Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Češka ostaje pušački raj u EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Češkoj je 25. maja propao još jedan pokušaj da se pooštri zakon protiv pušenja i da se ono zabrani u restoranima, kao i da se smanji dostupnost alkoholnih pića. Ovaj neuspeh izazvao je oštre sukobe u vladajućoj koaliciji ali i obradovao predsednika te zemlje Miloša Zemana, okorelog pušača. Ovakav razvoj odudara od trenda u EU, gde pušenje u kafanama postaje retkost, a 20. maja u Velikoj Britaniji i Francuskoj zvanično je počela prodaja i nebrendiranih pakovanja cigareta.
"Nasmejao sam se pun radosti, zato što sam sebi rekao da ne bih mogao da stavim veto na zakon ako bi prošao jer bih bio u sukobu interesa kao teški pušač", rekao je češkim medijima predsednik Zeman, nakon odbijanja predložene zabrane pušenja u restoranima i barovima i smanjenja dostupnosti alkoholnih pića. Restorani u Češkoj mogu tako i dalje da biraju da li će biti pušački ili nepušački
Rasprava u Poslaničkom domu o predlozima Ministarstva zdravlja bila je burna i žestoka i trajala je četiri sata. Iako je cela vladajuća koalicija Češke socijaldemokratske stranke, Alijanse nezadovoljnih građana (ANO) i Hrišćanske demokratske unije - Češke narodne stranke, trebalo da glasa za zabranu pušenja, na kraju je dogovor miniralo 13 poslanika Alijanse i zakon nije prošao. Za njega od 175 prisutnih glasalo 80 poslanika, 42 bilo protiv i da prođe nedostajalo je svega osam glasova.
"Time su pošli na ruku duvanskom lobiju i izdali su interese građana", optužio je premijer Bohuslav Sobotka koalicionog partnera ANO i lidera te stranke ministra finansija Andreja Babiša.
On je čak najavio da će se hitno sastati vladajuća koaliciji jer nije moguće da vlada izdrži ako jedan njen član već nekoliko puta minira u parlamentu zakone o kojima se dogovori cela vlada.
Zeman ipak ne veruje da će ovaj spor oko pušenja dovesti do raspada koalicije.
"Znate gradaciju pojma neprijatelj? Prvi stepen neprijatelj, drugi stepen smrtni neprijatelj, treći stepen koalicioni partner", našalio se on.
Miniranje dogovora i odbijanje da glasaju za zakon poslanici ANO pravdaju time da su u prvobitni predlog pre glasanja razni poslanici uneli toliko izmena, između ostalog da se u restorane uvedu pušionice, da je to postao propušački zakon za koji nema smisla glasati.
Ovo je samo izolovani raj za pušače
Češka će tako ostati poznata kao raj za pušače i pivopije u Evropi gde se obruč oko pušača i proizvođača duvana polako steže. Samo pet dana pre ove rasprave u češkom parlamentu, u Francuskoj i Velikoj Britaniji zvanično je počela prodaja takozvanih neutralnih paklica cigareta, bez istaknutog brenda. Iako neutralne paklice neće odmah biti rasprostranjene, ovo je prvi korak ka uvođenju isključivo ovakvih pakovanja cigareta i rezanog duvana prvi put u Evropi.
Trafike u Francuskoj za sada ne znaju kakav će biti tempo pristizanja nebrendiranih paklica na tržište, s obzirom da im proizvođači do 20. novembra ove godine mogu isporučivati brendirane paklice kao i do sada, dok je rok za prodaju starih zaliha na kioscima kraj 2016.
Od 1. januara 2017, trafike koje budu i dalje imale zalihe brendiranih paklica viđe neće moći da ih prodaju potrošačima. Ovo se odnosi ne sam na dezen, već i na oblik pa više neće moći da se prodaju paklice u obliku karmina, kojima se aludira na tananost i eleganciju.
Paklice tankih cigareta i cigareta namirisanih mentolom ili voćnim mirisom moraće da budu nebrendirane od 20. maja 2017, a njihoa prodaja prestaje 2020. godine.
Poslanica Socijalističke partije i bivša ministarka Mišel Delone (Mićele Delaunay) rekla je za Nuvel obzervater (Nouvel Observateur) da je to velika pobeda nad duvanskim lobijem. Navela je da su ovakvi propisi posebno važni zbog onih koji bi tek počeli da puše, budući da se duvanska industrija sada trudi da paklicama i aromama učini pušenje primamljivijim.
Kako prenosi francuski magazin Sijans e avenir (Sciences et avenir), u prevodu „nauke i budućnost”, neki proizvođači navode da se troškovi zamene paklica neće preneti nak orisnike. Prema navodima ovog lista, porezi i takse čine više od 80% cene cigareta, a proizvođači dobijaju manje od 10%. U Francuskoj se cigarete trenutno prodaju za između 6,5 i 7 evra, navodi se u tekstu.
Delone je rekla da su, pored pretnji duvanske industrije sudskim procesima, i vlasnici trafika zatražili da im se nadoknadi šteta koju bi mogli da pretrpe zbog manje prodaje i to tako što će po paklici dobijati 0,77 umesto sadašnjih 0,48 evra. Po njenim rečima, problem je što oni traže tu razliku od države, a ne od duvanske industrije.
Pobeda države u Velikoj Britaniji
U Velikoj Britaniji proizvođači duvana su tužili državu i izgubili proces. Ovo znači da će i na Ostrvu u narednim mesecima početi da se sve češće viđaju neutralna pakovanja.
Proces su pokrenuli Britiš Ameriken tobako (BAT), Filip Moris internešenal (Philip Morris), Džapan tobako internešenal (JTI) i Imperijal brends (Imperial Brands). Njihov argument bio je da im je zakonom o neutralnim pakovanjima bespravno oduzeta intelektualna svojina, što je Viši sud odbacio, ukazavši i na moralnu dimenziju zakona budući da je reć o zaštiti dece i odraslih od štetnih posledica duvana, preneo je Rojters.
Zakon o nebrendiranim pakovanjima stupio je na snagu dan nakon presude, 20. maja, u skladu sa propisima EU, mada će dosadašnja pakovanja ostati dozvoljena u prodaji još godinu dana.
U britanskom dnevniku Telegraf ocenjeno je da je ova zabrana dobar znak za demokratiju, budući da je zakon donela legitimno izabrana vlada, dok su duvanske industrije lobirale ali to nije dalo rezultat. Sudovi, kako se navodi, nisu dobar način za preokretanje politike.
Iako dobra odluka za državu, sam propis je po oceni ovog lista preteran i čini se da je reč o dosta neliberalnoj odluci vlade u sadašnjim okolnostima na britanskom tržištu.
Navodi se da je pušenje u opadanju, da duvan ionako mora biti skriven u prodavnicama i izvađen samo na zahtev potrošača. U takvom kontekstu, kako se navodi „nije jasno kakvu promenu može da donese promena pakovanja”.
Izvor: Beta i S.V.
Ilustracija: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|