Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lažna pića mnogo koštaju EU
|
|
|
|
|
Objavljeno : 04.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Zbog rasta prodaje lažnih žestokih pića i vina vlade članica Evropske unije godišnje gube više od milijardu evra, kao i više od 20.000 radnih mesta direktno ili indirektno. Uz to je opasnost od pića nabavljenih na crnom tržištu po javno zdravlje velika. Šverc i prodaja lažnih pića procvetali su nakon što su evropske vlade pogođene krizom povećale poreze. Sektor proizvodnje žestokih pića i vina u EU, kojim dominiraju mala i srednja preduzeća sa po deset zaposlenih u proseku, zalaže se za smanjenje poreza na alkohol kao način za suzbijanje crnog tržišta.
Izveštaj Agencije za intelektualnu svojinu EU (EUIPO) pokazao je da se godišnje gubi 4,4% legitimne prodaje alkohola i 2,3% prodaje vina zbog krivotvorenih alkoholnih pića. Uz ozbiljne posledice po javno zdravlje, nezakonita trgovina žestokim pićima i vinima umanjuje preko potrebne javne prihode vlada EU.
"Ukupan godišnji gubitak u vladinim prihodima zbog krivotvorenih proizvoda u tim sektorima u EU u vidu poreza na prihod domaćinstva, doprinosa za socijalno obezbeđenje, poreza na dobit kompanija, poreza na dodatu vrednost i akciza procenjuje se na 1,2 milijarde evra", navodi se u izveštaju.
Najveći gubitak beleži Španija, od 263 miliona evra godišnje, a slede Italija sa 162 miliona, Nemačka sa 140 miliona i Francuska sa 136 miliona.
Neke članice Evropske unije su pogođene ekonomskom krizom i politikom štednje odlučile da do "svežeg" novca dođu povećanjem akciza na alkohol. To je za posledicu imalo da se sve veći broj građana EU okreće crnom tržištu, gde su alkoholna pića jevtinija.
Gledano prema akcizama na alkoholna pića, izveštaj je pokazao da Britanija godišnje gubi 197 miliona evra, Francuska 100 miliona a Nemačka oko 140 miliona.
Crveni tepih za švercere
Povećanja poreza bila su plodno tlo za procvat crnog tržišta. Tako je u Grčkoj povećanje poreza na alkohol za posledicu imalo znatno manji od očekivanog prihod od akciza.
Između 2009. i 2011. grčki sektor alkohola suočio se sa kumulativnim povećanjem poreza na njihove proizvode od 125%. Na sve to je povećan i porez na dodatu vrednost, sa 19% na 23%.
"Bilo je to postavljanje crvenog tepiha za krijumčare koji nude svoje nelegalne proizvode po znatno nižoj ceni. Istovremeno to predstavlja zdravstveni rizik za građane i turiste", kazao je za EurActiv.com direktor evropskog udruženja proizvođača alkoholnih pića SpiritsJurop (spiritsEUROPE) Pol Skehen (Paul Skehan).
"Ne zaboravimo da je 2012. godine 45 ljudi umrlo u Češkoj, Slovačkoj i Poljskoj pošto su pili nelegalni proizvod koji je sadržao metanol", podsetio je Skehen i istakao da napori grčke vlade u borbi protiv nelegalnog alkohola, poput mobilnih "odreda" tužilaštva, predstavljaju korak u dobrom pravcu.
Međutim, dodao je Skehen, te mere mora da prati smanjenje poreza "kako bi se umnjili podsticaji za cvetanje crnog tržišta".
Udar na zaposlenost
Agencija za intelektualnu svojinu, čije je sedište u Alikanteu, bavila se i uticajem prodaje lažnih pića na zaposlenost.
Prema podacima Eurostata za maj, u 28 članica EU bez posla je nešto više od 21 milion ljudi. Stopa nezaposlenosti je u maju pala na 8,6% sa aprilskih 8,7% i 9,6% u maju 2015. Najviše stope nezaposlenosti beleže se u Grčkoj (24,1% u martu 2016.) i Španiji (19,8%).
Agencija je upozorila da prodaja žestokih pića i vina "ispod tezge" košta EU 4.800 radnih mesta direktno. Veliki je međutim i uticaj na druge sektore tržišta.
"Kada se uzmu u obzir ukupni efekti prodaje lažnih pića i vina, u ekonomiji EU se gubi još 18.500 radnih mesta, od čega značajnih 8.600 u poljoprivredi i 1.300 u industriji hrane", navodi se u izveštaju.
Direktor Agencije Antonio Kampinos istakao je da sektor proizvodnje žestokih pića i vina u EU preteženo čine mala i srednja preduzeća sa po deset zaposlenih u proseku.
"Izveštaj pokazuje ekonomski uticaj krivotvorenja na industriju pića i posledice po ekonomiju EU u celini. Naši nalazi treba da pomognu kreatorima politike da odgovore na izazove krivotvorenja u tom važnom privrednom sektoru", kazao je Kampinos.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|