Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Francuska: crveni tepih za britanske firme
|
|
|
|
|
Objavljeno : 29.09.2016. |
|
|
|
|
|
|
Francuske vlasti sačinile su posebnu ponudu za privlačenje finansijskih firmi koje trenutno imaju sedište u Velikoj Britaniji a zbog Bregzita bi mogle da ostanu bez takozvanog evropskog pasoša, dozvole da usluge pružaju širom EU. Bregzit otežava i plan Londonske berze za spajanje sa Frankfurtskom berzom, o kojem je Evropska komisija 28. septembra otvorila detaljnu istragu.
Francuska želi da na vreme privuče firme sa sedištem u Britaniji koje bi nakon istupanja iz EU mogle da izgube pravo da pružaju usluge iz EU. Za to je osmislila procedure po meri Britanaca. U ovaj paket dobrodošlice spadaju pojednostavljena procedura i prihvatanje dokumenata na engleskom, a detalji su izneti na sajtovima francuskog regulatornog tela za finansijska tržišta AMF i za nadzor sektora banaka i osiguranja ACPR.
Francuska očekuje da će za ovu ponudu koju su regulatorna tela objavila u sredu biti zainteresovane osiguravajuće kuće, investiciona preduzeća i ustanove za transfer novca i elektronski novac sa sedištem u Velikoj Britaniji.
Konkretno, za "nastavak postojećih aktivnosti koje su već pod nadzorom nadležne vlasti zemlje porekla" odobrenje za rad može biti ubrzano i pojednostavljeno, "bazirano na već dostupnim dokumentima na engleskom" poput onih koje su nadzorni organi zemlje porekla već izdali, navodi se u ponudi AMF i ACPR.
Kako prenosi francuski dnevnik Figaro, ponuda se odnosi i na firme za upravljanje kapitalom i nove inovativne start-ap firme za finansijske tehnologije, takozvane fintek (fintech).
Njima je ponuđena pomoć u svim fazama dobijanja dozvole, kao i takozvana dvonedeljna karta (2WeekTicket) koja će im omogućiti da dobiju mišljenje o ispunjenosti uslova za dozvolu, na osnovu kojeg će moći brzo da preduzmu prve korake za uspostavljanje u Francuskoj, a u slučaju da uslove i imaju dozvole koje im omogućavaju i evropski pasoš sleduje im u roku od dva meseca.
Kako bi se njihovi predmeti "optimalno" obrađivali, biće im dodeljena kontakt osoba koja govori engleski, koja će voditi proceduru i moći da ih posavetuje.
Najzad, agencija zadužena za bankarsko osiguranje ACPR navela je da je na sajt postavila tipske predmete zahteva, kao i poštansko sanduče kako bi se odgovorilo na pitanja firmi na koje će Bregzit uticati.
Francuski finansijski sektor takođe je pokrenuo više kampanja za promociju Pariza kao finansijskog centra kako bi se privukao deo finansijskih firmi iz Londona.
Međutim, iza zatvorenih vrata neki bankari iznose stav da Francuska neće imati veliki priliv firmi iz Londona zbog poreskog sistema i radnog prava koji se u inostranstvu često smatraju isuviše opterećujućim, prenose francuski mediji.
Treći pokušaj spajanja londonske i frankfurtske berze
Bregzit bi mogao da utiče i na plan spajanja Frankfurtske berze i Londonske berze. Ovaj treći pokušaj spajanja najavljen je u martu, a Evropska komisija 28. septembra je najavila otvaranje detaljne istrage da bi se utvrdilo da li se time narušava konkurencija, sa rokom okončanja 13. februara 2017.
"Moramo da pratimo da tržišni akteri nastave da imaju pristup infrastrukturi finansijskih tržišta pod konkurentnim slovima. Zato smo otvorili detaljnu istragu kako bismo ispitali najavljenu koncentraciju", najavila je u saopštenju evropska komesarka za konkurenciju Margrete Vestager.
Ova nova spojena berza bila bi direktni konkurent Euronekstu (berzama Frankfurta, Amsterdama, Brisela i Lisabona) i ICE (koji čini pre svega Njujork).
S obzirom na to da u sklopu Londonske berze radi i Milanska berza, ovim spajanjem bi nastao najveći berzanski operater. Posebnu pažnju Komisije privukao je veliki broj kliriniških kuća koje bi potpale pod isti krov. Klirinške kuće su naime ključni šraf u točku finansija jer garantuju i kupcu i prodavcu da će transakcija biti sprovedena, i štite ih od rizika da druga strana ne poštuje obaveze.
Londonska berza ima klirinšku kuću LCC klirnet (Clearnet), a urpavlja i Milanskom berzom, investicionim kućama i američkim Rasel investments (Russel). Nemačka berza vodi Frankfurtsk berzu, luksemburšku klirinšku kuću Klirsrtrim (Clearstream) i platformu za derivaete Eureks (Eurex).
Londonska berza je zato, kako bi privolela Komisiju da odobri spajanje, najavila da je spremna da razmotri mogućnost da proda francusku filijalu svoje klirinške kuće LCC.
Brisel strahuje za konkurenciju i u drugim oblastima, između ostalog obveznica i finansijskih derivata. Zabrinutost zbog ovog palan spajanja nedavno su izrazili i ministri finansija Belgije, Holandije i Portugalije.
Ukoliko bude odobrena, transakcija će spojiti zonu evra, čija žila kucavica je u Frankfurtu, i finansijski centar Londona koji se priprema za istupanje iz EU.
S obzirom na Bregzit, u Nemačkoj su neki akteri, pre svega iz političkih krugova, izneli rezerve zbog plana da sedište objedinjene berzanske kuće bude u Londonu. U medijima su kružile informacije da ima alternativnih planova, ali plan za sada nije promenjen.
Izvor: AFP i S.V.
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|