Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Škotski proizvođači viskija trljaju ruke zbog pada funte
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.12.2016. |
|
|
|
|
|
|
Većina Škotlanđana je glasala za ostanak u EU, a premijerka Nikola Sterdžon je predstavljajući plan za Škotsku nakon Bregzita 20. decembra ponovila da smatra da je najbolje da dobije nezavisnost od Velike Britanije i ostane članica EU. Proizvođači viskija, međutim, diskretno dižu čašu u čast jedne od posledica Bregzita - pada vrednosti britanske valute funte koji je podstakao izvoz ovog cenjenog pića.
Funta je od referenduma 23. juna izgubila 9% vrednosti u odnosu na evro i 15% u odnosu na dolar, što je pojeftinilo izvoz i dalo vetar u leđa prodaji viskija, što ej psoebno značajno imajući u vidu da se 90% proizvodnje izveze.
Škotska je poznata po slikovitim destilerijama u zelenom predelima. Glazgov destilerija (Glasgow Distillery Company) nalazi se u manje privlačnom okruženju pa možda ne odgovara ovoj idiličnoj presdtavi, ali u njoj vlada veoma veselo raspoloženje.
"Od juna smo zabeležili povećanje potražnje za buradima viskija za 200 do 300%", zadovoljno navodi čelnik ove destilerije Lajam Hju (Liam Hughes).
Ova kompanija, osnovana 2015. godine, još nije prodala ni bocu viskija, ali Hju ukazuje na porast porudžbina nakon glasanja Britanaca za istupanje iz EU.
Za operativnog direktora destilerije Edrington Grejam Hačon (Graham Hutcheon), koja prodaje viskije Mekalan (Macallan) i Fejmos grauz (Famous Grouse), pad funte predstavlja pravi poklon.
Predstavnik za komunikacije udruženja Škoč viski (Scotch Whisky) Dejvid Vilijamson istakao je da je izvestan broj članova tog udruženja zabeležio povećanje izvoza.
Toni Riman-Klark (Tony Reeman-Clark) vodi destileriju Strathern u Prtširu koja proizvodi viski od pre tri godine i osnivač je Udruženja zanatskih destilerija Škotske.
"Stizali su nam zahtevi iz Oklanda, Pekinga, Hong-Konga, Izraela, Nemačke, SAD, iz svih delova sveta", navodi on raspoloženo, uz napomenu da je prvih 100 boca razgrabljeno na aukciji za 4.150 funti (4.840 evra).
Zamah kratkog daha
Više od 10.000 osoba radi u škotskoj industriji viskija, što je 6% više nego pre tri godine, a 30.000 radi u lancu snabdevanja, flaširanja i distribucije.
U prvih šest meseci ove godine, glavna tržišta bila su SAD sa 357,4 mikiona funti, Francuska sa 193,1 milion funti i Singapur sa 99,6 miliona funti, dok je ukupno izvezeno 533 miliona boca, a godišnji obrt je 1,7 milijardi funti. Od toga je 48 miliona boca bilo najboljeg Singl malta, za ukupno 432 miliona funti u poslovnoj godini koja se završila u junu.
Porast vrednosti funte ipak ne donosi samo dobre vesti za škotsko nacionalno piće, jer dovodi do porasta cena uvoznih proizvoda, poput buradi.
Lajam Hju iz Glazgov destilerije kupuje burad od Kelvina Kuperejdža (Cooperage) koji je napustio obale reke Kelvin u Glazgovu i otipao u Kentaki u SAD tokom poslednje decenije 20. veka.
"S obzirom da je funta pala u odnosu na dolar, cena buradi je osetno povećana, tako da šta dobijemo na jednoj strani izgubimo na drugoj", navodi Hju.
Analitičar za sektor alkoholnih pića u firmi Euromonitor internešenal Spiros Malandrakis ocenio je da će kratkoročno gledano biti zabeleežen rast prodaje, ali da će uslediti period neizvesnosti koji bi mogao negativno da utiče na sektor.
Sterdžon: Nezavisnost je najbolje rešenje za Škotsku
Neizvesnost bi bila posebno velika ukoliko bi Škotska odlučila da krene u novi referendum o nezavisnosti, a baš za takvo rešenje se 20. decembra ponovo založila premijerka Škotske Nikola Sterdžon (Nicola Sturgeon), predstavljajući u Edinburgu svoj plan za Škotsku nakon istupanja Britanije iz EU.
"Odlučni smo da Škotskoj obezbedimo mesto na jedinstvenom tržištu", rekla je ona, dodajući da može da prihvati da London odluči o nezavisnosti, ali ne i o istupanju sa jedinstvenog tržišta.
U Škotskoj je 62% građana glasalo za ostanak u EU, a plan Sterdžonove je da ova teritorija ostane deo jedinstvenog tržišta, što bi po njenim rečima mogla učiniti pristupanjem Evropskom ekonomskom prostoru i Evropskom udruženju za slobodnu trgovinu, poput Norveške, Islanda i Lihtenštajna.
"Škotlanđani nisu glasali za Bregzit, i oštar Bregzit bi doneo veliku štetu škotskoj ekonomiji", ocenila je premijerka, dodajući da bi ovaj region mogao da izgubi 80.000 radnih mesta.
Dodala je da je njena "omiljena opcija" da Škotska dobije nezavisnost i ostane u EU.
Na ovo je reagovala britanska premijerka Tereza Mej, koja je rekla da je spremna da ove reči ozbiljno prouči, ali je i upozorila da Škotska u slučaju istupanja iz Britanije ne bi bila ni deo EU, ali ni jedinstvenog tržišta Velike Britanije.
Portparol Tereze Mej rekao je ranije da je vlada odlučna da dobije dobar ugovor za Veliku Britaniju u celini, što uključuje i Škotsku, i da je najbolji način za to zajednički rad vlade i lokalnih uprava.
Očekuje se da Britanija do kraja marta formalno pokrene proces istupanja iz EU.
Izvor: AFP
Foto: Wikimedia
Povezani sadržaj
|
|
|