Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Litvanci najveći ljubitelji kapljice
|
|
|
|
|
Objavljeno : 18.05.2017. |
|
|
|
|
|
|
Najviše u Evropi, ali i u svetu, piju Litvanci, više od 18 litara čistog alkohola po stanovniku godišnje. U Evropi se pije dva puta više nego u drugim delovima sveta iako u brojnim članicama EU potrošnja opada zahvaljući politikama vlada. Srbija je u velikoj grupi evropskih zemalja sa potrošnjom većom od 10 litara čistog alkohola po stanovniku godišnje.
U novom izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) potrošnja po stanovniku u Srbiji u 2016. godini procenjena je na 11,8 litara čistog alkohola a u grupu zemalja u kojima se pije više od 10 litara su i Hrvatska, Austrija, Finska, Slovenija, Nemačka, Francuska, Poljska, Britanija, Bugarska, Rusija ...
Potrošnja u Crnoj Gori bila je 9,6 litara čistog alkohola po stanovniku, Bosni i Hercegovini 5,9 litara a Albaniji 5,7 litara.
Najmanje se u Evropi pije u Turskoj, nešto manje od dva litra čistog alkohola po stanovniku godišnje a među najvećim trezvenjacima su i Makedonci sa 2,8 litara.
Izveštaj "Svetske zdravstvene statitike 2017", koji predstavlja godišnju kompilaciju zdravstvenih statistika 194 članice SZO, pokazao je da je "šampion" Evrope Litvanija gde potrošnja ne pada - u 2016. je bila 18,2 litra čistog alkohola po stanovniku starosti 15 godina i više dok je pre deset godina bila 14,9 litara.
Portal Juronjuz preračunao je da Litvanci piju 910 velikih piva (500 mililitara) godišnje u proseku ili dve i po velike krigle na dan.
U borbi protiv problema alkohola litvanska vlada je zabranila prodaju pića na benzinskim pumpama i povećala akcize i to je, prema Euromonitoru International, donelo rezultate jer je prodaja pića u 2015. pala. Borba se nastavlja i vlada Litvanije je početkom maja najavila nove mere za borbu protiv prekomerne potrošnje alkohola, uključujući povećanje starosne granice za kupovinu i konzumiranje pića.
Ipak, potrošnja je i dalje velika. "Litvanija, poput suseda Letonije, Estonije u Poljske pripada zemljama u kojima se 90% piva pije kod kuće dok se u Grčkoj, Irskoj, Malti, Portugaliji i Španiji više od 60% piva popije u barovima", navodi se u izveštaju o litvanskoj kulturi pića koji je poručila Evropska komisija.
Dalje se navodi da je "jedan od razloga što Litvanci toliko piju to što je mentalno stanje društva loše - ljudi se osećaju nesrećnim i piju da bi se osećali bolje. Litvanci, posebno muškarci, koriste alkohol kao način za relaksaciju - veruju da im piće pomaže da zaborave rutinu".
Evropa ima problem
Podaci SZO pokazuju da u većini članica Evropske unije potrošnja pada.
"Uprkos tome, u regionu Evrope i dalje se pije dva puta više nego u drugim delovima sveta", rekla je generalna sekretarka Evropske alijanse za politiku na planu alkohola Marian Skar koja je pozvala EU da uradi više i osigura da sva alkoholna pića nose oznaku sa informacijama o sastojcima i nutritivnim svojstvima.
"Evropa ima problem alkohola, ne samo zbog potrošnje, već i zbog štete", kazala je ona i dodala: "Beležimo veliki broj smrti zbog alkohola, cirozu jetre, nesreće i povrede", preneo je portal Juronjuz (euronews.com).
"Takođe smo proizvođački region. Verovatno su i istorijski i verski razlozi iza toga što Evropljani piju više ... u nordijskim zemljama imamo stari, nezdravi obrazac konzumiranja pića", rekla je Skar.
Potrošnja alkohola u Evropi u 2016. procenjena je na 10,3 litara čistog alkohola po stanovniku prema četiri litra u regionu jugoistočne Azije, šest u Africi i 8,2 litra po stanovniku u proseku u obe Amerike.
Skar kaže da je smanjenje potrošnje alkohola u mnogim delovima Evrope rezultat vladinih mera. Ona kao dobar primer ističe Francusku. Istovremeno poziva industriju pića da na oznakama na bocama navedu zdravstvene rizike kako bi što bolje informisali potrošače.
Evropska alijansa za politiku na planu alkohola traži od EU da bude aktivnija i zaštiti građane od rizika koje nosi alkohol.
Skar smatra da za to postoji jednostavno rešenje - označavanje. "Kada kupuješ mleko ili sok, imaš listu sastojaka, ali je industrija alkohola izuzeta. Pivari su to prihvatili i do kraja 2017. godine 60% piva imaće takve oznake. Međutim, industrije žestokih pića i vina ne žele to da urade", istakla je Skar.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
Povezani sadržaj
|
|
|