Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Ministri EU: Jačanje evropske odbrane zbog novih pretnji
|
|
|
|
|
Objavljeno : 15.11.2016. |
|
|
|
|
|
|
Ministri inostranih poslova i odbrane Evropske unije utvrdili su plan izgradnje evropske odbrambene strukture čiji je ključni zadatak da se "odgovori na spoljne sukobe i krize, ojačaju saradnja partnera u Uniji i odbrambeni kapaciteti, zaštite Unija i njeni građani", saopštila je visoka predstavnica EU Federika Mogerini. Ona je 14. novembra u Briselu istakla da će Unija dobiti vojnu strukturu, kapacitete i sredstva, ali to neće biti evropska armija, niti će biti stvorena vojna komanda i štab EU, već što tešnja saradnja postojećih vojnih štabova i snaga. Vojne snage EU će delovati u rešavanju kriza prevashodno u regionima u okruženju EU.
Evropska odbrambena struktura, utemeljena na operativnim "borbenim grupama", snagama za brzo reagovanje, neće imati zadatak odbrane teritorije EU, jer je za to zadužen NATO, a neće biti ni konkurencije i udvajanja vojnih kapaciteta s NATO-om, objasnila je Mogerini.
Šef francuske diplomatije Žan-Mark Ero je novinarima rekao da EU mora da ojača svoje odbrambene sposobnosti zbog "novih pretnji i neizvesnosti u svetu, koje nisu počele dolaskom na vlast (novog američkog predsednika Donalda) Trampa".
"Već jednostavno, Evropa ne sme čekati na odluke drugih, već mora braniti interese Evropljana i igrati stratešku ulogu na svetskoj pozornici", kazao je francuski ministar.
"Amerikanci su", dodao je Ero, "izabrali novog predsednika koji će stupiti na dužnost 20. januara, on priprema svoje timove, postaviće 4.000 zvaničnika i to će potrajati, a odnosi Evrope i Amerike su od suštinskog značaja".
Ero je rekao da sad Trampova administracija treba da razjasni neke stavove iz predizborne kampanje, kao što je međunarodni dogovor o posledicama klimatskih promena koji je "od bitne važnosti za čovečanstvo i svako uzmicanje bi bilo štetno za čovečanstvo i Evropa tu ima interese koje će braniti".
"To isto važi", napomenuo je on, "za bezbednost i bitku protiv terorizma i razvoj, recimo u Africi, tako da su snažne prekoatlantske veze potrebne, da su jasne i počivaju na solidarnosti, a mora se imati i zajedničko viđenje sveta, i to multilateralno viđenje sveta da bi se savladale opasnosti s kojima smo sučeljeni".
Francuski ministar je, međutim, dodao da Trampova administracija može krenuti u politiku izolacije, povlačenja SAD iz nekih svetskih zbivanja i naglasio da to ne bi bilo dobro ni za Ameriku ni za svet.
"Jer", kako je naglasio, "izolacionizam može izazvati nacionalizam, a današnja velika opasnost za svet, i jamačno za Evropu, jeste ponovni uspon nacionalizama".
"Tome se mora posvetiti krajnja pažnja", podvukao je Ero i podsetio na ocenu bivšeg francuskog predsednika Fransoe Miterana: "Nacionalizam - to je rat".
Ero je istakao da ratovi i sukobi već bukte u svetu i kazao da je rat u Siriji glavna briga Evropske unije.
Uz ključni zadatak zaštite spoljnih granica EU, u zaključcima ministarskog zasedanja je naglašena strateška samostalnost i volja da odbrambena struktura Unije dobije sredstva za reagovanje i vojnu akciju, dodao je Ero.
Ministri inostranih poslova i odbrane EU su, po njegovim rečima, potvrdili rešenost da se pokrenu istinska industrijska politika i istraživanja i razvoj za potrebe odbrane, koje će biti finansirana iz postojećih fondova EU i zamašnog tzv. Junkerovog fonda za podsticaj ekonomskog oporavka Unije.
Vojne snage EU delovaće u okolini Evrope
Vojne snage Evropske unije, o čijem ustrojstvu i kapacitetima su se dogovorili ministri EU, delovaće u rešavanju kriza prevashodno u regionima u okruženju Unije, ali će biti sposobne i za širok opseg akcija.
Ojačana evropska odbrambena struktura će "s partnerima delovati svuda gde je moguće, uvek u saglasnosti s međunarodnim zakonom", a u cilju osiguravanja bezbednosti evropskih građana i doprinosa bezbednosti izvan granica Unije.
U zaključcima koje su usvojili ministri inostranih poslova i odbrane EU, kaže se da to podrazumeva upotrebu snaga za brzo vojno i civilno reagovanje, uz korišćenje vojnih "borbenih grupa EU" i vazduhoplovne i pomorske jedinice, kao i operacije izviđanja.
Ove snage mogu pomoći u obuci i bezbednosnom jačanju policije, vladavine prava, upravljanja granicama, suzbijanju terorizma, uzvraćanju na hibridne pretnje, kao i otklanjanju prirodnih katastrofa.
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: Evropska komisija
Povezani sadržaj
|
|
|