Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spor Londona i Pariza zbog migracija
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.08.2015. |
|
|
|
|
|
|
Sporazum iz Tukea o zauzdavanju ilegalne imigracije iz Francuske u Veliku Britaniju mogao bi da bude doveden u pitanje u jeku migrantske krize u gradu Kaleu, iz kojeg kreće i tunel ispod La Manša. Ministri unutrašnjih poslova Velike Britanije i Francuske 2. avgusta su pohvalili međusobnu saradnju. Međutim, u Francuskoj ne dele svi mišljenje da je Velika Britanija dovoljno angažovana, pa se posebno u regionu u kojem se nalazi Kale čuju i mišljenja da migrante treba pustiti u Veliku Britaniju pa da London onda probleme rešava kako želi na svojoj teritoriji. S druge strane, tabloidi preko La Manša obrušili su se na Francusku koja im, kako smatraju, šalje migrante. U noći između 2. i 3. avgusta zabeleženo je oko 1.700 pokušaja migranata da pređu u Veliku Britaniju iz Kalea. U Londonu je 3. avgusta najavljeno da će stanodavci koji izdaju stanove ilegalnim imigrantima biti kažnjavani do 5 godina zatvora.
Od početka juna 10 migranata je izgubilo život u pokušajima da se domognu Veloke Britanije.
Od 1.700 pokušaja prelaska u Veliku Britaniju u noći između 2. i 3. jula bezbednosne snage su sprečile 1.000 nadomak ulaza u tunel ispod La Manša, dok je 700 uhvaćeno unutar stanice.
Jedan policajac je povređen u lice i glavu bacanjem kamenja s pruge. Kako su naveli policijski izvori, on je prebačen u bolnicu na zašivanje, dok je počinilac, migrant iz Sudana, priveden.
Kale je već godinama magnet za migrante koji žele da pređu u Veliku Britaniju, budući da je najbliže mesto koje povezuje tu zemlju sa kontinentalnom Evropom.
Background Sporazum iz Tukea sklopljen je 4. februara 2003. na francusko-britanskom samitu. On predviđa zajedničke kontrole u morskim lukama, koje su postale mesta za prelazak ilegalnih imigranata.
U to vreme ključno je bilo da se sanira nasleđe izbegličkog centra u Sangatu, koji je osnovan 1999. godine sa 200 mesta, a u vreme zatvaranja 2002. godine imao je 1.600 korisnika. Prema podacima Crvenog krsta kroz taj kamp je prošlo više od 67.000 osoba.
Nakon zatvaranja nije se smanjio priliv imigranata u ovaj region pogodan za prelazak ka Velikoj Britaniji se nije smanjio, već su nastavili da dolaze u taj region, pogodan za prelazak ka Velikoj Britaniji, a borave u improvizovanim naseobinama, podeljeni po nacionalnostima. U 2015. otvoren je novi prihvatni centar, koji je na meti kritika britanskih medija kako zbog loših uslova, tako i zbog korišćenja evropskog novca, uključujući i britanski.
Velika Britanija, koja nije članica šengenske zone, želela je i 2003. kada je sklopljen sporazum da uspostavi jaču kontrolu na granici. Sporazum predviđa uspostavljanje zajedničke kontrole imigracije u lukama La Manša i Severnog mora, odnosno u Kaleu, Bulonji na moru, kao i Funkerku sa francuske i Doveru sa britanske strane.
Potpisani su i drugi bilateralni sporazumi 2009, 2010. i 2014. godine kojima je predviđeno da Vrlika Britanija fiannsira kontrole i obezbeđena tranzitnih lokacija u Kaleziju, na severu Francuske, preko puta Dovera.
Francuskim vlastima je prepuštena dužnost kontrole ilegalne imigracije ka Velikoj Britaniji, uključujući na prilazu tunelu ispod La Manša. Zbog toga u Francuskoj neki smatraju da se britanska granica zapravo preselila u Francusku.
Kriza na ulazu u tunel ispod La Manša pogoršana je početkom juna kako zbog većeg priliva imigranata, tako i zbog novih barikade i bodljikave žice u luci koji otežavaju pristup kamionima koji se ukrcavaju na trajekte. Migranti su se preusmerili na tunel, koji je teže obezbediti jer terminal u Kaleu prema informacijama sa sajta koncesionara Eurotunela pokriva 650 hektara.
