Projekat podržali
Sponzori mreže
|
EU upozorila Makedoniju da izbori 5. juna neće biti kredibilni
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
Evropska unija je upozorila 17. maja Skoplje da vladu koja bude formirana posle vanrednih izbora 5. juna u Makedoniji neće moći da smatra "kredibilnom". Na tim izborima učestvovaće samo jedna od četiri vodeće stranke a bojkot izbora su ranije najavile i manje makedonske i vanparlamentarne albanske partije. Bivši premijer i lider VMRO DPMNE Nikola Gruevski, čija će stranka jedina izaći na izbore, tvrdi da prema ustavu nije moguće odložiti izbore zakazane za 5. jun. Nezadovoljni građani su 17. maja na protestu u Skoplju zahtevali odlaganje, kako su istakli, jednopartijskih parlamentarnih izbora.
"Smatramo da, u sadašnjim okolnostima, bilo koja vlada koja se formira na osnovu izbora na kojima tri vodeće stranke ne učestvuju, neće biti kredibilan partner za međunarodnu zajednicu", rekla je portparolka Evropske komisije Maja Kocijančič 17. maja na konferenciji za novinare.
"Ponavljamo da politička kriza tu zemlju udaljava od njenih evroatlantskih težnji", dodala je ona.
Evropska komisija smatra da vlasti i pored mnogih apela iz EU nisu preduzele odgovarajuće mere kako bi izbori bili fer.
"Smatramo da nije obezbeđen minimum uslova za kredibilne izbore", rekla je Maja Kocijančič i pozvala strane u Makedoniji da svoja neslaganja ostave po strani kako bi Makedonija mogla da ponovo krene putem ka EU.
Najveća opoziciona stranka, Socijademokratski savez Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva je bojkot izbora najavio odmah po objavljivanju datuma, jer smatra da ne postoje uslovi za demokratske i fer izbore 5. juna. Izborne liste neće podneti ni dve albanske partije, članica doskorašnje vladajuće koalicije Demokratska unija za integracije (DUI) Alija Ahmetija i opoziciona Demokratska partija Albanaca (DPA) Menduha Tačija.
Održavanje vanrednih parlamentarnih izbora je deo Dogovora iz Pržina kojim je trebalo da bude rešena politička kriza, ali sprovođenje tog dogovora u potpunosti, prema mišljenju najveće opozicione stranke, ometa vladajući VMRO DPMNE svojim odnosom i zloupotrebom državnih institucija.
EU je u aprilu privremeno obustavila napore u posredovanju između stranaka u cilju rešavanja krize koja već dve godine opterećuje Makedoniju.
Izbori su prvo, prema Dogovoru iz Pržina, trebalo da budu održani 24. aprila, ali su pomereni za 5. jun, pod pritiskom SAD i EU, koje su, kao i makedonska opozicija, smatrale da nisu ispunjeni svi uslovi za fer i kredibilne izbore.
Politička kriza u Makedoniji, koja je podelila zemlju na dva tabora, počela je pre skoro dve godine kada SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u parlament, optužujući vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.
Kriza je dodatno zoštrena odlukom predsednika Đorđa Ivanova da abolira sve političare protiv kojih se vode postupci, među kojima su velikim delom oni koji su povezani s aferom prisluškivanih razgovora u koje su umešani funkcioneri vladajće stranke VMRO DPMNE i vlada.
Građani traže odlaganje izbora
Učesnici "Šarene revolucije" su 17. maja u Skoplju bojom gađali zgradu Sobranja Makedonije i zahtevali odlaganje izbora. "Izbore bez izbora nećemo dozvoliti", glasio je jedan od slogana na demonstracijma popularno nazvanim "Šarena revolucija", koje organizuje građanski pokret "Protestujem".
Demonstranti su ispred Sobranja Makedonije ponovili zahtev da predsednik parlamenta sazove sednicu na kojoj bi bili odloženi izbori.
Učesnici "Šarene revolucije" su iz improvizovanog katapulta gađaji balonima sa bojom zgradu parlamenta, jer im bliži prilaz sprečavaju policajci i metalne ograde koje su postavljene oko zgrade. Svaki pogodak Sobranja bojom bio je propraćen ovacijama. Demonstranti su ponovi obojili Portu Makedonija (trijumfalnu kapiju), koju su prethodnih dana čistili i simpatizeri VMRO DPMNE.
Kao i prethodnih dana, protest građana koji su nezadovoljni desetogodišnjom vladavinom VMRO DPMNE Nikole Gruevskog počeo je ispred Specijalnog tužilaštva koje se bavi aferom o prisluškivanim razgovorima, u znak podrške toj instituciji.
Posle protesta, ispred parlamenta demonstranti su došli pred zgradu Vlade Makedonije, gde su izrazili negodovanje vladavinom VMRO DPMNE bivšeg premijera Nikole Gruevskog."Zbogom Nikola", "Zatvor ti ne gine, Nikola", neke su od parola koje su izvikivali građani.
Pred sedištem vlade emitovane su neke od takozvanih "bombi" - prisluškivanih razgovora koje je prošle godine objavio lider opozicionog SDSM-a Zoran Zaev, u kojima se, kako je tada rekao, čuju glasovi vladajućih funkcionera kako se dogovaraju o kriminalnim poslovima.
Demonstranti u organizaciji građanskog pokreta "Protestujem" traže ostavku predsednika Djorđa Ivanova, odlaganje izbora zakazanih za 5. jun, jer smatraju da za njih ne postoje uslovi, zatim da vlada podnese ostavku i da se umesto nje formira ekspertska koja će pripremiti fer i kredibilne izbore. Jedan od zahteva je i da nevladine organizacije budu uključene u pregovore o političkom rešavanju krize.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|