Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropske carine otkrile 35,5 miliona falsifikata
|
|
|
|
|
Objavljeno : 26.11.2015. |
|
|
|
|
|
|
Carine članica Evropske unije otkrile su za godinu dana 35,5 miliona komada falsifikovanih proizvoda u ukupnoj vrednosti većoj od 617 miliona evra, pokazuju novi podaci. Trećina otkrivenih falsifikata su cigarete a slede igračke i lekovi. Najviše falsifikovane robe stiže, kao i prethodnih godina, iz Kine. Borba protiv kršenja prava intelektualne svojine u Briselu se smatra prioritetom na putu ka unapređenju inovacija i kreativnosti u EU.
U izveštaju Evropske komisije o zaštiti prava intelektualne svojine u EU navodi se da se veliki broj slučajeva otkrivanja falsifikovanih proizvoda u 2014. odnosi na isto tako veliki broj otkrivanja isporuka manje količine robe u kurirskom i poštanskom saobraćaju. Taj saobraćaj sve više dobija na značaju kao rezultat rasta prodaje preko interneta.
Kako se navodi, registrovani broj slučajeva otkrivanja, rekordan do sada, odnosi se i na one u kojima je otkriven samo jedan falsifikovani proizvod i na one u kojima je pronađeno više miliona komada.
Evropski komesar za ekonomska i finansijska pitanja, oporezivanje i carine Pjer Moskovisi (Pierre Moscovici) rekao je po objavljivanju izveštaja da zaštita intelektualne svojine mora da bude prioritet "ako se EU ozbiljno zalaže za unapređenje inovacija i kreativnosti u Uniji". Kako je dodao, to je od ključnog značaja i za zdravlje i bezbednost evropskih potrošača, kao i za otvaranje radnih mesta.
"Naše carinske vlasti su na prvoj liniji u borbi protiv uvoza falsifikovanih proizvoda i kršenja prava intelektualne svojine", istakao je evropski komesar.
Među falsifikovanim proizvodima zadržanim na carinama najviše je cigareta (35%) a slede igračke (10%), lekovi (8%), odeća (5%) i hrana (4%).
Proizvodi koji se svakodnevno upotrebljavaju a potencijalno su opasni po zdravlje i bezbednost potrošača, poput napitaka, sredstava za higijenu, lekova, igračaka i električnih kućnih aparata, u 2014. su zajedno činili 28,6% otkrivenih proizvoda prema 25,2% godinu dana ranije.
Kao i godinama pre, Kina je vodeći isporučilac falsifikovanih proizvoda sa učešćem od 80% a slede Hongkong, UAE, Turska i Indija, pokazao je izveštaj Komisije.
Kina prednjači sa isporukom "fejk" proizvoda za negu tela, mobilnih telefona, diskova (CD i DVD).
Kada je reč o falsifikovanim alkohoholnim pićima, u EU ih najviše stiže iz Paname, Tajland predvodi sa falsifikovanim kertridžima a Malezija sa dodacima za mobilne telefone (punjači, slušalice).
U 2014. je u odnosu na 2013. u najvećoj meri smanjen broj otkrivenih falsifikovanih proizvoda za negu tela, obuće, kertridža i tonera, dok je istovremeno za više od 50% porastao broj otkrivenih prehrambenih proizvoda, pića, cigareta, kompjuterske opreme, kućnih aparata.
Kod više od 90% slučajeva otkrivanja i zadržavanja falsifikata, ti proizvodi su ili uništeni ili je pokrenut sudski postupak kako bi se utvrdila povreda prava.
Komisija izveštaje o carinskim aktivnostima na otkrivanju povrede prava intelektualne svojine radi od 2000. na bazi podataka koje carinske službe članica dostavljaju Komisiji.
Zahvaljujući izmeni propisa o zaštiti prava intelektualne svojine na carinama, kojima je ubrzana procedura za uništavanje proizvoda kod kojih postoji sumnja na povredu prava intelektualne svojine, kao i uvođenjem nove procedure za uništavanje malih pošiljski, broj slučajeva otkrivanja i zadržavanja povećan je u 2014. za 10%.
U 2014. su zabeležena 95.194 slučaja otkrivanja falsfikovanih proizvoda prema 86.854 u 2013. Međutim, broj otkrivenih falsifikovanih proizvoda u 2013. - 35,9 miliona komada, bio je nešto veći veći nego 2014, kao i njihova vrednost - 768,2 miliona evra.
Inače, od 2014. carinama EU dostupna je i "onlajn" baza podataka - Informacioni sistem za borbu protiv falsifikata i piraterije (COPIS), u kojoj se registruju svi slučajevi otkrivanja falsifikata i piraterije.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|