Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Novi trend u trgovini duvanom na crno
|
|
|
|
|
Objavljeno : 23.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Krijumčari duvana našli su novi način da prošire nelegalne aktivnosti i sve više se fokusiraju na tzv. jevtine bele cigarete koje predstavljaju još jedan izazov za evropske regulatore i Europol. Reč je o cigaretama koje se legalno proizvode a zatim se krijumčare i nelegalno prodaju. Glavni izvor tih "jevtinih belih" cigareta u Evropi je Belorusija koja nema propise o sledljivosti lanca isporuke. Istovremeno kriminalci koriste i tradicionalne načine krijumčarenja cigareta, ali i inovativne, kakva je upotreba dronova za prebacivanje robe preko granice.
Ilegalna trgovina duvanom globalno je pitanje jer na svetskom tržištu cigareta ima udeo od 10,4%. Pored toga što je glavni izvor finansiranja organizovanog kriminala, ilegalna trgovina umanjuje evropske poreske prihode za, kako se procenjuje, 11,3 milijarde evra godišnje.
Evropska komisija bavi se tim pitanjem u okviru Direktive o duvanskim proizvodima (TPD) i ratifikovala je Protokol o eliminaciji nelegalne trgovine duvanskim proizvodima (FCTC) Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Komisija je takođe zaključila više bilateralnih sporazuma sa duvanskom industrijom kako bi se uspostavila kontrola u lancu isporuka cigareta i zaustavilo krijumčarenje.
Međutim, u julu je Komisija odlučila da okonča sporazum o borbi protiv krijumčarenja duvana sa kompanijom Filip Moris internešenel (Philip Morris International, PMI). Poseban sporazum sa kompanijom Džapen tobako internešenel (Japan Tobacco International, JTI) ističe 2022. a oni sa firmama Britiš Ameriken tobako (British American Tobacco, BAT) i Imperijal brends (Imperial Brands) 2030.
Jevtini beli
U nelegalnoj trgovini duvanom, kojom je dominiralo krijumčarenje, pojavio se novi trend i uzima sve više maha - "ilegalne bele" cigarete. To su cigarete koje se legalno proizvode ali se zatim krijumčare i nelegalno prodaju.
Na radionici portala EurActiv.com, održanoj krajem septembra uz podršku slovačkog predsedavanja EU, potpredsednik zadužen za Strategiju za sprečavanje nelegalne trgovine u "Filip Morisu" Alvise Žistiniani (Giustiniani) rekao je da je trgovina "jevtinim" ili nelegalnim "belim" cigaretama najbrže rastući sektor ilegalne trgovine duvanom koji sada ima udeo od 35% na tržištu EU.
"Verovatno je to 'uspeh' politika sprovođenih u okviru sporazuma o saradnji između vodećih proizvođača i EU i njenih članica koje su podstakle kriminalce da sa krijumčerenja i falsifikata pređu na 'jevtine bele", istakao je Žistiniani.
Državna sektretarka u slovačkom ministarstvu finansija Dana Meger (Meager) uverena je da nelegalnu trgovinu podstiče tražnja.
"Potrošači žele da kupe jevtine proizvode i uštede novac a kriminalci žele da iskoriste prednost visokih poreza koje ne plaćaju da naprave veliki profit uz mali rizik da će biti uhvaćeni i kažnjeni", kazala je Meger za EurActiv dodajući da su krijumčari izuzetno fleksibilni i prilagođavaju se tražnji na tržistu.
"Problem krijumčarenja 'ilegalnih belih' je jedan primer. Od više od 600 miliona cigareta zaplenjenih uz podršku Evropske kancelarije za borbu protiv pronevara (OLAF) u 2015, gotovo sve su bile 'nelegalne bele", navela je ta slovačka zvaničnica.
Inovativni organizovani kriminal
Meger je ukazala na brojne "inovativne" načine koje krijumčari koriste kako bi ostali u poslu.
Tako se na ukrajinsko-slovačkoj granici koriste dronovi koji gotovo svake noći prelaze granicu i prenose cigarete.
"Tu su i mnogo klasičniji načini krijumčarenja, poput gumenim čamcima bez posade koji idu preko granica na rekama Už i Tisi ili nelegalnog prelaska grupa prevoznika preko zelene granice", navela je Meger.
