Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Junker pozdravio Makronov govor o reformi EU kao vrlo evropski
|
|
|
|
|
Objavljeno : 27.09.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker pozdravio je "vrlo evropski" govor francuskog šefa države Emanuela Makrona na Sorboni i zahvalio mu za podršku radu institucija EU. Makron je u govoru nazvao EU sporom i neefikasnom i dao niz predloga za njeno oživljavanje, uključujući zajednički budžet zemalja zone evra, zajedničku vojsku i usklađene poreze. Takođe je istakao da je Evropa neophodna za suočavanje sa izazovima u svetu.
"Vrlo evropski govor mog prijatelja Emanuela Makrona. Evropi je potrebna hrabrost", napisao je Junker na Tviteru 26. septembra i pre no što je Makron završio govor u kojem je predstavio svoju viziju budućnosti EU.
Junkerov šef kabineta Martin Selmajr takođe je pozdravio govor francuskog predsednika, slao komentare preko Tvitera dok je govor trajao i napisao da je "retko kada Evropa videla takvo podudaranje stavova jednog predsednika Francuske i jednog predsednika Evropske komisije".
"Neke nijanse svakako postoje, ali takođe i jako podudaranje", napisao je Selmajr.
Francuski predsednik rekao je da je Evropa "suviše slaba, suviše spora, suviše neefikasna" ali da je nepohodna za suočavanje sa velikim svetskim izazovima.
"Evropa koju poznajemo je suviše slaba, suviše spora, suviše neefikasna, ali samo Evropa može da nam pruži kapacitet da delujemo u svetu naspram velikih izazova današnjice", rekao je Makron predstavljajući svoje predloge za podsticanje evropskog projekta u govoru studentima Sorbone u Parizu.
Francuski predsednik se založio za jačanje evropske odbrane i bezbednosti, za formiranje evropskih interventnih snaga, uvođenje zajedničkog evropskog budžeta za odbranu i "zajedničke doktrine" delovanja.
On je takođe tražio osnivanje evropske obaveštajne akademije da bi se bolje borili protiv terorizma i evropskog tužilaštva protiv terorizma, kao i formiranje zajedničkih snaga za civilnu odbranu protiv prirodnih katastrofa, evropske kancelarije za azil i evropske granične policiju.
"Nećemo to moći da uradimo za jedan dan ali ako nikad o tome ne govorimo nikad se neće desiti. Napravimo plan za narednih pet ili deset godina, ali počnimo", rekao je Makron u govoru u kome je predstavio svoju viziju ujedinjenije Evrope.
Govoreći o predstojećem izlasku Velike Britanije iz Unije, on je rekao da će ona imati svoje"mesto" u reformisanoj i pojednostavljenoj EU.
Makron je, u svetlu Bregzita, upozorio evropske zemlje na opasnost od "antiimigrantskog nacionalizma" i "rascepkavanja" i rekao da je to suprotno principima "zajedničke Evrope", nastale na tragediji svetskih ratova.
Francuski predsednik se osvrnuo i na ulazak krajnje desnice u nemački parlament prvi put posle 60 godina na izborima održanim 24. septembra i rekao "mislili smo da se prošlost neće vratiti". On je rekao da je takav izolacionistički stav ponovo pojavio zato "što smo zaboravili da branimo Evropu".
Makron je predložio zajednički budžet za zemlje koje dele evro kao valutu, čime bi se omogućile investicije u evropske projekte i što bi doprinelo stabilizaciji zone evra u slučaju ekonomske krize.
Francuski predsednik je predložio da se na evropskom nivou uvede "porez na finansijske transakcije" koji bi u celini bio upotrebljen za ulaganje u razvoj.
"Postoje dve zemlje u Evropi koje imaju porez na finansijske transakcije (Francuska i Velika Britanija). Uzmimo taj porez i uvedimo ga u celoj Evropi", rekao je on predstavljajući niz predloga namenjenih podsticaju evropskog projekta.
"Ne možemo prihvatiti različite takse u Evropi, to nas deli i slabi", rekao je Makron.
On je rekao da je potrebno ujediniti socijalne modele, što će pomoći i kada je reč o međunarodnoj konkurenciji.
Predložio je formiranje jedinstvenog digitalnog tržišta i evropske agencije za inovacije koja bi podsticala evropske internet startap kompanije i finansirala istraživanja u oblasti veštačke inteligencije.
Ideja francuskog predsednika je i da svaki mladi Evropljanin provede najmanje šest meseci u nekoj drugoj evropskoj zemlji a da svaki student do 2024. govori dva evropska jezika. Predloženo je i otvaranje evropskih univerziteta.
Makron je predložio i održavanje šestomesečnih "demokratskih konvencija" o zajedničkim pitanjima šrom EU kao i jačanje Evropskog parlamenta transnacionalnim listama.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|