Projekat podržali
![Evropska Unija](http://static.euractiv.rs/cache/images/eulogo.jpg)
Sponzori mreže
|
Šta o Bregzitu misle Mik Džeger i Ken Louč
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.06.2016. |
![Štampa](/images/M_images/printButton.png) |
![El. pošta](/images/M_images/emailButton.png) |
![bookmark](/templates/ea/images/star.png) |
|
|
|
![](http://static.euractiv.rs/cache/pictures/thumb_daily_express_beta-ap-150x150.jpg) Pristalice istupanja iz Velike Britanije trenutno imaju vetar u leđa, sa prednošću u istraživanjima javnog mnjenja, ali i aktivnom podrškom čitanog dnevnika San (Sun) koji je 14. juna i javno pozvao čitaoce da glasaju za Bregzit. Zabrinutost na tržištu je očigledna sa padom na svetskim berzama, dok su mediji i javne ličnosti podeljeni. Tako milijarder Ričard Brenson smatra da bi istupanje bilo najtužniji dan, dok tvorac usisivača "dajson" podržava Bregzit, a osnivač Vikiliksa Asanž optužuje britanske vlasti da se "izvlače" na EU da ga ne bi pustili da ode iz ambasade Ekvadora u toj zemlji.
"Kad god se objavi istraživanje koje pokazuje prednost pobornika Bregzita, ili se pojavi neka glasina "tržište je ponovo u padu", izjavio je analitičar brokerske kuće IG Francuska Aleksandar Baradez, konstatujući da su investitori "nepoverljivi prma Evropi.
Londonska Berza 14. juna je završila sa padom od 2%, dok se u Parizu beleži pad peti dan zaredom, ovog puta za 2,29%, a na Vol stritu zabeležen je blafi pad od 0,33%.
Na deviznom tržištu pod posebnim pritiskom je funta, a prema rečima analitičara konsultantske kuće FXPro Sajmona Smita (Smith) najnovija istraživanja su dodatno pogoršala situaciju.
Već nekočiko dana istraživanja javnog mnjenja ukazuju na prednost pobornika istupanja, pa je i 14. juna za istupanje bilo 53% isitanika prema istraživanju ICM koje je objavio Gardijan, dok je razlika nešto veća prema istraživanju instituta Ju Gav (YouGov) za Tajms.
Glavni portparol kampanje za ostanak u EU Džejms Mekgrori (James McGrory) rekao je da ne bi "pridavao previše pažnje istraživanjima" jer se reuzultati menjaju, a i prošle godine su predviđanja na osnovu istraživanja bila potpuno pogrešna.
San za Bregzit, Gardijan za EU
Prema pregledu francuskog dnevnika Mond, glavni britanski dnevnici su jasno opredeljeni za bregzit ili protiv njega, pri čemu među tabloidima dominira podrška istupanju, sa izuzetkom Dejli mirora (Daily Mirror), dok ozbiljniji listovi podržavaju ostanak u EU, sa izuetkom Tajmsa koji je neopredeljen.
Tabloid San, u vlasništvu bogataša Ruperta Mardoka (Murdoch) je 14. juna dao snažan vetar u leđa pobornicima istupanja zvanično se opredelivši za Bregzit, uz tvrdnju da je budućnost Britanije u EU ograničena "neprekidnom ekspanzijom nemačke federalne države", kao i da istupanje pruža mogućnost "oslobađanja od diktature Brisela". Ovakav stav nije iznenađenje, jer je ovaj tabloid poznat između ostalog po opomeni zbog neutemeljenih navoda da je i kraljica Elizabeta II za istupanje.
Na ovoj liniji je i Dejli mejl (Daily Mail), koji je prema istraživanju Oksfordskog univerziteta objavljenog krajem maja list koji je objavio najviše članaka u korist istupanja.
Pitanje opredeljenosti ne treba ni postaviti za Dejli ekspres (Daily Express) koji podržava ekstremno desničarski UKIP, poznat po protivljenju Uniji.