Ona je pomenula i podzmeni tunel dug 700 metara koji povezuje slovačku i ukrajinsku teritoriju. Tunel, koji u prečniku ima metar i ide tri do šest metara ispod zemlje, ima šine po kojima klize kolica sa robom. Ako se koristi 2-3 puta nedeljno, izbegavanje poreza procenjuje se na 50 miliona evra godišnje, kazala je Meger dodajući da se pretpostavlja, s obzirom da su upozorenja o štetnosti pušenja na engleskom, da cigarete "nisu namenjene slovačkom tržištu".
Slučaj Belorusije
Prema izveštaju kuće KPMG, glavni izvor nelegalnih cigareta u Evropskoj uniji je Belorusija. U EU je u 2015. popušeno pet milijardi "nelegalnih belih beloruskih" cigareta.
Pored toga, u značajnoj količini nelegalne beloruske cigarete idu u zemlje istočne Evrope, prvenstveno Ukrajinu, Moldaviju i Rusiju.
Izveštaj KPMG pokazao je da u Belorusiji postoje dva domaća proizvođača duvanskih proizvoda, državna fabrika duvana Neman (GTFN) i privatna Tabak invest koja, uz vlastite marke, proizvodi i po licenci ili na osnovu ugovora sa međunarodnim kompanijama.
Svaka deseta cigareta popušena u EU je marke kompanije GTFN što je u periodu 2011-15. za posledicu imalo neplaćeni porez veći od tri milijarde evra.
EU je u februaru ukinula većinu sankcija Belorusiji nakon unapređenja stanja ljudskih prava u toj zemlji. Takođe EU gura mere za unapređenje ekonomskih veza sa Minskom ali je pitanje kontrole nelegalne trgovine duvanom jedno od otvorenih.
"EU treba da iskoristi pregovore o trgovini sa susedima koji su primarni izvor 'nelegalnih belih', uključujući Belorusiju, da ih nagovori ne samo da ratifikuju FCTC, već i da donesu specifične mere za kontrolu lanca snabdevanja", smatra Žistiniani.
Portparol EU je za EurActiv rekao da je OLAF nedavno počeo da traži informacije od Belorusije oko izvoza "jevtinih belih" cigareta.
"Saradnja je još u početnoj fazi jer je zahtev dat u okviru nedavno potpisanog sporazuma o administrativnoj saradnji OLAF i Belorusije u kome je posebna pažnja posvećena potrebi borbe protiv nelegalne trgovine duvanom", dodao je zvaničnik EU.
Uloga Europola
Europolov stručnjak Hauard Pju (Howard Pugh) rekao je da "jevtine bele" cigarete uglavnom dolaze iz Belorusije, ali i UAE.
On kaže da je problem kod "jevtonih belih" to što su normalno i legalno proizvedene u zemlji van Evrope ali i u Evropi.
"Zato kada tražite od Belorusije da nadgleda određenu fabriku, tu nema krivičnog dela jer se legalno proizvodi", rekao je Pju i dodao: "Cigarete izlaze iz fabrike sa korektnim dokumentima ali oni nemaju isti lanac kontrole isporuka kao četiri velika proizvođača duvana". Kako je pojasnio, nema propisa koji dokazuju da proizvođač "jevtinih belih" cigareta zna kome se one prodaju ili da novac za njihovu kupovinu dolaza sa računa.
Karlo van Hekelom (Carlo van Heuckelom) iz Europola kaže pak da su TPD i FCTC skupi i da nužno ne znače rešenje problema. On ističe potrebu saradnje članica dodajući da treba da bude unapređena i razmena informacija između agencija EU.
Tragovi
U debati na nivou EU trenutno je glavna tema usvajanje efikasnog sistema praćenja tragova i posebno člana 15 TPD o sledljivosti.
Duvanska industrija smatra da EU treba da se fokusira na efikasnost i interoperatibilnost regionalnih standarda praćenja sa globalnim sistemom predviđenim FCTC.
Žistiniani je rekao da je za međunarodni pristup važno da svi ti sistemi, koji treba da između sebe razmenjuju informacije, od samog početka budu zasnovani na standardima interoperatibilnosti.
Slično misli i Meger koja poziva da se FCTC posveti posebna pažnja.
"Oruđe kojim se te poželjne mere proširuju preko granica EU i koje može da smanji problem sa 'nelegalnim belim' jeste puna ratifikacija i primena Protokola FCTC", zaključila je Meger.
Protokol FCTC mora da ratifikuje 40 potpisnika da bi stupio na snagu tako da, kako je kazao Žistiniani, "postoji prostor za EU da bude proaktivnija u pružanju rešenja kroz ohrabrivanje članica i trećih zemalja da slede njen primer".
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|