica – one koji su preživli traume u ratu, same žene sa decom i homoseksualce.

 

U drugoj četvrti je za prihvat izbeglica postavljen ogroman kupolasti šator na naduvavanje, kao i jedan manji, dok je Crveni krst u Hamburgu na severu zemlje u jednom parku, uprkos protivljenju dela stanvnika, postavio 100-ak belih šatora.

Do 2017. godine vlasti  Berlinu planiraju uspostavljanje još 36 mesta za prihvat, ali za sada, kako je rekao Ajdan Ezogul koji je u službi nemačke kancelarke zadužen za izbeglice, trenutno se ne može bez privremenih baraka za smeštaj. Kroz celu Nemačku i veliki i mali gradovi pozivaju u pomoć za prihvat migranata.

U pronalaženje rešenja uključila se i vojska, pa je ministarkaa odbrane Ursula fon der Lejen obećala 7.000 mesta u  kasarnama ili šatorima koje će uspostaviti vojnici.

U Severnoj Rajni-Vestfaliji pozvani su penzionisani policajci i učitelji za obradu zahteva koji se nagomilavaju.

Pominje se čak i da bi neki objekti nacističkih kampova Buhenvald i Dahau mogli biti preobraćeni u centre za smeštaj, iako takve ideje nailaze na oštro protivljenje.

Nemačke vlasti znaju da vreme za pronalaženje boljih rešenja ističe, jer kad dođe jesen i niže temperature više neće moći izbeglice da se smeštaju pod šatorima.

Srbija – rešenje ni na pomolu

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova d početka 2015. godine je više od 66.000 migranata izrazilo nameru da zatraži azil u Srbiji. Od toga najveći broj njih u Srbiji ne zatraži azil, jer im namera nije da ostanu u Srbiji već da odu u neku od zemalja severne i zapadne Evrope.

To ne znači da je situacija manje složena – priliv imigranata je konstantan, a Mađarska do kraja avgusta završava postavljanje ograde duž granice sa Srbijom i nakon toga, prema pisanju Vol strit žurnala, kreće u postavljanje drugog reda

Pored toga, 1. avgusta u Mađarskoj je stupio na snagu novi propis prema kojem su sve okolne zemlje izuzev Ukrajine svrstane na listu bezbednih za migrante, što znači da bi u teoriji svi koji uđu iz Srbije, nezavisno od porekla, mogli da budu vraćeni u Srbiju.

Sistemskog rešenja za prihvat izbeglica u Srbiji nema, a prema nedavnoj proceni UNHCR, Srbija i Makedonija zajedno imaju 3.000 mesta za prihvat.

Migranti se okupljaju na mestima poput autobuskih stanica u gradovima kroz koje prolaze, a Beograd, Preševo i Kanjiža su neki od gradova koji su im na putu. U Kanjiži je van centra napravljen kamp.

U Beogradu je najveće okupljalište oko autobuske stanice, u parku, a nema ni šatora ni higijenskih uslova za boravak migranata. Prema izjavi gradonačelnika Beograda Siniše Malog za migrante je obezbeđena voda, a gradske službe po pitanju toaleta i čišćenja čine „koliko mogu”.

Na prikupljanju pomoći angažovao se nevladin sektor, a Mali kaže da je gradska uprava „u stalnom kontaktu” sa tim organizacijama i Komesarijatom za izbeglice.

U javnosti se pojavila informacija da EU od Srbije traži da napravi prihvatni centar za 400.000 izbeglica, ali su to demantovale i vlasti u Srbiji i Brisel.

Kako je 13. avgusta rekla ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, u toku su konsultacije sa EU o tome kako će se Srbija uključiti u rešavanje ovog pitanja koje pogađa celu Evropu, a uslovljavanja nije bilo.

Izvor: AFP, Beta i S.V.

Foto: Beta

 

 
 
Pošaljite komentar
Pošaljite komentar