Priliv imigranata tokom vikenda je opao na manje od 400 pre svega zbog manjeg saobraćanja kamiona, dok ih je u poslednjoj sedmici jula bilo više od 1.000 dnevno.
Migranti masovno pokušavaju da pređu u Veliku Britaniju, smatrajući je za „eldorado“. Prema reportaži britanskog Bi-Bi-Sija, značajan razlog je i to što deo imigranata ima rodbinu u Velikoj Britaniji, kojoj želi da se priključi.
U toj reportaži imigranti su naveli da se ovi rizični pokušaji isplate uprkos velikom obezbeđenju jer nikad „ne uhvate sve“.
Britanska vlada na čelu sa premijerom Dejvidom Kameronom priprema novu prepreku za ilegalne imigrante - oštro kažnjavanje stanodavaca koji nekretnine izdaju ilegalnim igrantima.
Predviđena je kazna od pet godina zatvora, a odredba će biti uneta u nacrt zakona o imigraciji koji vlada planira na jesen da predstavi Parlamentu, najavio je 3. avgusta državni sekrezar za zajednice i lokalna pitanja Greg Klark.
Moguća revizija sporazuma iz Tukea
U ovako teškim okolnostima, doveden je u pitanje i sporazum iz Tukea, koji su Francuska i Velika Britanija sklopili još 2003. godine da bi sprečili ilegalnu imigraciju preko Francuske u Veliku Britaniju.
„Ukoliko Englezi ne žeke da učestvuju u rešavanju ovog pitanja, sporazume iz Tukea treba revidirati“, rekao je 2. avgusta nekadašnji ministar i desničarski poslanik Gzavije Bertran.
Francuska Državna komisija za prava čoveka ocenila je početkom jula da su ti sporazumi doveli do toga da je Francuska „policijski ogranak“ britanske politike migracija.
Kritikuje se i britanski stav prema šengenskom prostoru. Velika Britanija učestvuje u policijskoj i pravosudnoj saradnji u krivičnoj oblasti, u suzbijanju doge i informacionom sistemu Šengena o osobma na poternicama i objektima koji se traže.
Međutim, kako je ukazala komisija za spoljnu politiku francuskog Senata Velika Britanija ne učestvuje u naporima za usklađivanje država u oblasti organizacije slobodnog kretanja, utvrđivanja uslova za pristup spoljnim granicama, usklađivanja uslova za ulazak i koordinaciji između adminstracija za nadzor granica.
Neka idu u Veliku Britaniju
Zvanično, ministri inostranih poslova Velike Britanije i Francuske pozdravljaju dobru saradnju, i posebno ističu da je London izdvojio 15 miliona evra za jačanje bezbednosti u reigionu Nor-Pa-de-Kale, uz dodatno izdvajanje od 10 miliona evra koje je odlučeno na samom kraju jula, dok je Francuska angažovala 550 policajaca i žandarma na licu mesta.
Sadašnja teška situacija je međutim veliki test za strpljenje i dobre odnose, pa je i francuski predsednik Fransoa Oland uoči telefonskog razgovora sa britanskim premijerom uakzao da Francuska ne može sama da reši problem, i da će to biti „pravac razgovora sa Britancima“.
Nezadovoljstvo lokalnog stanovništva želeo je da iskaže nekadašnji ministar a sadašnji kandidat na regionalnim izborima na severu Francuske zakazanim za decembar Gzavije Betran. On je rekao da su mere koje je najavio Dejvid Kameron neadekvatne i „smešne“.
„Ukoliko ostane na tome, hajde da pustimo migrante da odu i da gospodin Kameron vodi politiku na svoj način, ali na svom ostrvu“.
On je rekao da se engleska granica nalazi u Doveru, a ne na francuskoj teritoriji, i da bi ukoliko se ne promeni britanski stav trebalo revidirati sporazum iz Tukea.
Međutim, potpredsednik socijalista u ovom regionu Pjer de Sentinjon ocenio je da je reč o demagogiji, dok je ekstremno desničarski Nacionalni front ocenio da je Betranov govor „zabašurivanje“ koje ukazuje na odgovornost nekadašnje Unije za narodni pokret, sadašnjih Republikanaca, kojima pripada i Bertran, za popustljivu politiku imigracije.
Sa druge strane, londonski tabloidi optužili su Francusku za kukavičluk i nkompetentost i pozvali svoju vladu da u Kale pošalje vojsku.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|