Projekat podržali
Sponzori mreže
|
Lider Katalonije potpisao deklaraciju o nezavisnosti pa je suspendovao
|
|
|
|
|
Objavljeno : 11.10.2017. |
|
|
|
|
|
|
Predsednik španske pokrajine Katalonije Karles Pućdemon potpisao je deklaraciju o nezavisnosti te oblasti od Španije, koju je potom suspendovao na nekoliko nedelja i pozvao na dijalog sa Madridom. Španska vlada odgovorila je Barseloni da ne prihvata deklaraciju o nezavisnosti separatista i da ni referendum, ni njegove rezultate, ne smatra validnim. Premijer Španije je 11. oktobra zatražio od katalonskog vođe da razjasni da li je proglasio nezavisnost dodajući da je potrebno da to učini pre nego što španska vlada preduzme druge mere.
Posle Pućdemona, dokument pod nazivom "Deklaracija predstavnika Katalonije" potpisalo je nekoliko desetina poslanika regionalnog parlamenta, javila je agencija AP.
U dokumentu se navodi da se formira "Republika Katalonije kao nezavisna, suverena i pravna država", ali je Pućdemon suspendovao primenu deklaracije pozivajući na dijalog sa centralnim vlastima.
Ceremonija potpisivanja u regionalnom parlamentu u večernjim satima 10. oktobra usledila je posle govora lidera Katalonije koji je predložio da se suspenduje proglašenje nezavisnosti tog regiona u očekivanju dijaloga sa španskim centralnim vlastima.
"U ovom istorijskom trenutku kao predsednik Katalonije želim da pratim želju naroda da Katalonija postane nezavisna država, glasački lističi kažu da za nezavisnost i to je ono s čim ja želim da idem napred", rekao je Pućdemon.
Pućdemon je u govoru u regionalnom parlamentu osudio "radikalno odbijanje" centralnih vlasti u Madridu da pregovaraju o referendumu o nezavisnosti Katalonije.
Predsednik Katalonije počeo je govor sa sat vremena zakašnjena. Mediji su preneli da su mogući razlozi za kašnjenje bili kontakti za međunarodno poseredovanje u rešavanju katalonske krize, što španske vlasti inače odbijaju.
"Nalazimo se u izuzetnom trenutku koji ima istorijske dimenzije", rekao je Pućdemon i dodao da je neophodno smanjiti tenzije osuđujući "radikalno odbijanje" vlasti u Madridu za pregovore o referendumu.
Španska vlada odmah posle govora reagovala je navodeći da je strategija Pućdemona koji je, kako smatra, implicitno proglasio nezavisnost "neprihvatljiva", kao i njegova ponuda da je potom suspenduje, javila je agencija Frans pres.
"Neprihvatljivo je implicitno proglašenje nezavisnosti i zatim njeno eksplicitno suspendovanje", izjavio je Frans presu neimenovani portparol španske vlade.
Lider Katalonije je ponovio zahtev za međunarodno posredovanje u rešavanju krize, čemu se protive vlasti u Madridu.
Izvori bliski španskoj vlasti rekli su Frans presu da posredovanje sa Pućdemonom "nije moguće".
Španski premijer Mariano Rahoj 11. oktobra bi trebalo da održi govor u parlamentu o Kataloniji nakon hitnog sastanka vlade.
Rahoj je 11. oktobra optužio Pućdemona da je "namerno stvorio konfuziju", i rekao da on, Rahoj, želi da vrati "sigurnost".
"Savet ministara dogovorio se da uputi zvaničan zahtev vladi Generaliteta (katalonskoj vladi) da potvrdi da li je proglašena nezavisnost Katalonije", rekao je Rahoj u kratkom televizijskom obraćanju posle posebnog sastanka vlade posvećenom tom pitanju.
On je precizirao da je zahtev upućen u skladu sa članom 155 Ustava, što je procedura koja dozvoljava suspendovanje autonomije nekog regiona.
"Ovim pozivom, pre bilo kojih mera koje vlada može da usvoji prema članu 155 našeg Ustava nastoji se da se građanima ponudi jasnoća i sigurnost koju zahteva pitanje od ovakvog značaja", rekao je Rahoj.
Španska vlada: Lider Katalonije ne zna gde se nalazi i kuda ide
Zamenica španskog premijera Soraja Saens de Santamarija ocenila je 10. oktobra da lider oblasti Katalonije "ne zna gde se nalazi i kuda ide", nakon što je u katalonskom parlamentu potpisana deklaracija o nezavisnosti koja je odmah potom suspendovana.
"To je bio govor osobe koja ne zna gde se nalazi, kuda ide ili gde hoće da ide", rekla je ona.
Španska vlada bi na sednici 11. oktobra mogla da se odluči za aktiviranje člana 155 Ustava koji omogućava centralnoj vladi da preuzme deo ili potpunu kontrolu nad jednom od 17 španskih pokrajina koja ne deluje u skladu sa zakonskim obavezama.
Ako bi vlada to odlučila, usledilo bi upozorenje regionalnoj vladi da sve dovede u red a zatim poziv Senatu da odobri predloženu meru.
Takođe bi Pućdemon mogao da bude pozvan na ispitivanje, možda i da bude uhapšen, prenela je agencija AP.
Analitičari kažu da "pomešane poruke" iz Pućdemnovog govora ne idu mnogo u prilog njegovim nastojanjima da zadobije međunarodnu podršku. Kako ocenjuju, Pućdemon je u govoru pokušao "da ne spali mostove za dijalog ali je samo izazvao sumnje među pristalicama".
Katalonski predsednik je u govoru oštro kritikovao odgovor španske vlade na referendum i policijsko nasilje za vreme njegovog održavanja ali je istakao da Katalonci nisu protiv Španije ili Španaca i da želi da jedni druge bolje razumeju.
Izvor: Beta, EURACTIV.rs
Foto: Beta/AP
Povezani sadržaj
|
|
|