Jedini veliki tabloid naklonjen ostanku u EU je Dejli Miror (Daily Mirror), blizak laburistima, koji između ostalog ismeva stav pobornika Bregzita koji optužuju imigraciju za probleme poput nezaposlenosti, koje su po stavu ovog lista oni sami i stvorili.
Drugačija slika je u ozbiljnim listovima, gde su Gardijan (The Guardian) i Fajnenšel tajms FT naklonjeni ostanku u EU, dok je Tajms (The Times) neopredeljen, ali među čitaocima prevladavaju pobornici ostanka.
Gardijan, dnevnik levog centra, u februaru kada je najavljen termin referenduma najavio je da će "bez obzira na okolnosti" pružati podršku ostanku u EU. "Gardijan se neće suzdržavati od toga da do 23. juna podržava mesto Velike Britanije u Evropi što jasnije i časnije moguće", istaknuto je i 9. maja u uvodniku.
Fajnenšel tajms je, bez tako zvaničnog opredeljenja, među listovima koji objavljuju najvišečlaanak za ostanak u EU.
Jedini veliki ozbiljan list koji se čini neopredeljenim je Tajms, u vlasništvu Maardoka kao i evropskeptični San. Međutim, kako prenosi Mond, istraživanje instituta Ju gav (YouGov) s početka marta pokazalo je da je 62% čitalaca za ostanak u EU.
Šta misle Montipajtonovci, milijarderi, pevači...
Uticaj na javno mnjenje ima i mišljenje poznatih, a jedan od njih je i miliajrder Ričard Brenson koji smatra da bi istupanje dovelo do trgovinskog rata, i da bi to bio jedan od najtužnijih dana za Britaniju.
"Ne vidim zašto bi EU bila prijatna prema nama ukoliko je napustimo. Da sam ja na njenom mestu naplatio bih onima koji napuštaju brod", rekao je on, a preneo AFP.
Dobitnik Zlatne palme u Kanu Ken Louč (loach) oličenje je dvomljenja glasača levice, nezadovoljnih isuviše liberalnim tendencijama u EU, ali i naklonjenih ostanku u Uniji.
"Evropska unija je trenutno neoliberalni projekat. Ali ako istupimo bićemo suočeni sa veoma desničarskom vladom. Moj stav, kao i stav mnogih levičara, je da ćemo glasati za ostanak u EU, ali ut veoma kritički stav prema Uniji", naveo je on.
Glumac iz Gospodara prstenova Ijan MekKelen (Ian McKellen) upozorio je na moguće nazadovanje u pogledu prava homoseksualaca u slučaju istpuanja iz EU.
Duhovni vođa Anglikanaca u svetu, nadbiskup iz Kenterberija Džastin Velbi (Justin Welby) upozorio je da bi glasanje za istupanje iz Eu iz straha od imigracije bilo "povlađivanje najgorim instinktima".
Osnivač Vikiliksa (WikiLeaks) koji već četiri godine živi u ambasadi Ekvadora u Londonu iz straha da bude uhapšen po evropskoj poternici smatra da su britanske vlasti "u više navrata koristile EU kao političko pokriće za sopstvene odluke".
Izumitelj usisivača koji nose njegovo ime Džejms Dajson se, za razliku od većine poslovnih ljudi, izjašnjava za Bregzit, smatrajući da su upozorenja o mogućem trgovinskom ratu gluposti.
Pevač grupe Hu (The Who) Rodžer Daltri (Roger Daltrey) rekao je za San da je EU "stvorena prevarom" i da će sigurno glasati za istupanje.
Lider Roling Stonsa (Rolling Stones) Mik Džeger (Mick Jagger) rekao je da je neodlučan, ali je za Skaj njuz izjavio da bi dugoročno gledano efekti istupanja mogli biti dobri.
Jedan od glumaca Monti Pajtona (Monty Pyhton) optužio je birokrate za iščezavanje "poslednjeg traga demokratske odgovornosti", a kao potrebne reforme na Tvuteru je naveo da se "napusti evro, polažu računi, i da se obesi Žan-Klod Junker”.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Beta-AP
![](/templates/ea/images/bar-bullet.gif) Povezani sadržaj
|
|
|