Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Junker: EU mora da produbi integraciju u odbrani
|
|
|
|
|
Objavljeno : 09.06.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik Evropske komisije Žan Klod Junker upozorio je 9. juna u Pragu na međunarodnoj konferenciji o odbrani i bezbednosti da NATO zbog današnjih pretnji ne može više da služi kao zgodan alibi da se odbija diskusija o evropskim oružanim snagama. Šefica evropske diplomatije Federika Mogerini izjavila je da je bezbednost postala prioritet za građane Evrope i da zajednička odbrana ne bi bila konkurent Severnoatlantskom savezu.
"Odbrana Evrope ne može da se sprovodi u autsorsingu. Meka snaga nije dovoljno jaka u svetu. Mi ne možemo da budemo naivni, moramo da budemo sigurni da trošimo dovoljno na odbranu", kazao je Junker na praškoj konferenciji DESCOP čiji je pokrovitelj zajedno sa češkim premijerom Bohuslavom Sobotkom.
Junker je podsetio da Rusija troši više od 5% bruto-domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu a da cela Evropska unija u svoju zaštitu investira svega polovinu onoga što ulažu SAD i to sa svega 15% američke efikasnosti.
"Postoji dugoročno pitanje. Mnoge naše članice smatraju da je odbrana striktno domen nacionalnog suvereniteta. Ali deljenje ne znači predavanje suvereniteta. Upravo suprotno, znači jačanje u globalizovanom svetu. Koliko dugo još možemo da se pretvaramo da zemlje tako duboko povezane ne odgovaraju zajedno na pretnju spolja. Nije to više pitanje nacionalnog suvereniteta. To je pitanje evropskog suvereniteta", kazao je Žan Klod Junker.
Šef EK, kao i premijer Bohuslav Sobotka i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini posebno su istakli da ta potreba da Evropljani uzmu odbranu u svoje ruke nikako ne znači rivalizaciju sa NATO, niti dupliranje odbrambenih kapaciteta.
"NATO je decenijama temelj evropske bezbednosti. Mi se dopunjujemo, suparništvo nam nije opcija. Radili smo zajedno u Avganistanu, na Balkanu i nizu drugih mesta. U današnjem svetu jaki NATO i jaka EU i jaka veza među njima važniji su nego nego ikada. NATO ne može da služi kao zgodan alibi da se odbija diskusija o evropskim snagama", rekao je Junker.
Sobotka, Junker i Mogerini naglasili su danas posebno da taj promenjeni pristup članica EU zajedničkoj odbrani i ideji evropske armije, ne federalne i ne kao konkurenta NATO, nije posledica Bregzita, niti promena u Beloj kući, pošto su SAD i ranije konstatovale da nose suviše veliko breme, već da se promenila percepcija samih Evropljana.
"To nije zbog odlaska Velike Britanije ili pomeranja sa druge strane Atlantika. Podrška javnosti je očigledna u celoj Evropi. Građani govore jasno i glasno da žele više EU u odbrani i bezbednosti. Ranije je prioritet bila za građane ekonomija, odbrana je ostala malo po strani. Sada naši građani stavljaju bezbednost kao prvi ili drugi prioritet. Mi imamo obavezu da im to isporučimo. Moramo da to učinimo na naš evropski način", rekla je Federika Mogerini.
Žan Klod Junker zaključio je u govoru na otvaranju DESCOP-a da zbog toga više nije pitanje debate da li će, već brzine kojom će EU probuditi uspavanu lepoticu iz Lisabonskog sporazuma da produbi integraciju i u odbrani.
"Za dve nedelje sastaće se Evropski savet. Svi znaju koliko je budućnost odbrane EU vezana za debatu o budućnosti same Evrope. Jedino pitanje je brzina. U gotovo svim članicama bezbednost i odbrana je prioritetna tema. Tri četvrtine Evropljana izjašnjava se za zajedničku politiku odbrane i bezbednosti. Žele da EU učini više da ih zaštiti. Pitanje je koliko dugo možemo da živimo u poluizgrađenoj kući. Moj apel nije tako apel za odbranu u Evropi, nego za odbranu Evrope", rekao je Junker.
Evropska komisija predlaže tri različita scenarija jačanja zajedničke, kolektivne evropske odbrane, a kako je naglasio češki premijer Bohuslav Sobotka nijedan ne znači klasičnu federalnu evropsku armiju ni konkurenciju ili dupliciranje kapaciteta NATO, već pre svega primenu onih mogućnosti za tešnju integraciju koju već daje Lisabonski sporazum, a do sada nije bilo volje da se iskoriste.
Izvor: Beta
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|