Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Komisija ćuti o mađarskom zakonu o apotekama
|
|
|
|
|
Objavljeno : 21.03.2017. |
|
|
|
|
|
|
Strani investitori sve više su zabrinuti što procedura koju je EU pokrenula protiv Mađarske zbog zakona kojim se reguliše rad apoteka bez razloga stoji već više od dve godine. Budimpešta izmene zakona opravdava nacionalnim interesom a u Komisiji ih smatraju diskriminatornim prema stranim investitorima. Istovremeno u udruženju mađarskih apoteka kažu da vlada izmenama zakona nije rešila prave probleme u snabdevanju lekovima i zaštiti javnog zdravlja.
Mađarska vlada predvođena konzervativnim Fidesom odlučila je 2010. da izmeni zakon kojim se reguliše poslovanje apoteka. Izmenjenim zakonom o medicinskoj nezi zahteva se da farmaceuti, koji su obično Mađari, postanu većinski vlasnici apoteka u kojima rade.
Pored toga, drugi propis onemogućava investitore da poseduju udele u više od četiri apoteke, čime je blokirana ekspanzija farmaceutskih lanaca na tržištu.
Oko 40% postojećih lanaca apoteka u vlasništvu je investitora iz drugih članica EU.
Potez Budimpešte izazvao je reakcije stranih investitora koji tvrde da novi propisi krše pravila jedinstvenog tržišta EU i predstavljaju pretnju liberalizaciji sektora koja je počela 2006.
Prisutna su i strahovanja da bi to mogao da bude presedan i da bi mogao da vodi "efektu prelivanja" na druga farmaceutska tržišta EU.
Inače, mađarski premijer Viktor Orban već godinama "iznenađuje" zapadne investitore novim, "egzotičnim" zakonima.
Evropska komisija je 2014. obavestila Mađarsku o pokretanju procedure kako bi se utvrdilo da li postoji kršenje pravila EU. Iste godine mađarska vlada je odgovorila ali je Komisija ocenila da taj odgovor nije dovoljan da se uklone sumnje.
Od tada već više od dve godine nema napretka po tom pitanju i procedura ne može da krene ka sledećoj fazi, ka fazi tzv. obrazloženog mišljenja.
Mađarsko viđenje
Vlada Mađarske svoju odluku o apotekama obrazložila je činjenicom da je liberalizacija sektora donela zemlji 400 novih apoteka ali da nije popravila situaciju sa snabdevanjem medicinskim proizvodima u unutrašnjosti zemlje i u najsiromašnijim regionima. Stoga je vlada uverena da posebno u te oblasti treba da se vrate apoteke u porodičnom vlasništvu.
Mađarski diplomatski izvori rekli su za EurActiv.com da je vlada uvela obavezu o većinskom vlasništvu farmaceuta u apotekama jer je to "jedina garancija da će profesionalni i etički standardi prevladati u poslovanju apoteka".
"Uslov većinskog vlasništva farmaceuta prepoznat je kao neophodna i proporcionalna mera i od strane Evropskog suda pravde", naveli su izvori.
Tom presudom Sud je priznao da se ograničenja "mogu opravdati razlozima u opštem interesu, pod uslovom da su restrikcije odgovarajuće za obezbeđenje cilja kome se teži i da ne idu dalje od neophodnog za dostizanje tog cilja".
"Zaštita javnog zdravlja je jedan od razloga u opštem interesu koji može da opravda ograničenje slobode kretanja garantovano Ugovorima EU, poput slobode osnivanja firmi", obrazložio je Sud.
Dvogodišnje kašnjenje
Prema radnom dokumentu Komisije, amandmani na zakon o medicinskoj nezi ograničavaju prisustvo stranih investitora na tržištu koji moraju da prodaju vlasničke udele. Time poverenje investitiora može da bude dodatno poljuljano.
"Ti amandamni izgledaju neopravdani i mogu da znače kraj apotekarskih lanaca u Mađarskoj i povećanje cena proizvoda ... takođe su diskriminatorni prema stranim kompanijama jer su brojni lanci u vlasništvu stranih ulagača (po zakonu je upravljanje snabdevanjem lekovima 'u nacionalnom interesu')", navodi se u tom dokumentu.
Na pitanje portala EurAciv.com zašto se sa procedurom pokrenutom protiv Mađarske toliko kasni, zvaničnik Komisije odbio je da o slučaju koji je još u toku da komentar bez obzira što istraga dugo traje.
Nepostojeći izgovori
Predsednica udruženja mađarskih operatora apotekama (HGYSZ) Karolina Korodi tvrdi da su vladina opravdanja za amandmane bez osnova.
"Navodni problemi koji su iskorišćeni kao izgovor za uvođenje restriktivnih mera 2010. godine dokazano ne postoje i/ili nemaju veze sa lancima apoteka", rekla je ona za briselski portal.
"Istovremeno mađarska vlada od 2010. nije ništa uradila da reši prave probleme koji se tiču bezbednosti isporuke lekova i javnog zdravlja", istakla je Korodi.
Izvor: EurActiv.com
Foto: Beta
Povezani sadržaj
|
|
|