Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Mađarska diže ogradu na granici sa Srbijom
|
|
|
Objavljeno : 14.07.2015. |
|
|
|
|
|
|
Mađarska je počela 13. jula da postavlja ogradu visoku četiri metara duž granice sa Srbijom kako bi zaustavila priliv migranata, uglavnom izbeglica koje u velikom broju pokušavaju da dođu do zapadne Evrope preko te dve zemlje. Slične ograde na granici EU koje treba da zaustave iregularne migrante postoje u Grčkoj, Bugarskoj i Španiji, iako to Brisel, kao ni mnoge međunarodne i nevladine organizacije, ne odobrava. Ni Srbija ne gleda blagonaklono na podizanje ograde, ali na tom pitanju ne insistira u odnosima sa Mađarskom, već ističe potrebu saradnje na planu migracija.
Postavljanje ograde na granici Mađarske sa Srbijom počelo je kod grada Morahalom. U tom mestu, oko 180 kilometara južno od Budimpešte, mađarska vojska je počela da postavlja ogradu u "probnom delu" u dužini od 150 metara, saopštila su mađarska ministarstva unutrašnjih poslova i odbrane.
U zajedničkom saopštenju dva ministarstva se dodaje da se dnevno u proseku beleži 1.000 ilegalnih prelazaka granice "tako da je iregularna imigracija postala ozbiljan problem" a kontrola granice prioritet.
Duž granice sa Srbijom biće postavljena ograda ukupne dužine 175 kilometara, za šta će biti potrebno više meseci.
Mađarske vlasti tvrde da je ograda privremena mera.
Ministar spoljh poslova Peter Sijarto izjavio je ranije da će ograda visoka četiri metra biti podignuta u osam do 10 područja koja su "najvise izložena pritisku imigracije".
Plan za podizanje ograde na granici inicirao je mađarski premijer Viktor Orban a velikom većinom 6. juna odobrio mađarski parlament. Osim podizanja ograde duž granice sa Srbijom, usvojenim dopunama zakona o azilu omogućeno je i uvođenje strožih pravila za dobijanje azila u toj zemlji.
U protekle dve godine Mađarska je postala glavna tačka ulaska u EU za migrante koji uglavnom žele da dođu do Austrije i Nemačke. Većina ih dolazi iz Iraka, Avganistana, Sirije i sa Kosova.
Ove godine najmanje 78.190 iregularnih migranata je registrovano u Mađarskoj. Velika većina, 77.600, došla je preko teritorije Srbije, pokazuju zvanični podaci.
Većina migranata podnosi zahtev za azil ali vrlo brzo, pre rešavanja njihovog zahteva, odlazi u bogatije članice EU poput Nemačke i Švedske.
Prema pooštrenim pravilima azila, podnosioci zahteva za azil u Mađarskoj neće smeti da napuštaju mesto boravka koje su im vlasti odredile duže od 48 sati bez posebne dozvole, a produžen je i period njihovog zadržavanja.
Vlada premijera Orbana protivi se prijemu imigranata i često je na udaru kritika zbog koraka koje preduzima protiv migracija. Komesarijat UN za izbeglice i druge organizacije i grupe kritikovali su Budimpeštu zbog pokretanja kampanje sa bilbordima protiv imigranata i slanja upitnika biračima u kojima se migracije vezuju za terorizam.
Srbija pre za saradnju, ne za zidove
Srbija ne gleda blagonaklno na podizanje ograde, ali na tom pitanju ne insistira u odnosima sa Mađarskom, iako bi pitanje migracija radije rešavala kroz saradnju.
"Srbija je, što se tiče pitanja migranata, suočena s velikim problemima i nije prijatna činjenica da se zid podiže pogotovu što Mađarska ima prijateljski odnos prema Srbiji. Danas su u Evropi i svetu teška vremena i treba imati prijateljske zemlje za susede. Radićemo, bez obzira na podizanje zida, zajedničkim snagama na rešavanju problema ilegalnih migranata", rekao je premijer Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Budimpešti početkom jula.
Vučić izjavio je 14. jula, povodom postavljanja ograde na granici sa Mađarskom, da je Srbija otvorena zemlja koju niko ne može da ograđuje."Neke zemlje sebe ograđuju, a Srbiju ne mogu jer je Srbija otvorena zemlja", rekao je Vučić novinarima u Beogradu.
On je dodao da je Srbija sigurna zemlja u kojoj je svako dobrodošao i u kojoj se poštuju svačija prava uključujući i prava migranata. "Možete samo da se stidite sopstvenih poteza, a ne tuđih", poručio je premijer.
Ministri unutrašnjih poslova Srbije, Austrije i Mađarske potpisali su 30. juna Memorandum o razumevanju kojim su se tri države dogovorile da primenjuju zajedničke mere u cilju suzbijanja iregularnih migracija.
Memorandumom je predviđeno formiranje zajedničkh istražnih timova u cilju otkrivanja krijumčarenja ljudi, kao i jačanja zajednickih patrola na državnim granicama u Srbiji.
Izvor: AFP, AP, Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|