Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU otkazala sastanak makedonskih lidera u Beču
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Sastanak lidera četiri najveće makedonske stranke, koji je trebalo da bude održan 22. aprila u Beču na incijativu EU, otkazan je, rekla je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič. Ona je izrazila žaljenje zbog otkazivanja sastanka i istakla da će kršenje Dogovora iz Pržina o prevazilaženju političke krize imati ozbiljne posledice po Makedoniju. Razlog za otkazivanje sastanka najverovatnije su dva uslova koja je postavio predsednik opozicione SDSM da bi došao u Beč - povlačenje odluke makedonskog predsednika o aboliciji političara i odlaganje vanrednih parlamentarnih izbora zakazanih za 5. jun.
"Duboko žalimo zbog svakog retrogradnog koraka iz Skoplja, koji bi udaljio zemlju još više od njenih aspiracija za članstvo u EU", rekla je Kocijančič za makedonsku televiziju Telma.
Kocijančič je kazala da EU ostaje na raspolaganju za pomoć makedonskim partijama, ali da je odgovornost za obezbeđivanje demokratskog napretka na evroatlantskom putu na samim partijama. "Oni sada moraju sami da postignu rezultat u interesu građana njihove države", kazala je ona.
U pokušaju da nađu rešenje za zaoštrenu političku krizu u Makedoniji, posrednici EU pozvali su zavađene makedonske političare na pregovore u Beču. Cilj pregovora nije novi sporazum, već sprovođenje Dogovora iz Pržina za izlazak Makedonije iz političke krize.
Kako navodi TV Telma, razlog za otkazivanje sastanka na kojem je trebalo da makedonski politički lideri, uz posredovanje EU, nađu rešenje za izlazak zemlje iz krize su najverovatnije dva uslova koja je postavio predsednik opozicione SDSM Zoran Zaev da bi došao u Beč.
Zaev je učestvovanje na liderskom sastanku u Beču uslovio povlačenjem odluke predsednika Makedonije o aboliciji političara i odlaganjem vanrednih parlamentarnih izbora, koje je parlament glasovima vladajuće većine zakazao za 5. jun.
Predsednici četiri makedonske stranke, vladajućih VMRO DPMNE i DUI, Nikola Gruevski i Ali Ahmeti, i opozicionih SDSM Zoran Zaev i DPA Menduh Tači, trebalo je 22. aprila ponovo da sednu za pregovarački sto na inicijativu evropskog komesara za politiku susedstva i pregovore o proširenju Johanesa Hana i trojice evroposlanika Ive Vajgla, Edvarda Kukana i Ričarda Hovita, koji su posredovali u postizanju Dogovora iz Pržina u junu 2015. godine. Dolazak u Beč su bili potvrdili VMRO DPMNE i DUI.
Zaev je posrednicima poručio da najveća opoziciona stranka poštuje inicijativu EU i komesara Hana, ali će na pregovorima u Beču učestvovati samo ako se prethodno ispune ta dva uslova.
Nedugo nakon obraćanja Zaeva, predsednik parlamenta Trajko Veljanovski je saopštio da ne postoji ustavna mogućnost da se sazove raspuštena makedonska skupština da bi odožila izbore, dok je predsednik države Djorđe Ivanov rekao da s pravnicima traži rešenje kako bi povukao odluku o aboliciji, ali da ga još nije našao.
Kako je saopštio makedonski predsednik, u dosadašnjim konsultacijama sa vrhunskim pravnim ekspertima nije pronađen pravni osnov za povlačenje njegove odluke od 12. aprila, ali se konsultacije nastavljaju dok ne bude pronađen.
"Kosultacije se produžavaju u pravcu pronalaženja rešenja. Pozivam i lidere političkih stranaka, potpisnike Dogovora iz Pržina, da se uključe u ovaj proces i da ponude pravno rešenje koje će biti u saglasnosti sa Ustavom i zakonima Makedonije", neveo je Ivanov.
Povodom protesta, koji se od 12. aprila svakodnevno održavaju u Skoplju i više makedonskih gradova zbog njegove odluke o aboliciji, Ivanov je rekao da svako ima pravo da iskaže nezadovoljstvo i da protestuje zbog bilo koje odluke državnih institucija, ali je pozvao demonstrante da ne narušavaju javni red i mir i da ne uništavaju privatnu i državnu imovinu.
Kriza u Makedoniji traje skoro dve godine, a dodatno je zaoštrena odlukom o raspisivanju izbora uprkos protivljenju opozicije, kao i odlukom Ivanova da abolira političare, među kojima je najviše funkcionera vladajuće stranke u slučajevima koji su vezani za aferu prisluškivanih razgovora.
Makedonska politička kriza počela je kada opozicioni SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora, zbog čega je odbio da uđe u parlament, optužujući vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.
U junu 2015. sy četiri najveće stranke VMRO DPMNE, SDSM, DUI i DPA, uz posredovanje SAD i EU, postigle Dogovor iz Pržina kojim je trebalo da se reši kriza, ali je sprovođenje tog dogovora sada u zastoju, uz međusobna optuživanja suprotstavljenih strana.
Izvor: Darko Savanović, dopisnik agencije Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|