Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Evropski region blokira sporazum sa Kanadom
|
|
|
|
|
Objavljeno : 20.10.2016. |
|
|
|
|
|
|
Članice Evropske unije nisu uspele da usvoje važan trgovinski sporazum sa Kanadom ali su optimisti da to mogu da urade do sledeće nedelje, kada na potpisivanje stiže kanadski premijer Džastin Trudo. Sporazumu se protivi belgijski region Valonija pa će taj problem biti jedna od tema u centru pažnje na sastanku šefova država i vlada EU 20. oktobra. Protivljenje sporazumima o slobodnoj trgovini, uključujući sa Kanadom i sa SAD, poslednjih meseci raste u Evropi. Posebno im se protive organizacije građana i političari sa levice koji kažu da će ti sporazumi ugroziti bezbednosne, ekološke i standarde zaštite potrošača EU. Oni takođe upozoravaju da se tim sporazumima "slabi moć vlada da regulišu u javnom interesu".
Ono što ministri zaduženi za spoljnu trgovinu nisu uspeli, sada će pokušati da urade lideri EU na dvodnevnom samitu koji počinje 20. oktobra. Na taj skup gleda se kao na konačan rok za odobravanje Sveobuhvatnog ekonomskog i trgovinskog sporazuma EU-Kanada (CETA) pre nego što 27. oktobra stigne Trudo.
I dok slovački ministar spoljne trgovine Peter Ziga kaže da je na "evropskom samitu da konačno reši pitanje" sporazuma CETA, belgijski ministar Didije Renders (Didier Reynders) rekao je da su podele u njegovoj zemlji ostale, prenela je agencija AP.
Za trgovinski sporazum sa Kanadom potrebna je podrška svih 28 članica EU a Belgija može da ga podrži samo ako to urade svi njeni regioni.
Frankofoni region na jugu Belgije Valonija sa 3,5 miliona stanovnika prošle nedelje je ponovo odbacio sporazum sa Kanadom.
Belgijski i EU zvaničnici sada rade na tekstu koji će omogućiti prihvatanje i spasti sporazum između 500 miliona građana EU i 35 miliona Kanađana.
Kredibilitet EU na testu
Zemlje EU strahuju da će blok izgubiti kredibilitet ako tako veliki sporazum bude odbačen zbog jednog regiona u jednoj članici.
"Iskreno, nisam mogao da zamislim da će poslednja kočnica biti Belgija", kazao je Ziga podsećajući na belgijsku trgovinu i kulturnu bliskost s Kanadom, takođe višejezičnom zemljom sa velikim frankofonim uticajem.
"Ako se ne dogovorimo sa Kanadom, s kim ćemo se dogovoriti? Ne mogu da razumem", kazao je Ziga.
Valonija nije za sporazum sa Kanadom jer se plaši da će jevtini kanadski proizvodi isterati njene poljoprivrednike sa tržišta, kao i da će zbog sporazuma biti odbačeni mnogi standardi u oblasti rada za koje su se u tom regionu borili.
Mnogi Valonci takođe kažu da će CETA biti prethodnik sličnog sporazuma sa SAD - TTIP, koji će, strahuju, još više umanjiti njihove potrošačke i ekološke standarde, kao i životni standard.
Prvobitni rok za Sveobuhvatni ekonomski i trgovinski sporazum sa Kanadom istekao je 17. oktobra, kada je premijer regionalne vlade Valonije Pol Manjet (Paul Magnette) izašao sa primedbama u poslednji čas. "Potrebno nam je još nekoliko dana", rekao je tada Manjet.
"Želim da budemo konstruktuvni. Ako nas čuju, ako podignu lestvicu više i ako zaštite naše socijalne i ekološke norme i naše farmere, bićemo srećni da kažemo da smo našli rešenje", kazao je 19. oktobra Manjet, preneo je AP.
Nemačka je uverena da će sporazum biti odobren. "Ne mislim da će sporazum propasti", kazao je nemački ministar ekonomije Zigmar Gabrijel (Sigmar Gabriel).
Zvaničnici kažu i da je odobrenje Belgije jedino što još nedostaje, iako se još neke članice EU ne osećaju baš prijatno zbog tog sporazuma.
Kanadska ministarka međunarodne trgovine Kristija Frilend (Chrystia Freeland) rekla je novinarima u Otavi da ostaje "oprezni optimista" oko sporazuma. "Ali u ovom trenutku je lopta u evropskom dvorištu", dodala je ministarka.
"Naporno radimo sa Evropljanima ... Svi sa kojima sam do sada razgovarala kažu: 'Držite se, verujemo da će se to desiti".
Pregovori sa belgijskom saveznom vladom, valonskim vlastima i Evropskom komisijom intenzivirani su kako bi se našlo rešenje.
"Svi se slažemo koliko je taj sporazum važan za Kanadu i za EU", prokomentarisao je jedan zvaničnik EU priznajući da Unija nije uvek lak partner u pregovorima. "Pravimo mnogo problema koji ponekad iznenađuju naše partnere", rekao je on, preneo je EurActiv.com.
"Kanađani su bili veoma strpljivi. To nije lako. Nas je 28 i imamo spore procedure", rekla je evropska komesarka za trgovinu Sesilija Malmstrem (Cecilia Malmström).
Za sporazum CETA problematične su, ali ne kao Valonija, i Rumunija i Bugarska koje od Kanade traže bezvizni režim za svoje građane.
Očekuje se da sporazum CETA donese rast trgovine za više milijardi evra kroz smanjenje carina i drugih barijera u trgovini. Istovremeno će EU zadržati stroge mere zaštite socijalnih, ekoloških i standarda u oblasti rada.
Presedan za Bregzit?
Na sporazum CETA gleda se i kao na test pred buduće pregovore EU sa Velikom Britanijom o izlasku te zemlje iz bloka.
CETA može da posluži kao "presedan" za pregovore o Bregzitu, smatra španski ministar spoljnih poslova Hose Manuel Garsija Margaljo (Jose, Garcia Margallo).
Još proletos je zagovornik Bregzita, sada britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson (Johnson) rekao da očekuje da Britanija postigne sporazum sa EU "kao što su uradili Kanađani u pogledu trgovine i oslobađanja od carina".
"To je veoma, veoma svetla budućnost koju vidim", kazao je tada Džonson.
Međutim, komesarka Malmstrem je mnogo manje pozitivna. Ona je 18. oktobra upozorila da "ako to ne možemo da uradimo sa Kanadom, ne mislim da ćemo moći da uradimo sa Britanijom".
I sporazum Velike Britanije i EU moraće da ratifikuju sve članice, uključujući belgijski region Valonija.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|