Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Spuštanje lopte u Berlinu i Ankari
|
|
|
|
|
Objavljeno : 03.06.2016. |
|
|
|
|
|
|
Dan nakon što je Turska povukla ambasadora iz Berlina zbog toga što je Nemačka zvanično nazvala zločin nad Jermenima početkom 20. veka genocidom, obe strane spuštaju loptu i ukazuju da su njihovi odnosi dovoljno značajni i jaki da izdrže tu krizu.
Donji dom nemačkog parlamenta Bundestag usvojio je 2. juna rezoluciju kojom je Nemačka korak bliže da se svrsta na listu zemalja koje su ubistvo 1,5 miliona Jermena tokom i nakon Prvog svetskog rata priznale kao genocid. Ovo je izazvalo gnev Turske, koja je povukla ambasadora u Berlinu u znak protesta zbog te "istorijske greške" i zapretila uzvratnim merama.
Situacija je tim složenija što je do krize došlo u trenutku već napetih odnosa sa Turskom zbog sporazuma o obuzdavanju migracija sa EU koji Turska preti da neće primenjivati ukoliko ne dobije izuzeće od viza za putovanje svojih građana u šengensku zonu.
Ipak, premijer Turske Binali Jildrim rekao je da će odnosi biti "narušeni" ali da se neće "potpuno pogoršati".
"Nemačka i Turska su dva veoma važna saveznika. Ne treba očekivati da se odnosi odjednom pogoršaju zbog ove odluke ili sličnih odluka", izjavio je Jildrim pokušavajući da trvenja zadrži pod kontrolom.
Naveo je da je rezolucija "ništava" u očima Ankare i da će "ozbiljno oštetiti odnose Nemačke i Turske".
"Kakve god da budu okolnosti, nastavićemo odnose sa našim prijateljima, sa našim saveznicima", dodao je on. Ipak, uoči odlaska u Azerbejdžan koji prolazi kroz tešku krizu u odnosu sa Jermenijom o pitanju oblasti Nagorno-Karabah, on je rekao da će Turska dati "odgovarajući odgovor" nakon konsultacija sa ambasadorom koji je povučen iz Berlina.
I sam predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan, koji je trenutno u poseti Africi, rekao je da će rezolucija Nemačke ozbiljno narušiti odnose Turske i Nemačke.
"Ta kleveta od genocida"
Ministar pravde bio je mnogo oštriji i za dnevnik Milijet je podsetio Nemačku na nacističku prošlost.
"Prvo spaljujete Jevreje u pećima a onda dolazite da optužujete turski narod za klevetu od genocida", rekao je ministar Bekir Bozdag.
Većina turskih dnevnika je na naslovnici izrazila negodovanje, a mnogi su objavili fotografije nemačke kancelarke Angele Merkel sa Hitlerovim brkovima. Dnevnik Akit donosi naslov "Nacisti laju a karavani prolaze", Hurijet "Sram da vas bude", a Aksam se poslužio nemačkom rečju "Dumkopf" (Dummkopf), što znači imbecil.
Rezolucija je usvojena u zaista nezgodnom trenutku u odnosima Ankare i Berlina, koji su se tokom prethodnih sedmica pogoršali zbog blokade sporazuma o vizama, koji je deo šireg sporazuma o migrantima u kojem je ključna uloga Turske koja bi trebalo da prihvata nepropisen migrante koji su došli s njene teritorije.
U Evropi se spor između Turske i Nemačke s pažnjom prati, ali analitičari smatraju da će nakon naleta gneva odnosi moći da se nastave bez preteranih posledica.
"Ankara već godinama redovno primenjuje taktiku toplo-hladno prema državama koje priznaju genocid, ali se odnosi pre ili kasnije vrate na polaznu tačku", rekao je za AFP turski istoričar i politikolog Samim Akgenil sa Univerziteta u Strazburu u Francuskoj.
Velike su pare u pitanju...
I iz Nemačke stižu umirujući tonovi, pa je portparol nemačke kancelarke Angele Merkel Stefen Zajbert 3. juna rekao da su odnosi Nemačke i Turske dovoljno jaki da "izdrže razlike u mišljenjima".
Nemačka i Turska su vezane jakim ekonomskim interesima. Njihova privredna razmena 2015. godine je dostigla vrednost od 35 milijardi dolara, a turskom sektoru turizma, koji prolazi kroz veliku krizu, više nego ikada su potrebni nemački posetioci.
Rezolucija Bundestaga dodatni korak ka zvaničnom priznavanju genocida nad Jermenima u Nemačkoj, ali ne obavezuje nemačku vladu.
Jermeni smatraju da je na izmaku Otomanskog carstva sistematski ubijen 1,5 miliona pripadnika tog naroda. Više od 20 zemalja, među kojima su Francuska, Italija i Rusija, priznalo je da je reč o genocidu..
Stav Turske je da je reč o građanskom ratu u kojem je život izgubilo između 300.000 i 500.000 Jermena i isto toliko Turaka.
Izvor: AFP
Foto: Beta-AP
Povezani sadržaj
|
|
|