Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Tenzije u Makedoniji zbog odluke o aboliciji političara
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.04.2016. |
|
|
|
|
|
|
Odluka predsednika Makedonije Đorđa Ivanova da abolira sve političare protiv kojih se vodi postupak, bilo da su na vlasti ili u opoziciji, izazvala je proteste građana i opozicije umesto da ublaži političku krizu u zemlji, što je prema zvaničnom objašnjenju cilj abolicije. Više stotina građana i predstavnika opozicije protestovalo je 12. aprila u Skoplju pošto je objavljena odluka o aboliciji kojom su obuhvaćeni i političari povezani sa aferom prisluškivanja čije kažnjavanje traži opozicija. EU i SAD su izrazile "ozbiljnu zabrinutost" zbog ove odluke makedonskog predsednika i pozvale na sprovođenje dogovora vlasti i opozicije koji predviđa da se istraže navodi iz afere o prisluškivanju.
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov doneo je 12. aprila odluku o poništavanju svih postupaka koji se vode protiv politicara na vlasti i u opoziciji, a to je, kako je objasnio, učinio da bi se okončala politička kriza u zemlji koja traje dve godine.
"S namerom da doprinesem rešavanju krize i smirivanju odnosa kao i smanjivanju tenzija između političara i njihovih pristalica, odlučio sam da stavim tačku na ovu agoniju Republike Makedonije", rekao je Ivanov.
Akt se odnosi na sve makedonske političare protiv kojih se vodi istraga, ili sudski postupak, ali i na jednog koji se nalazi na izdržavanju kazne.
Odlukom su obuhvaćeni i političari i njihovi saradnici iz afera povezanih s prisluškivanjem razgovora koju je obelodanila najveća opoziciona stranka u Makedoniji, Socijademokratski savez Makedonije (SDSM).
Među njima su visoki fincioneri vladajuće VMRO DPMNE i bivši ministri Gordana Jankulovska i Mile Janakievski, bivši šef uprave za bezbednost i kotrašpijunažu Sašo Mijalkov i generalni sekretar Vlade Makedonije Kiril Božinovski, protiv kojih je Specijano tužilaštvo, formiran zbog afere prisluškivanih razgovara, već pokrenulo istrage.
Protesti građana i opozicije
Odluka o aboliciji je izazvala nezadovoljstvo građana a SDSM je optužio Ivanova da je "izveo državni udar" i zatražio njegovu ostavku, upozorivši ga da će u suprotnom dovesti Makedoniju "na ivicu eksplozije".
"Ovo je državni udar kriminalne bande (lidera VMRO DPMNE) Nikole Gruevskog koji pokušava da spase kriminal koji je napravio, a Ivanov je postao učesnik u tom zločinačkom udruživanju. On želi da pare ukradene građanima ne budu vraćene", rekao je 12. aprila lider SDSM Zoran Zaev na konfereniji za novinare.
U Skoplju su 12. aprila uveče preko društvenih mreža organizovani protesti građana kojima su se pridružili i predstavnici i pristalice opozicije, pre svega SDSM.
Zaev je pre dolaska pred VMRO-DPMNE izašao sa saradnicima i poslanicima SDSM na protest pred zgradom Vlade Makedonije, da bi se kasnije objedinila dva protesta - pred Vladom i zgradom vladajuće stranke.
Protest je počeo oko 18.00 ispred prostorija Specijalnog tužilaštva kako bi građani pružili podršku toj pravosudnoj instituciji, nakon čega su demonstranti prošli pored Narodne kancelarije predsednika Ivanova, koju su gađali jajima. Demonstranti skandirajući tražili ostavku Ivanova.
Nakon toga su došli pred sediste vladajuće VMRO-DPMNE, gde je prema slobodnim procenama oko 22.30 bilo oko 1.500 demonstranata. Oni su pokušali da probiju kordon policije, ali u tome nisu uspeli. Tu su preko kordona bacali jaja i kamenje prema zgradi vladajuće stranke, a povređen je snimatelj portala TV Nova.
Pristalice VMRO DPMNE istovremeno su održale protest ispred sedišta SDSM, nezadovoljni jer je abolicijom obuhvaćen i lider opzicije Zoran Zaev i drugi opozicioni političari.
Brisel i Vašington zabrinuti za Makedoniju
Odluku predsednika Ivanova osudio je 12. aprila i evropski komesar za proširenje Johanes Han a Evropska unija je saopštenju od 13. aprila izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog oduke predsednika Makedonije.
"Makedonija se obavezala da promoviše vladavinu prava i borbu protiv nekažnjivosti. Suprotno tome, ova oduka predsednika Ivanova da abolira brojne funkcionere izaziva ozbiljnu zabrinutost i dešava se u trenutku kada stranke traže način da se održi Dogovor iz Pržina", navodi se u saopštenju EU koje prenose makedonski mediji.
Kako se ističe, važno je da se podrži rad Specijalnog tužilaštva u slučaju prisluškivanih razgovora i da mu se, u okviru Dogovora iz Pržina, omogući da produži da istražuje ozbiljne probleme koji su otkriveni prošle godine.
Podjednako je važno, prema EU, da se Makedonija zadrži na evroatlantskom putu i zato je od ključne važnosti da se partije vrate dijalogu i da nadju zajednički dogovor.
Han je dan ranije na svom nalogu na Tviteru naveo da odluka makedonskog predsednikom "nije u skladu sa njegovim (Hanovim) konceptom vladavine prava". On je izrazio sumnju da u takvim okolnostima predstojeći parlamentarni izbori mogu da budu kredibilni, a ocenio je i da je postupak makedonskog predsednika ugrozio izglede Makedonije na putu ka EU i NATO.
Ambasada SAD u Skoplju je takođe saopštila da odluka Ivanova izaziva ozbiljnu zabrinutost za zalaganje Makedonije da izgradi pravnu državu, a britanski ambasador Čarls Garet podsetio da su istraga prisluškivanja razgovora i pravna završnica tih slučajeva ključni elementi Dogovora iz Pržina.
Lider Demokratske unije za integracije (DUI) koja je deo vladine koalicije, Ali Ahmeti ocenio je da je odluka Ivanova "zbrzana i nepromišljena". Istakao je da za najveću partiju Albanaca u Makedoniji ta odluka nema legitimitet, jer je za tu stranku i sam predsednik nelegitiman.
Odlukom Ivanova, kako je saopštila, "frapirana" je i vladajuća VMRO DPMNE. "Ne sumnjamo u njegove dobre namere ali želimo da izrazimo duboko neslaganje sa ovom inicijtivom", navodi se u saopštenju te stranke.
Lider SDSM Zoran Zaev je rekao da je predsednik Makedonije tim aktom srušio pravnu državu i Dogovor iz Przina, kojim je trebalo da bude razrešena dvogodišnja politička kriza.
U skladu sa tim dogovorom o rešavanju političke krize postignutom uz posredovanjem EU Gruevski je u januaru podneo ostavku, a izbori su zakazani za 5. jun.
Zaev, iako je odlukom Ivanova i sam aboliran, istakao je da ne prihvata tu odluku predsednika Makedonije. Rekao je da krivci moraju pred sud i da budu kažnjeni, a nevini moraju da dobiju šansu da dokazu svoju nevinost.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|