Projekat podržali
Sponzori mreže
|
NATO postavlja protivraketni štit i u Poljskoj
|
|
|
|
|
Objavljeno : 13.05.2016. |
|
|
|
|
|
|
U Poljskoj 13. maja počinje treća faza razmeštanja američkog sistema protivraketne odbrane koji treba da zaštiti članice NATO, dan pošto je u Rumuniji zvanično završena druga faza. U rumunskom Deveselu je 12. maja proglašen operativnim deo tog protivraketnog sistema, što je naljutilo Rusiju koja se protivi njegovom postavljanju u nekadašnjoj zoni sovjetskog uticaja. Rusija će izgradnju dela sistema u Poljskoj nesumnjivo shvatiti kao još jedan korak ka opkoljavanju njene teritorije, dok SAD i NATO insistiraju na tome da štit nije uperen protiv te zemlje već na pretnje iz drugih delova sveta.
Na severu Poljske, u mestu Ređikovo 13. maja počinju radovi na postavljanju dela sistema koji bi trebalo da budu završendo kraja 2018. godine.Tu će biti postavljeno 24 raketa SM-3, kao i sistemi za protivvazdušnu odbranu. Lokacija je udaljena oko 250 kilometara od ruske enklave Kalinjingrad.
Postavljanje sistema u Deveseleu, na jugozapadu Rumunije, počelo je u oktobru 2013. i deo je druge faze projekta, pošto je prethodno u prvoj fazi u Turskoj postavljen radar a u Rotu, u Španiji, upućena četiri ratna broda "egis" sa sistemom za protivraketno delovanje.
Projekat postavljanja antiraketnog štita NATO, zasnovanog uglavnom na američkoj tehnologiji, pokrenut je 2010. sa ciljem da se postepeno razmeste rakete presretači i snažni radari na istoku Evrope i Turskoj.
Na svečanosti u Deveslu generalni sekretar NATO Jans Stoltenberg izjavio je 12. maja da američki raketni štit koji je postavljen u Rumuniji nije uperen protiv Rusije i da ni na koji način ne ugrožava njenu nuklearnu odbranu. "Ovo postrojenje u Rumuniji, kao i ono u Poljskoj, nisu upereni protiv Rusije", rekao je Stoltenberg.
U Rumuniji, članici NATO od 2004. godine, sistem je postavljen u bazi koju je nekada izgradio Sovjetski Savez oko 180 kilometara od Bukurešta. Postavljanje sistema koštao je 800 miliona dolara.
"Presretača ima premalo, nalaze se suviše južno ili previše blizu Rusiji da bi mogli da presretnu ruske interkontinentalne balističke rakete (velikog dometa)", rekao je Stoltenberg na svečanosti kojoj su prisustvovali i americki i rumunski zvaničnici.
On je dodao da su presretači postavljeni radi zaštite od "potencijalnih raketnih napada kratkog i dugog dometa izvan evroatlantskog regiona".
Šef NATO je rekao da je Moskva jednostrano prekinula pregovore o raketnoj odbrani 2013. godine, ali da će NATO nastaviti da uključuje Moskvu u dijalog tamo gde je to moguće.
Americki zvaničnici tvrde da je cilj razmeštanja raketnog štita zaštita od raketnih pretnji iz Irana.
Moskva: Štit usmeren protiv Rusije
Međutim, predsednik Odbora za odbranu ruske Dume i bivši komandant Crnomorske flote admiral Vladimir Komojedov upozorio je da raketni štit predstavlja opasnost za Rusiju i dodao da će njegova zemlja ojačati sisteme protivraketne odbrane pre roka. "Sistem protivraketne odbrane u Rumuniji je direktna pretnja za Rusiju. Ne radi se o Iranu, već o ruskim nuklearnim kapacitetima", kazao je Komojedov za agenciju Interfaks.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je rekao 12. maja da Rusija već preduzima mere kako bi se zaštitila od američkog protivraketnog sistema u Evropi i dodao da je pitanje protiv koga je uperen raketni štit i dalje aktuelno.
"Od samog početka smo govorili da, prema mišljenju naših stručnjaka, razmeštanje protivraketne odbrane predstavlja pretnju Rusiji", rekao je on i dodao da je ruski predsednik Vladimir Putin "više puta postavljao pitanje o tome protiv koga je sistem usmere i protiv koga će delovati u budućnosti".
"U početku su postojala dugačka objašnjenja o potencijalnoj raketnoj pretnji iz Irana. Sada znamo da se situacija u vezi s Iranom drastično promenila. Ali pitanja koja je Moskva više puta postavljala, uključujući ona predsednika Putina, zadržala su svoju relevantnost", rekao je Peskov.
Dodao je da postavljanje raketnog stita u Rumuniji nije ništa novo i da su sve agencije koje su odgovorne za državnu odbranu i bezbednost upoznate s tim planovima.
Rusko Ministarstvo odbrane je više puta isticalo da Rusija razmeštanje sistema za lansiranje raketa u Rumuniji smatra kršenjem sporazuma SAD i Rusije o eliminaciji raketa srednjeg i dugog dometa, potpisanog 1987. godine. Ti sistemi mogu da lansiraju i rakete presretače i krstareće rakete "tomahavk".
Izvor: AFP, AP
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|