Projekat podržali
![Evropska Unija](http://static.euractiv.rs/cache/images/eulogo.jpg)
Sponzori mreže
|
Do Evrope u dve brzine
|
|
|
|
|
Objavljeno : 07.02.2017. |
![Štampa](/images/M_images/printButton.png) |
![El. pošta](/images/M_images/emailButton.png) |
![bookmark](/templates/ea/images/star.png) |
|
|
|
![](http://static.euractiv.rs/cache/pictures/thumb_zastavaeu-ek-150x150.jpg) Nemačka, Francuska, zemlje Beneluksa i Italija krenule su u temeljni preokret u budućoj integraciji Evropske unije koja će imati dve kategorije članica i "čvrsto jezgro" oko evra i koja će se temeljiti na što tešnjem usaglašavanju ekonomija, odbrane, zaštite spoljnih granica i suzbijanja terorizma i ilegalne imigracije. U isto vreme razmišlja se i o mogućem privremenom statusu za zemlje koje ispune uslove za prijem u članstvo EU, pre nego što EU sagleda da li je moguće novo proširenje.
Planove o preustrojstvu EU, posle rasprave lidera EU na zasedanju u Valeti 3. februara, sada su predočili lideri Nemačke, Francuske, Holandije i Belgije. Sličan stav je zauzela i vlada Italije, koja međutim smatra da se kruta politika "stezanja kaiša" mora preinačiti na podsticanje privrednog rasta i zapošljavanja, jer je to bitan uzrok nezadovoljstva građana, uz terorizam i nekontrolisanu imigraciju.
Odlučan zajednički stav ovih država EU je da je zbog spoljnih i unutrašnjih potresa - od izlaska Velike Britanije iz članstva, znakova da nove vlasti SAD ne žele jaku Uniju i podela unutar EU na one zemlje koje žele više integracije i one koje traže vraćanje ovlašćenja na nacionalnu ravan i naklonjene su američkom predsedniku Donaldu Trampu - ozbiljno doveden u pitanje i sam opstanak EU ako se članice koje to hoće ne povežu i ne napreduju na zdravim temeljima.
Nove strateške odluke, ciljevi i planovi preustrojstva i delovanja "EU u dve brzine" u roku od desetak godina biće obelodanjeni 25. marta na proslavi 60. godišjice osnivanja Unije u Rimu, a to podrazumeva da će se temeljito razmotriti i u kom vidu i kroz koliko vremena će biti moguće prihvatiti nove članice EU.
Kako su preneli visoki zvaničnici nekih uticajnih članica EU, razmišlja se i o možda privremenom statusu za zemlje koje ispune uslove u pregovorima o članstvu, pre nego što i sama preustrojena, osnažena EU sagleda da li je moguće novo proširivanje.
I ranije je bilo predloga da se nekim zemljama koje pregovaraju o članstvu ponudi "privilegovano partnerstvo", što se najviše odnosilo na Tursku jer su neke moćne članice EU smatrale da Turska ne može postati punopravan član EU.
Međutim, dosad zvanično EU je uvek naglašavala spremnost da ispuni obećanje da će otvoriti vrata zemljama Zapadnog Balkana kad ispune sve uslove, iako se nezvanično ukazuje na činjenicu da i među građanima, a i nekim političkim krugovima Unije, postoji odbojan stav prema proširenju EU.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da "nova integracija EU neće biti jednaka za sve".
"Izvukli smo pouke se iz događaja poslednjih osam godina", navela je ona, "da nam itekako može biti nužna Evropa u dve brzine i da svi neće biti uključeni u razne korake evropske integracije".
Francuski predsednik Fransoa Oland je saopštio da je "evropsko jedinstvo ključno" i jasno ciljajući na članice na Istoku Evrope, koje osporavaju neke zajedničke politike i stav prema migrantima, rekao da "Evropa nije kasa iz koje se samo uzima".
Angela Merkel je naglasila da ta nova strategija mora biti ugrađena u Rimsku izjavu koju članice EU treba da usvoje na svečanosti 60. godišnjice osnivanja Unije.
U nekim medijima u EU su se pojavile i spekulacije da usvajanje nove strategije o "EU u dve brzine" znači i mogućnost, pa i predlog da nekim članicama koje imaju ogromne probleme, a članice su zone evra, može biti omogućeno da uz pažljive mere pripreme i pomoći napuste evro.
Tako se spominje da bi recimo Grčka taj postupak mogla da pokrene već na leto, kako piše italijanski list Republika.
Zemlje Beneluksa podržavaju dalju integraciju EU u bar dva različita bloka članica i u zajedničkoj poruci Holandije, Belgije i Luksemburga je predočeno da je "Evropska unija više nego prost zbir članica i utemeljena je na zajedničkim vrednostima".
Lideri država Beneluksa su istakli da buduća integracija Unije u bržoj ravni za one koji su u stanju i to hoće, mora biti zasnovana na demokratiji, ljudskim pravima, slobodi kretanja ljudi, robe, kapitala, kao i socijalnoj dimenziji, a to znači socijalnoj tržišnoj privredi i konkurentnoj zoni evra.
Takva nova integracija "čvrstog jezgra" EU bi značila da će biti pružena pomoć članicama koje same nisu u stanju da obezbede boljitak svojih građana, ali zajednički novac će se koristiti za "delovanje na područjima gde je jasna dodata vrednost EU".
Rimski list Republika smatra da je ovo viđenje Nemačke i još nekih bogatih članica EU samo prihvatanje stvarnosti, jer još od uvođenja evra u Mastrihtu 1992. članice na severu Evrope, koje vuče Nemačka, "putuju u biznis klasi, dok jug, poznati Klub Mediterane, putuje vagonima drugog razreda".
Francuski predsednik Oland je podvukao da je "snažnija integracija na nekim područjima potrebna" i da je "sasvim moguće napredovati u više brzina". "Ali to nije kasa iz koje se po volji uzima", primetio je Oland, "izvlače sredstva iz strukturnih fondova EU, ima pristup jedinstvenom tržištu, a ni sa čim nema solidarnosti". "Evropa je stvorena da zajedno budemo jači", zaključio je Oland.
Belgijski premijer Šarl Mišel je želeo da precizira da "Evropa u više brzina znači da će postojati čvrsto jezgro, što je zona evra, zato što je to pokretačka snaga reformi i ekonomskog rasta". Bivši predsednik Evropske komisije Romano Prodi je takođe veliki pobornik preustrojstva EU u "dve brzine" i kaže da je "potres Tramp dao zamah promenama u svetskoj politici".
"Pre je Amerika bila veliki brat, a Nemačka je bila najveći od mlađe evropske braće koja su slušala starijeg", rekao je Prodi. Dolaskom Trampa, zaključio je, "Amerika više nije veliki brat, već rođak koga ne vole, pa evropska braća moraju da reaguju".
Izvor: Dragan Blagojević, dopisnik agencije Beta
Foto: Evropska komisija
![](/templates/ea/images/bar-bullet.gif) Povezani sadržaj
|
|
|